In vitro to dla niepłodnych par wielka nadzieja na spełnienie marzeń o dziecku. Przystępując do procedury, każda para liczy, że leczenie zakończy się upragnioną ciążą. Naturalne jest, że kobieta chciałaby jak najszybciej wiedzieć, że za dziewięć miesięcy zostanie mamą. Niecierpliwość nie jest tu jednak wskazana – i to z różnych powodów. Kiedy zrobić pierwszy test ciążowy, by wynik był wiarygodny? Kiedy po ciąży z in vitro zacząć starania o kolejne dziecko? Rozmawiamy o tym z dr. Marcinem Trzeciakiem, specjalistą leczenia niepłodności w klinice InviMed.
Wiele pacjentek już na kilka dni po transferze wykonuje badanie betaHCG lub wypatruje cienia drugiej kreski na teście ciążowym – czy z medycznego punktu widzenia takie działanie ma sens?
Z medycznego punktu widzenia zbyt wczesne wykonanie badania stężenia HCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) nie ma sensu. Organizm pacjentki po wykonanym transferze jest odpowiednio przygotowany do przyjęcia i utrzymania ciąży. Odpowiednie przygotowanie pacjentki zależy oczywiście od rodzaju wykonanego transferu – czy jest on w wykonywany w tym samym cyklu, kiedy odbył się zabieg punkcji jajników, czy jest to krioembriotransfer. Ten drugi może być wykonany w cyklu naturalnym lub bezowulacyjnym, jednak z odpowiednim przygotowaniem lekami. U pacjentek po transferze suplementowany jest progesteron, który odpowiada za utrzymanie ciąży. Zbyt wcześnie wykonany test ciążowy może wykazać wynik zarówno fałszywie ujemny, jak i fałszywie dodatni – np. ze względu na zastosowane wcześniej leki.
„Wynik fałszywie ujemny może doprowadzić do niepotrzebnego stresu, a w wyjątkowych sytuacjach nawet do zbyt wczesnego odstawienia niezbędnych do utrzymania ciąży leków. Pacjentka po transferze w klinice InviMed jest zawsze poinformowana przez lekarza o najbardziej optymalnym czasie do wykonania kontrolnego badania HCG.”
Jeśli się udało, kiedy należy przejść spod skrzydeł lekarza specjalisty leczenia niepłodności pod opiekę lekarza prowadzącego ciążę?
W klinice InviMed prosimy o kontrolą wizytę 4-5 tygodni po transferze. Po potwierdzeniu prawidłowo rozwijającej się ciąży, odpowiednim rozpisaniu przyjmowanych przez pacjentkę leków, przekazujemy pacjentkę pod kontrolę lekarza prowadzącego ciążę.
Czy po zajściu w ciążę, pacjentka potrzebuje jeszcze jakiegoś kontaktu z lekarzem prowadzącym z kliniki in vitro? Co z lekami podtrzymującymi ciążę – kto je przepisuje?
Pacjentka po przekazaniu do lekarza prowadzącego ciążę zawsze jest poinformowana, jakie leki i jak długo powinna przyjmować. Kontakt z Kliniką InviMed jest możliwy przez cały okres trwania ciąży.
Czasami pary przez długie lata starają się o dziecko naturalnie, w końcu okazuje się, że jedyną realną szansę daje im in vitro. In vitro udaje się, Pacjentka zachodzi w prawidłową ciążę, rodzi dziecko, a potem okazuje się, że z tym samym partnerem w kolejną ciążę zachodzi zupełnie naturalnie. W jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Czy ciąża ma jakieś działanie terapeutyczne na płodność?
Wbrew pozorom to nie są rzadkie przypadki. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego takie sytuacje mają miejsce. Przyczyny niepłodności też są różne, a wraz z upływem czasu te „przyczyny” mogą ulec poprawie, np. parametry nasienia czy endometrioza, na którą ciąża wpływa korzystnie.
WHO zaleca od 18 do 24 miesięcy przerwy między jedną ciążą a drugą. Jak to wygląda w przypadku ciąży uzyskanej z pomocą in vitro? Jaki powinien być odstęp między porodem a kolejnym transferem zarodka?
Wszystko zależy od sposobu ukończenia ciąży. W przypadku porodu siłami natury dobrze jest odczekać do końca okresu karmienia piersią. W przypadku ukończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego minimalny okres, który powinien upłynąć do czasu kolejnej ciąży, to rok, a nawet 24 miesiące, od daty cięcia cesarskiego. Dużo zależy o przebiegu poprzedniej ciąży, tygodnia, w którym ciąża została ukończona i ewentualnie istniejących powikłań w trakcie jej trwania. Przypadek każdej pacjentki jest rozpatrywany indywidualnie, po wcześniejszym odpowiednio zebranym wywiadzie medycznym, badaniu ginekologicznym i analizie wyników dodatkowych badań laboratoryjnych.
Kiedy najlepiej zgłosić się na wizytę w celu ustalenia podejścia do kolejnego transferu? Warto zgłosić się do tego samego lekarza prowadzącego?
Najbardziej optymalny czas to około dwa miesiące przed planowanym transferem. Odpowiednio wczesne zgłoszenie do lekarza gwarantuje wystarczający czas na wykonanie wskazanych dodatkowych badań, a po otrzymaniu wyników optymalne przygotowanie pacjentki do transferu.
Lek. med. Marcin Trzeciak – specjalista ginekolog-położnik w Klinice InviMed we Wrocławiu.
Współpraca płatna
POLECAMY PŁODNOŚĆ TV: Niepłodność idiopatyczna – jak zajść w ciążę. Rozmowa z doktorem Marcinem Trzeciakiem
Dodaj komentarz