Seks podczas starań o ciążę – przyjemność czy frustracja? Ćwiczenia dla par starających się o dziecko

Wiele par, podczas przedłużających się starań o dziecko, doświadcza obniżenia poziomu satysfakcji seksualnej w trakcie zbliżeń. Presja współżycia w trakcie owulacji, monitorowanie cyklu oraz konieczność przyjmowania leków w określonych dniach cyklu zapraszają pacjentów do tego, aby w sposób ciągły kontrolować swoją aktywność seksualną. Dodatkowo pojawiająca się frustracja z powodu braku ciąży sprawia, że bliskość z partnerem nie cieszy tak jak na innych etapach związku. Dlaczego niepłodność wpływa na nasze życie seksualne i co możemy zrobić, aby to zmienić? Przyjrzyjmy się temu wspólnie.

Seks z konieczności

Aktywność seksualna człowieka wynika z dwóch rodzajów motywacji: popędowej – wynikającej z naszej ochoty na seks, pragnienia, pożądania oraz napięciowej – wynikającej z potrzeby rozładowania napięcia, stresu oraz poczucia presji. Ta druga motywacja, najczęściej  występuje u par, gdy starania się przedłużają. Seks nie jest wtedy inicjowany w wyniku pragnienia, odczuwanego w danej chwili, a jest odgórnie zaplanowany, np. na podstawie wyznaczonego konkretnego dnia cyklu.

Parom zmagającym się z niepłodnością towarzyszą więc takie objawy jak: zaburzenia pożądania, zaburzenia orgazmu, brak reakcji genitalnej (u mężczyzn problemy z erekcją, u kobiet z nawilżeniem pochwy) itp. Stres związany z przedłużającymi się staraniami o dziecko zaczyna więc powoli odbierać radość ze wspólnej bliskości.

Jeśli i tak dzieje się w naszym związku, możemy podjąć następujące kroki.

KROK 1: Przypomnieć sobie najlepszy czas dla związku, w obszarze współżycia.

  • Jaki to był czas?
  • Kiedy miał miejsce?
  • Jak długo trwał?
  • Co mi wtedy sprawiało najwięcej radości, a co mojemu partnerowi?
  • Co było wtedy innego, niż jest teraz?
  • Co nam pomagało wtedy podtrzymywać satysfakcje ze wspólnej bliskości?

KROK 2: Przyjrzeć się temu, jak wygląda nasz seks dzisiaj.

  • Czym różni się od tego z pierwszego KROKU? (możemy wypisać różnice)
  • A może są jakieś podobieństwa? (co z kolei jest podobnego)
  • Za czym najbardziej tęsknię i czego mi najbardziej brakuje?
  • Co mógłbym/mogłabym z tamtego okresu wprowadzić teraz?

W najlepszym możliwym scenariuszu oboje z partnerów wykonują to ćwiczenie (każde z nich odpowiada osobno na te pytania, a później wspólnie rozmawiają o nich).

Pewne trudności na drodze przedłużających się starań o dziecko są charakterystyczne dla tego czasu (np. współżycie w owulację), ale być może wprowadzenie w życie kilku zmian, jakie cieszyły nas wcześniej, a jakich od dawna w naszym związku nie było, może sprawić, że seks nie będzie kojarzył się jedynie z napięciem i frustracją, a także przyjemnością?

Mapa sfer erogennych, czyli jak odzyskać utraconą radość z seksu

Dbając o nasze życie seksualne, możemy podążać nie tylko w kierunku tego co było, ale także w kierunku tego, czego nie było, a chcielibyśmy aby się zadziało. W tym celu pomocne okazuje się stworzenie mapy sfer erogennych swojej i partnera.

Instrukcja do tego ćwiczenia brzmi następująco:

,,Każde z partnerów tworzy kontur postaci, reprezentującej siebie, i zaznacza, w którym miejscu pieszczoty partnera sprawiają mu najwięcej satysfakcji (zaznacza je na zielono), a które są zakazane i go drażnią (na czerwono). Następnie partnerzy wymieniają się swoimi konturami tak, aby każde z partnerów miało wskazówkę, jak sprawić drugiej osobie najwięcej przyjemności”.

Okres leczenia niepłodności jest niewątpliwie wyzwaniem dla związku. Mimo trudnych okoliczności można pomóc sobie i najbliższej osobie, aby wspólnie było łatwiej funkcjonować na wielu płaszczyznach – także w sferze seksualnej.

Stosując się do powyższych dwóch ćwiczeń, mamy możliwość doświadczyć większej satysfakcji seksualnej, niż miało to miejsce od czasu rozpoczęcia starań o dziecko. Jeśli możemy zrobić coś dla samego siebie i dla naszego partnera, to wspólne zatroszczenie się o bliskość może być pierwszym krokiem na tej drodze.


Anna Wietrzykowska –  jest psychologiem, psychoterapeutą pracującym w nurcie systemowym. Specjalizuje się w pracy indywidualnej z osobami dorosłymi, parami oraz rodzinami. Od 2014 roku jest Członkiem Nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Swoją pracę terapeutyczną poddaje superwizji. W obszarze jej zainteresowań zawodowych znajduje się praca z parami zmagającymi się z niepłodnością, rodzicami przygotowującymi się na narodziny dziecka, rodzicami, którzy stracili dziecko oraz rodzicami potrzebującymi wsparcia w wychowaniu. Więcej informacji na www.psycholognieplodnosci.pl


 

Bibliografia:

Lew-Starowicz;M. Lew-Starowicz; V. Skrzypulec-Plinta: ,,Seksuologia”, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020;
Barbaro B., Barbaro M.: Bliskość. Co i jak robić, co i jak mówić, żeby naprawdę być razem, Wydawnictwo Charaktery, Kielce 2018.;
Bielawska-Batorowicz E.: Psychologiczne aspekty prokreacji. Wydawnictwo Nauko­we Śląsk, Katowice 2005.

 

POLECAMY TAKŻE: Seks w czasie starań o dziecko – oto rada, która pomoże szybciej zajść w ciążę

Seks w czasie starań o dziecko – oto rada, która pomoże szybciej zajść w ciążę

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *