COVID-19 - szczepionka dla kobiet w ciąży

Szczepionka przeciw COVID-19 a leczenie niepłodności oraz ciąża. Najnowsze rekomendacje PTMRiE

Ciąża w dobie pandemii przysparza wiele pytań. Czy bezpieczne jest teraz staranie się o dziecko? Czy kobiety w ciąży mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19? Czy leczenie niepłodności nie koliduje ze szczepieniami na koronawirusa? Te pytania codziennie padają z ust milionów ludzi na całym świecie. Oto najnowsze zalecenia Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Czy można zaszczepić się przeciw COVID-19, będąc w ciąży?

O szczepieniach kobiet w ciąży pisaliśmy już w grudniu (Szczepienia przeciwko COVID-19 dla kobiet w ciąży), jednak sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmienia się dynamicznie, stąd konieczność śledzenia zaleceń na bieżąco.

Na dzień 18.01.2021 r. na stronie Rzeczpospolitej Polski, gov.pl, istnieją konkretne zalecenia dla kobiet w ciąży rozważających zaszczepienie się przeciwko COVID-19. Rząd polski podtrzymuje swoją opinię z dn.14.12.2021 r. według której:

W rekomendacjach Komitetów Doradczych ds. Szczepień w Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie dopuszczono do realizacji programu szczepień przeciw COVID-19 szczepionkę mRNA firmy Pfizer/BioNTech, wskazano m.in., że nie zaleca się szczepienia w okresie ciąży i karmienia piersią, z uwagi na to, że nie prowadzono badań klinicznych w takich grupach pacjentów.

16.01.2021 r. swoje stanowisko zajęło Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE), które podkreśla, że ilość przeprowadzonych badań nie jest wystarczająca, aby obiektywnie i zdecydowanie zalecić lub odradzić szczepienia przeciw COVID-19 dla kobiet w ciąży. Skrócone stanowisko PTMRiE brzmi:

Bezpieczeństwo szczepionek przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży nie zostało dotychczas ocenione. Decyzja o zastosowaniu szczepionki u ciężarnej powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem, po rozważeniu indywidualnych korzyści i ryzyka.

American College of Obstetricians and Gynecologists (Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów) wydało 21.12.2020 r. poradnik pt. „Szczepienie pacjentek w ciąży i karmiących przeciwko COVID-19”.  ACOG zaleca, aby szczepionek COVID-19 nie odmawiać kobietom w ciąży, które spełniają kryteria szczepień w oparciu o grupy priorytetowe zalecane przez ACIP. Przy czym podkreśla, że szczepionki nie były testowane na kobietach w ciąży oraz matkach karmiących. Stąd brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży.

Natomiast Prof. Klaus Cichutek, dyrektor główny instytutu ds. szczepień w Niemczech, podkreśla, że niewiele jest na ten moment danych odnośnie reakcji kobiet w ciąży na szczepionkę przeciw koronawirusowi. Przeprowadzone badania niekliniczne na zwierzętach wskazują, że szczepionka nie ma wpływu na płodność, ciążę oraz rozwój i zdrowie płodu. Brak natomiast obszernych badań na ludziach. Profesor Cichutek uspokaja natomiast, że nie widzi problemu w sytuacji, w której kobieta najpierw poddaje się szczepieniu a następnie zachodzi w ciążę.

Jak wnioskuje się, każdy przypadek kobiety w ciąży należy rozpatrywać indywidualnie a przede wszystkim w konsultacji z lekarzem, który oceni, co niesie dla danej kobiety większe ryzyko: zaszczepienie się czy rezygnacja ze szczepionki. Warto brać pod uwagę szereg czynników towarzyszących jak np. to, czy kobieta pracuje, jeśli tak – jaki to rodzaj pracy, jaki jest stan zdrowotny ciężarnej itp.

Pierwsza ciężarna zaszczepiona przeciw COVID-19 

11 stycznia 2021 r. pierwsza kobieta w ciąży podjęła decyzję o zaszczepieniu się przeciwko COVID-19. Jest nią dr Elizabeth Espinal, neurochirurg z nowojorskiego szpitala, będąca w 20. tygodniu ciąży. Z racji zawodu była w grupie pierwszeństwa, ale też podwyższonego ryzyka, stąd poważne i długie rozważania, czy w ciąży powinna zaszczepić się przeciwko COVID-19. Po konsultacji z położnymi i lekarzami zdecydowała się przyjąć szczepionkę. Dr Espinal podkreśla, że jest spokojna o bezpieczeństwo swoje i dziecka.

Leczenie niepłodności a szczepienia przeciw COVID-19

Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii przekazało zalecenia odnośnie leczenia niepłodności w dobie koronawirusa. Mimo iż brak jest informacji na temat możliwego wpływu szczepienia przeciwko COVID-19 na komórki jajowe, plemniki, implantację zarodka i wczesne etapy ciąży, to PTMRiE nie odradza rozpoczęcia starań o dziecko z wykorzystaniem metod wspomagania rozrodu. Rekomenduje natomiast odczekanie co najmniej kilku dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Dokładne zalecenia dla par starających się o dziecko brzmią:

Z powyższych względów wydaje się rozsądne, aby odłożyć rozpoczęcie leczenia niepłodności metodami medycznie wspomaganego rozrodu (ART,  a w tym: pobranie nasienia, stymulację jajników, transfer zarodków) na co najmniej kilka dni po podaniu drugiej dawki szczepienia, tak aby dać czas na ustabilizowanie odpowiedzi immunologicznej i rozwój przeciwciał. Można rozważyć również bardziej ostrożne podejście, tj. przełożyć rozpoczęcie leczenia ART o okres od 14 dni do 2 miesięcy.

 
Źródło:
https://www.gov.pl/ 
http://www.ptmrie.org.pl/ 
https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/practice-advisory/articles/2020/12/vaccinating-pregnant-and-lactating-patients-against-covid-19

POLECAMY TAKŻE: Przeszłaś COVID-19? Możesz mieć problem z miesiączką

Przeszłaś COVID-19? Możesz mieć problem z miesiączką

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *