Urlop menstruacyjny dla każdej kobiety – fanaberia czy konieczność? Lewica o udogodnieniach dla kobiet „Bezpieczna Pol(s)ka”

Obezwładniający ból brzucha, krwawienie o znamionach krwotoku, mdłości doprowadzające niemal do omdleń – dla wielu kobiet tak wygląda comiesięczna menstruacja. W tej grupie przeważają kobiety z endometriozą. W swoim przedwyborczym postulacie Lewica zapowiada wprowadzenie 2 dni urlopu menstruacyjnego dla każdej kobiety. Czy takie udogodnienie jest realne?

„Co miesiąc po cichu umieram”

Dbam o to, by zawsze mieć zaoszczędzone dni urlopowe i na żądanie, by móc spędzić najgorsze dni miesiączki w domu – mówi 34-letnia Katarzyna, chorująca na endometriozę – Usłyszałam już od lekarza, że wymyślam, taka moja kobieca uroda, kiedyś rodziły bez znieczulenia, a teraz nie chcą podczas miesiączki iść do pracy. Dziękuję, mam dość takich upokorzeń. Wolę wziąć urlop bez tłumaczenia się. Zazdroszczę koleżankom, które maj skąpe miesiączki, podczas których normalnie funkcjonują, chodzą na basen, uprawiają sporty. Ja zwijam się z bólu na łóżku i nie oddalam od łazienki, by co godzinę zmieniać podpaskę.”

30-letnia Ewa wciąż jest w procesie diagnostycznym (diagnozowanie endometriozy zajmuje w Polsce średnio 8 lat), ale zbieżność objawów jest wyraźna. Jak mówi: Podczas miesiączki śpię na podkładach, mając na sobie pieluchę dla osób nietrzymających moczu. Zwykłe podpaski przeciekały po pół godzinie. Nie spałam całe noce, większość czasu siedziałam w WC, to jest mój comiesięczny koszmar. Mój były szef śmiał mi się w twarz, gdy mówiłam, że nie mogę przyjść, gdyż mam okres. Na szczęście udało mi się znaleźć pracę zdalną i mam komfort spędzić te najgorsze dni w domu.

Lewica: 2 dni urlopu menstruacyjnego dla kobiet

Bezpieczna Pol(s)ka – pod tym hasłem 24 czerwca 2023 r. odbyła się konwencja programowa Lewicy. Partia wysunęła szereg postulatów, które mają poprawić codzienność milionów Polek. Jedną z nich jest płatny urlop menstruacyjny dla kobiet wyjątkowo boleśnie miesiączkujących, który przysługiwałby w wymiarze 2 dni w miesiącu, bez konieczności skierowania od lekarza.

W Hiszpanii taki urlop to aż 5 dni w miesiącu. My zaczniemy skromnie — chcemy wprowadzenia dwóch dni urlopu menstruacyjnego miesięcznie – mówiła w sobotę 24 czerwca podczas konwencji Lewicy posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Bolesna menstruacja nie musi oznaczać konieczności pracy w męczarniach – dodaje.

Bezpieczna Polka to Polka, która nie musi się obawiać, że podczas menstruacji, kiedy cierpi, doświadcza bólu, kiedy przechodzi bolesne miesiączki, musi zastanawiać się, jak poradzić sobie w pracy – dodaje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krytyczne głosy słychać ze strony pracodawców, którzy musieliby ponieść dodatkowy koszt nieobecności kobiet, a także… mężczyzn, uskarżających się na dyskryminację. Posłanka Paulina Matysiak kwituje to krótko: Chciałabym, aby mężczyźni ochoczo i głośno jak podchodzą do dyskryminacji, podchodzili do sprawy dyskryminacji płacowej kobiet i mężczyzn. Traktujemy te kwestie w sposób równy. Drodzy panowie, nie ma czego zazdrościć.

Przeczytaj także: Macierzyństwo bez lukru cz. I: Poczucie winy, gdy nie cieszysz się ciążą z in vitro

Urlop menstruacyjny – wymysł czy idea godna naśladowania?

Urlop menstruacyjny to nie kontrowersyjny wymysł Lewicy, ale rozwiązanie, które jest praktykowane z powodzeniem przez inne kraje, jak i poszczególne firmy, także w Polsce.

Japonia przyznaje jeden płatny dzień w miesiącu dla kobiety menstruującej już od lat 40. XX wieku. Nazywane jest seirikyuuka, czyli “wolne fizjologiczne”. Od zeszłego roku maksymalnie 5 dni urlopu menstruacyjnego miesięcznie przysługuje także Hiszpankom. Rozwiązanie takie znane i praktykowane jest również w Korei Południowej (1 dzień), Indonezji (2 dni), Tajwanie (3 dni), Zambii, wybranych prowincjach Chin.

W krajach, gdzie urlop menstruacyjny nie został wprowadzony odgórnie, nierzadko przyznawany jest kobietom z inicjatywy pracodawców. Tak zrobiła firma Nike, oferując swoim menstruującym pracownicom 2 dni wolnego w miesiącu. Podobne zasady obowiązują w brytyjskiej firmie Coexit oraz indyjskiej Zomato.

W Polsce urlop menstruacyjny wprowadziły takie firmy jak: Spadiora (marka jedwabnych apaszek, sukienek i akcesoriów), PLNY LALA (internetowy butik odzieżowy), More Bananas (krakowska agencja kreatywna), Your KAYA (producent naturalnych środków do higieny intymnej) oraz GOG.com (platforma dystrybucji gier).

Przywrócenie w pełni refundowanego programu in vitro

W postulatach Lewicy nie mogło zabraknąć także przywrócenia w pełni refundowanego przez państwo programu in vitro. Od 2016 r., gdy rząd zrezygnował z dofinansowania in vitro, potrzebujący pacjenci mogą liczyć jedynie na pomoc samorządów, która jest ograniczona i zależna od dostępnych funduszy. I choć cieszą takie inicjatywy jak powiatu kłodzkiego, gdzie od sierpnia niepłodne pary będą mogły zgłaszać się do programu, to jednak dofinansowanie 5 tysięcy za procedurę średnio dla 7 par (zakładając, że tylko część nie będzie wymagała powtórnego podejścia) jest kroplą w morzu potrzeb.

Bezpłatna antykoncepcja, legalna aborcja, darmowe badania prenatalne

W programie Lewicy znalazło się więcej punktów, które mają bezpośrednio wpłynąć na poprawę kobiecego życia i zdrowia. Bezpłatna antykoncepcja i tabletka “dzień po” bez recepty, bezpieczna i legalna aborcja, brak kar za aborcję, bezpłatne badania prenatalne – to kolejne aspekty, które mają pomóc kobietom świadomie i bezpiecznie planować macierzyństwo.

Po raz kolejny Polska zajęła ostatnie miejsce wśród krajów europejskich odnośnie dostępu do antykoncepcji. Wysokie ceny, zasłanianie się klauzulą sumienia, oczekiwanie na wizyty u lekarza ponad dwa miesiące, brak odpowiedniej edukacji i przede wszystkim najbardziej restrykcyjne prawo antyaborcyjne to kilka powodów, przez które kobiety w Polsce nie czują się bezpiecznie. Bezpłatna antykoncepcja i tabletka Dzień Po bez recepty funkcjonuje w wielu krajach Europy, między innymi w Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Albanii, a w Polsce? A w Polsce propaguje się kalendarzyki menstruacyjne — zauważyła Emilia Skibińska z Młodej Lewicy.

POLECAMY TAKŻE:

Okres – ból nie do zniesienia. Jak sobie z nim poradzić i co może oznaczać

Źródło:
https://klub-lewica.org.pl/aktualnosci/2591-konwencja-bezpieczna-pol-s-ka 
https://lewica.org.pl/aktualnosci-lodzkie/9557-bezpieczna-polka-to-bezpieczna-polska-lewica-z-pakietem-rozwiazan-dla-kobiet 

Fot. unsplash.com/Sydney Sims

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *