operacyjne leczenie endometriozy

Leczenie operacyjne endometriozy. Rozmowa z doktorem Janem Olkiem

Endometrioza to choroba, która dotyka nawet milion kobiet w Polsce. O wskazaniach do leczenia operacyjnego endometriozy, wpływie torbieli endometrialnych na płodność, przygotowaniach do zabiegu, zaleceniach po operacji, znaczeniu terminów ablacja i waporyzacja oraz wielu innych kwestiach rozmawiamy z doktorem Janem Olkiem – założycielem kliniki Miracolo Clinic i Centrum Endometriozy w Josefs Hospital w Dortmundzie, jednym z najlepszych specjalistów leczenia endometriozy w Polsce.

Jakie są wskazania do operacyjnego leczenie endometriozy?

Istnieje kilka metod leczenia endometriozy. W zależności od wieku pacjentki, stopnia nasilenia choroby i innych czynników, stosuje się sposoby naturalne, farmakologiczne lub hormonalne. Nie każda pacjentka kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.

Wskazania do operacyjnego leczenia endometriozy to:

  • Niepłodność
  • Ból menstruacyjny oporny na leczenie farmakologiczne
  • Uszkodzenie lub groźba uszkodzenia jakiegoś narządu (jajnik, jelito, pęcherz moczowy itp.)

Endometrioza otrzewnowa najbardziej wpływa na niepłodność. Najczęściej powoduje ciąże pozamaciczne i poronienia. To bardzo ważne, by operacja obejmowała dokładne usunięcie endometriozy otrzewnowej. Leczenie polega na wycięciu, ablacji lub waporyzacji – wytyczne dają wybór operatorowi. W przypadku głębokich nacieków konieczne jest całkowite usunięcie wszystkich ognisk. Zabieg wykonuje się, jeśli korzyści z poprawy płodności czy zmniejszenia bólu przewyższają niekorzyść z tytułu ograniczenia funkcji danego narządu – tłumaczy dr Jan Olek.

Jak przygotować się do operacji endometriozy?

Wskazania określa się indywidualnie dla każdej pacjentki. Sama operacja nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak w niektórych przypadkach warto wdrożyć pewne działania, które zminimalizują ryzyko wystąpienia powikłań.

Większość powikłań po jelitowych endometriozach dotyczy pacjentek bardzo szczupłych, wręcz chudych. Choroba ta ma to do siebie, że statystycznie częściej dotyka właśnie szczupłe osoby. Część tych pacjentek odżywia się normalnie, jednak w jelitach muszą być jakieś nieprawidłowości, np. zespół niepełnego wchłaniania, dysbioza jelitowa czy choroba autoimmunologiczna itp., które doprowadzają do wyniszczenia organizmu. Kobiety z BMI poniżej 18 mają większe problemy z późniejszym gojeniem się ran. Organizm trzeba wzmocnić wszystkim, co możliwe – dużą ilością witamin, białka itp. – wyjaśnia dr Jan Olek.

Należy przy tym pamiętać, iż usunięcie ognisk endometriozy nie likwiduje źródła choroby. A tym może być np. modulacja układu immunologicznego, skłonność do zakrzepicy, nieprawidłowe działanie tarczycy – wszystkie mogą mieć wpływ na płodność.

Statystyki pokazują, iż wycięcie endometriozy zdecydowanie zwiększa odsetek ciąży. Dlatego jest to uzasadnione wskazanie do operacji. Nie jest to łatwa decyzja. Jeśli jednak zostanie podjęta, trzeba się jej konsekwentnie trzymać – mówi dr Olek.

POLECAMY TAKŻE: Wpływ endometriozy na płodność.

Wpływ endometriozy na płodność. Rozmowa z doktorem Janem Olkiem

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *