Endometrioza to częsta, trudna do zdiagnozowania choroba, której leczenie wciąż stanowi przedmiot badań naukowców. Co wpływa na modulację układu immunologicznego, która stanowi przyczynę endometriozy? Jaką rolę odgrywa dieta, suplementacja, środowisko, ale też czynniki takie jak sport, spokój emocjonalny i regularność snu? Jak powinna wyglądać dieta przeciwzapalna? O roli żywienia i nie tylko w leczeniu endometriozy rozmawiamy z doktorem Janem Olkiem z Miracolo Clinic.
Jak powstaje endometrioza?
Endometrioza rozwija się wskutek modulacji układu immunologicznego, która wpływa na powstanie dwóch głównych procesów, są to:
Apoptoza, czyli zaprogramowana śmierć komórki. W zjawisku tym układu immunologiczny niejako wyznacza, które komórki organizmu mają obumrzeć.
Neangiogeneza, czyli tworzenie nowych naczyń.
Ognisko endometriozy można porównać do fabryki. Jeżeli wstrzymamy dostawę prądu, to produkcja zostanie wstrzymana. Analogicznie, jeśli ognisko endometerialne nie otrzyma nowych naczyń krwionośnych, to przestanie rosnąć. Angiogeneza jest obecnie głównym punktem badań, jeśli chodzi o nowe leki. Z kolei w produktach spożywczych występują pewne związki, które wpływają na ten proces – tłumaczy doktor Jan Olek.
Dieta przeciwzapalna – jakie produkty żywieniowe hamują angiogenezę?
Natura zna wiele naturalnych związków, które pomagają hamować proces angiogenezy. W dobrze skomponowanej diecie przeciwzapalnej nie może ich zabraknąć. Znacznie podnoszą bowiem skuteczność leczenia endometriozy.
Związki/rośliny bezpośrednio hamujące angiogenezę to:
- Aloes
- Kurkuma (szafran indyjski)
- Dzięgiel chiński
- Kwasy omega-3
- Lukrecja
- Miłorząb
- Witamina D
- Hibiskus
- Rozmaryn
- Selen
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca suplementację witaminy D w leczeniu endometriozy. Podobnie w przypadku kwasów omega-3. Z kolei zawarta w kurkumie kurkumina jest obecnie badana w Austrii. Jedna grupa kobiet przyjmuje kurkuminę, druga – leki przeciwbólowe. Okazuje się, iż efekty są bardzo podobne. Wiadomo, iż nie chodzi tylko o ból – kurkumina zmniejsza też stan zapalny i wpływa na układ immunologiczny, m.in. hamująco na angiogenezę – wyjaśnia doktor Jan Olek.
Jaką rolę w leczeniu endometriozy odgrywa zdrowy sen?
Odpowiednio skomponowana dieta przeciwzapalna, aktywność fizyczna, emocjonalny spokój i unikanie toksycznych substancji zarówno żywieniowych, jak i środowiskowych, odgrywają bardzo ważną rolę w skutecznym leczeniu endometriozy. Okazuje się jednak, iż równie duże znaczenie ma zdrowy sen.
Często przed snem lubimy patrzeć w telefony. Wyświetlacze ledowe emitują niebieskie, zimne światło, które działa na naszą szyszynkę i hamuje wydzielanie melatoniny. Tymczasem melatonina jest hormonem szalenie ważnym – wprowadza nas w błogi stan, pomaga zasypiać, gwarantuje spokojny, głęboki sen. Melatonina jest też antyoksydantem. Im więcej melatoniny, tym lepiej radzimy sobie ze stanem zapalnym w organizmie – mówi doktor Olek.
POLECAMY TAKŻE: Leczenie operacyjne endometriozy. Rozmowa z doktorem Janem Olkiem
Leczenie operacyjne endometriozy. Rozmowa z doktorem Janem Olkiem
Dodaj komentarz