Usłyszałaś od lekarza, że masz tyłozgięcie macicy? Nie martw się. Tyłozgięcie macicy jest zjawiskiem wrodzonym. Nie jest wadą ani patologią. Występuje u około 20-25 % kobiet, ale najczęściej nie daje żadnych objawów. Jak tyłozgięcie macicy wpływa na płodność, ciążę oraz poród? Pytamy specjalistę.
Czym jest tyłozgięcie macicy?
Macica jest narządem, który odgrywa kluczową rolę w procesie rozrodu – jest miejscem rozwoju płodu. Trzon macicy położony jest w miednicy mniejszej, jego położenie w stosunku do innych narządów miednicy jest opisywane przez typ zgięcia. Zgięcie określa kąt pomiędzy długą osią trzonu macicy a szyjką. Najprościej ujmując, o tyłozgięciu mówimy wtedy, gdy trzon macicy wygięty jest ku tyłowi w stosunku do szyjki macicy. Jeśli wygina się ku przodowi, określany jest jako przodozgięcie.
Jaki procent kobiet ma tę dolegliwość?
Macica najczęściej występuje w przodozgięciu, tyłozgięcie natomiast dotyczy ok 20- 25 % kobiet. Ciężko jednak jednoznacznie oszacować skalę problemu, ponieważ w wielu przypadkach zaburzenie nie wiąże się z żadnymi przykrymi dolegliwościami.
Można więc mówić tutaj o wadzie macicy?
Tyłozgięcie macicy jest zjawiskiem wrodzonym. Nie jest wadą macicy ani patologią.
„W niektórych przypadkach tyłozgięcie macicy może być następstwem niektórych schorzeń, takich jak endometrioza, zapalenie przydatków, torbiele jajników czy mięśniaki macicy.”
Może powstać także na skutek powikłań powstałych podczas zabiegów operacyjnych w obrębie macicy, jak również zrostów powstałych po operacjach narządów jamy brzusznej czy miednicy mniejszej.
Jak można rozpoznać tyłozgięcie macicy?
Najczęściej tyłozgięcie macicy nie daje żadnych dolegliwości. Jeśli jest wynikiem wyżej wymienionych chorób (endometrioza, zrosty po operacjach itd.), pacjentki mogą odczuwać bolesne miesiączki, bóle podczas stosunku czy bóle w okolicy krzyżowej.
Jakie należy wykonać badania, by zdiagnozować tę przypadłość?
Tyłozgięcie macicy rozpoznajemy podczas badania ginekologicznego oraz przezpochwowego badania ultrasonograficznego narządu rodnego.
Czy można w ogóle leczyć tyłozgięcie macicy?
Tyłozgięcie macicy nie jest chorobą, a zatem się go nie leczy. Jeśli jest ono dla pacjentki uciążliwe (np. powoduje silne bóle podczas miesiączki), leczenie koncentruje się na uśmierzaniu dolegliwości – zazwyczaj środkami przeciwbólowymi. Przy dolegliwościach podczas stosunku zaleca się poszukać odpowiedniej bezbolesnej pozycji.
Czy tyłozgięcie macicy może doprowadzić do wypadnięcia macicy?
Wypadanie macicy nie jest wynikiem tyłozgięcia – występuje u kobiet zarówno z tyło-, jak i przodozgiętą macicą.
„Wypadanie macicy może być konsekwencją częstych i trudnych porodów. Również gdy masa urodzeniowa dziecka jest duża, ryzyko wypadania macicy wzrasta.”
Jaki wpływ na zajście w ciążę ma tyłozgięcie macicy?
Samo tyłozgięcie nie jest bezpośrednią przyczyną niepłodności. Mogą je jednak powodować choroby wywołujące tę nieprawidłowość w budowie macicy, np. endometrioza. Dodatkowo, utrudniony może być proces zapłodnienia – tyłozgięcie może uniemożliwiać głęboką penetrację podczas współżycia, wywołując ból podczas stosunku. Plemniki mogą mieć wówczas utrudnioną drogę do komórki jajowej. W takiej sytuacji warto znaleźć pozycję, która nie będzie sprawiała bólu i dyskomfortu kobiecie, jednocześnie umożliwiając pełną penetrację.
>>> przeczytaj: 14 pytań o choroby macicy i ich związek z niepłodnością
Czy tyłozgięcie macicy może powodować poronienia?
Rzeczywiście, u kobiet, które cierpią na tyłozgięcie, poronienia zdarzają się nieznacznie częściej. Nie jest to jednak związane z samym schorzeniem, a chorobami, przez które jest ono spowodowane. Właśnie dlatego, oprócz leczenia doraźnego, tak ważna jest pogłębiona diagnostyka, która pozwoli wskazać przyczynę trudności z donoszeniem ciąży. Na tej podstawie lekarz jest w stanie zaproponować odpowiednie postępowanie.
Czy tyłozgięcie macicy może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży, a potem poród?
W żadnym stopniu nie wpływa ani na przebieg ciąży, ani na poród (pod warunkiem, że nie jest ono następstwem nieleczonego stanu zapalnego). Jedyną dolegliwością może być nasilający się w pierwszym trymestrze ból krzyża. Jednak w kolejnych tygodniach ciąży staje się on coraz mniej dokuczliwy, aż w końcu ustępuje. Warto zaznaczyć, że bardzo często ciąża, a w szczególności poród naturalny, powodują samoistne wyprostowanie macicy i ustąpienie nieprzyjemnych dolegliwości.
Konsultacja medyczna: dr Ewa Niedbała-Wykowska, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Warszawie.
Rozmawiała: Paulina Ryglowska-Stopka
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Na czym polega abrazja macicy i jak wpływa na ponowne zajście w ciążę
Adetta
2020-08-25 21:23Mam tyłozgięcie macicy. Nie mogłam długo zajść w ciążę. Przeczytałam artykuł w którym pisało że najlepszym sposobem jest pozycja do współżycia od tyłu. Dzisiaj jestem mamą dwóch synków.