szybki test na Covid-19

Różnice w testach na COVID-19. Gdzie zrobić szybki i wiarygodny test na koronawirusa

Test molekularny, a serologiczny – który z nich jednoznacznie wyklucza zakażenie koronawirusem, jak wygląda pobranie materiału do badania i gdzie szukać rekomendowanych laboratoriów?  

Liczba zarażonych wirusem SARS CoV- 2 sukcesywnie wzrasta. Z dnia na dzień padają kolejne rekordy zakażeń. Zarażony może być każdy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów. Dwa z nich cieszą się dużą popularnością. Najbardziej rozpowszechnione są testy serologiczne, czyli takie, które wykrywają przeciwciała wytworzone przez organizm podczas walki z wirusem. Drugim rodzajem są testy molekularne, mające za zadanie wykryć RNA wirusa, czyli wykazują jego obecność.

Testy stały się jednym z elementów walki z epidemią. Pozwalają na wykrycie zakażonych i izolowanie ich od reszty społeczeństwa. Jest to powstrzymywanie tzw. „efektu domina”.

Test na Covid-19: Badanie molekularne

Badanie molekularne polega na pobraniu wymazu z gardła i nosa za pomocą specjalnej wymazówki przez wyznaczony i doświadczony personel np. w mobilnych punktach pobrań. Zestawy do pobierania materiały mają za zadanie utrwalić i jednocześnie dezaktywować wirusa. Test wykonany jest po upływie od 5 do 7 dni od prawdopodobnego zakażenia (np. kontaktu z osobą chorą), bądź w przypadku występujących objawów. Wynik badania jednoznacznie potwierdzi obecność RNA wirusa w organizmie lub całkowicie wykluczy infekcję. W tym celu stosowana jest metoda Real-Time PCR, potwierdzona i rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia. Wynik testu molekularnego dostępny jest zwykle po upływie 24 godzin.

– Medyczne Laboratoria Diagnostyczne zostały wpisane przez Ministerstwo Zdrowia na listę oficjalnych punktów wykonujących w Polsce badania na koronawirusa dzięki czemu, nasi pacjenci mają pewność, że ich badanie zostało wykonane zgodnie z najwyższymi standardami. Dodatkowo, dzięki temu, że badania na COVID-19 realizujemy na skalę ogólnopolską, jesteśmy w stanie zaoferować naszym pacjentom wysokiej jakości test w przystępnej cenie – mówi Dominika Drzewiecka, diagnosta laboratoryjny w Laboratorium Biologii Molekularnej INVICTA.

Koszty badania molekularnego metodą rtPCR w komercyjnych laboratoriach zaczynają się od ponad 400 zł i dochodzić mogą nawet do 1000 zł. W punkcie pobrań INVICTA, można je wykonać już za 399 zł, a usługę zakupić na stronie www.testujemy.org.

mobilny punkt testów na Covid-19

Mobilne punkty badań na obecność koronawirusa INVICTA zlokalizowanych jest w sześciu miastach w Polsce: Warszawie, Gdańsku, Sopocie, Poznaniu, Wrocławiu i Bydgoszczy.

Test na Covid-19: Badanie serologiczne

Innym rodzajem badania jest test serologiczny, który pozwala wykryć przeciwciała wytworzone przez organizm w reakcji na zakażenie koronawirusem. Ich obecność można potwierdzić po upływie od 5 do 21 dni, od momentu wystąpienia objawów.

W pierwszej kolejności organizm produkuje przeciwciała w klasie IgM, wskazujące na aktualną infekcję. Dopiero po kilku dniach pojawiają się przeciwciała w klasie IgG, które sugerują przebyte zakażenie. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek przeciwciał, zlecane jest potwierdzające zakażenie badanie molekularne metodą rtPCR. Jeśli jego wynik jest ujemny, wnioskuje się, że dana osoba przebyła zakażenie.

Do przeprowadzania badania serologicznego niezbędne jest pobranie krwi pacjenta. Należy mieć na uwadze, że mimo zakażenia, wynik testu może być ujemny. W takim przypadku organizm najprawdopodobniej nie zdążył jeszcze wyprodukować przeciwciał, które wykrywa test.

Dla jednoznacznego potwierdzenia wyniku zalecane jest wykonywane badania molekularnego metodą rtPCR. Testy serologiczne rekomendowane są raczej jako profilaktyka u osób niemających objawów, charakterystycznych dla wirusa COVID-19. Takie badanie wykonują między innymi Medyczne Laboratoria Dignostyczne INVICTA.

Ceny oscylują w granicach 100-150 zł.

testy na covid-19
Źródło: INVICTA

 

POLECAMY TAKŻE: Covid-19 czy zwykła grypa? Co musi wiedzieć kobieta w ciąży

Covid-19 czy zwykła grypa? Co musi wiedzieć kobieta w ciąży

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

Znajoma robiła sobie taki szybki test antygenowy w Diagnostyce jakos na dniach. Wymaz pobieraja standardowo z nosogardzieli, a wynik miała po 15 minutach online. Nawet udało jej sie złapać na 20% rabat na badanie, który obowiazuje do 15 listopada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *