Seks podczas starań o ciążę – przyjemność czy frustracja? Ćwiczenia dla par starających się o dziecko

Wiele par, podczas przedłużających się starań o dziecko, doświadcza obniżenia poziomu satysfakcji seksualnej w trakcie zbliżeń. Presja współżycia w trakcie owulacji, monitorowanie cyklu oraz konieczność przyjmowania leków w określonych dniach cyklu zapraszają pacjentów do tego, aby w sposób ciągły kontrolować swoją aktywność seksualną. Dodatkowo pojawiająca się frustracja z powodu braku ciąży sprawia, że bliskość z partnerem nie cieszy tak jak na innych etapach związku. Dlaczego niepłodność wpływa na nasze życie seksualne i co możemy zrobić, aby to zmienić? Przyjrzyjmy się temu wspólnie.

Seks z konieczności

Aktywność seksualna człowieka wynika z dwóch rodzajów motywacji: popędowej – wynikającej z naszej ochoty na seks, pragnienia, pożądania oraz napięciowej – wynikającej z potrzeby rozładowania napięcia, stresu oraz poczucia presji. Ta druga motywacja, najczęściej  występuje u par, gdy starania się przedłużają. Seks nie jest wtedy inicjowany w wyniku pragnienia, odczuwanego w danej chwili, a jest odgórnie zaplanowany, np. na podstawie wyznaczonego konkretnego dnia cyklu.

Parom zmagającym się z niepłodnością towarzyszą więc takie objawy jak: zaburzenia pożądania, zaburzenia orgazmu, brak reakcji genitalnej (u mężczyzn problemy z erekcją, u kobiet z nawilżeniem pochwy) itp. Stres związany z przedłużającymi się staraniami o dziecko zaczyna więc powoli odbierać radość ze wspólnej bliskości.

Jeśli i tak dzieje się w naszym związku, możemy podjąć następujące kroki.

KROK 1: Przypomnieć sobie najlepszy czas dla związku, w obszarze współżycia.

  • Jaki to był czas?
  • Kiedy miał miejsce?
  • Jak długo trwał?
  • Co mi wtedy sprawiało najwięcej radości, a co mojemu partnerowi?
  • Co było wtedy innego, niż jest teraz?
  • Co nam pomagało wtedy podtrzymywać satysfakcje ze wspólnej bliskości?

KROK 2: Przyjrzeć się temu, jak wygląda nasz seks dzisiaj.

  • Czym różni się od tego z pierwszego KROKU? (możemy wypisać różnice)
  • A może są jakieś podobieństwa? (co z kolei jest podobnego)
  • Za czym najbardziej tęsknię i czego mi najbardziej brakuje?
  • Co mógłbym/mogłabym z tamtego okresu wprowadzić teraz?

W najlepszym możliwym scenariuszu oboje z partnerów wykonują to ćwiczenie (każde z nich odpowiada osobno na te pytania, a później wspólnie rozmawiają o nich).

Pewne trudności na drodze przedłużających się starań o dziecko są charakterystyczne dla tego czasu (np. współżycie w owulację), ale być może wprowadzenie w życie kilku zmian, jakie cieszyły nas wcześniej, a jakich od dawna w naszym związku nie było, może sprawić, że seks nie będzie kojarzył się jedynie z napięciem i frustracją, a także przyjemnością?

Mapa sfer erogennych, czyli jak odzyskać utraconą radość z seksu

Dbając o nasze życie seksualne, możemy podążać nie tylko w kierunku tego co było, ale także w kierunku tego, czego nie było, a chcielibyśmy aby się zadziało. W tym celu pomocne okazuje się stworzenie mapy sfer erogennych swojej i partnera.

Instrukcja do tego ćwiczenia brzmi następująco:

,,Każde z partnerów tworzy kontur postaci, reprezentującej siebie, i zaznacza, w którym miejscu pieszczoty partnera sprawiają mu najwięcej satysfakcji (zaznacza je na zielono), a które są zakazane i go drażnią (na czerwono). Następnie partnerzy wymieniają się swoimi konturami tak, aby każde z partnerów miało wskazówkę, jak sprawić drugiej osobie najwięcej przyjemności”.

Okres leczenia niepłodności jest niewątpliwie wyzwaniem dla związku. Mimo trudnych okoliczności można pomóc sobie i najbliższej osobie, aby wspólnie było łatwiej funkcjonować na wielu płaszczyznach – także w sferze seksualnej.

Stosując się do powyższych dwóch ćwiczeń, mamy możliwość doświadczyć większej satysfakcji seksualnej, niż miało to miejsce od czasu rozpoczęcia starań o dziecko. Jeśli możemy zrobić coś dla samego siebie i dla naszego partnera, to wspólne zatroszczenie się o bliskość może być pierwszym krokiem na tej drodze.


Anna Wietrzykowska –  jest psychologiem, psychoterapeutą pracującym w nurcie systemowym. Specjalizuje się w pracy indywidualnej z osobami dorosłymi, parami oraz rodzinami. Od 2014 roku jest Członkiem Nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Swoją pracę terapeutyczną poddaje superwizji. W obszarze jej zainteresowań zawodowych znajduje się praca z parami zmagającymi się z niepłodnością, rodzicami przygotowującymi się na narodziny dziecka, rodzicami, którzy stracili dziecko oraz rodzicami potrzebującymi wsparcia w wychowaniu. Więcej informacji na www.psycholognieplodnosci.pl


 

Bibliografia:

Lew-Starowicz;M. Lew-Starowicz; V. Skrzypulec-Plinta: ,,Seksuologia”, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020;
Barbaro B., Barbaro M.: Bliskość. Co i jak robić, co i jak mówić, żeby naprawdę być razem, Wydawnictwo Charaktery, Kielce 2018.;
Bielawska-Batorowicz E.: Psychologiczne aspekty prokreacji. Wydawnictwo Nauko­we Śląsk, Katowice 2005.

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

Impotencja – przyczyny, objawy i leczenie

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *