Badania ginekologiczne dla mężczyzn, czyli wizyta u androloga

Androlog to taki ginekolog – tyle że od spraw męskich. Choć oficjalnie specjalizacja andrologiczna w Polsce nie istnieje, coraz więcej lekarzy może się pochwalić certyfikatem z andrologii klinicznej. Dlaczego warto poszukać takiego lekarza, z jakimi objawami się do niego udać i jak przebiega leczenie niepłodności męskiej – mówi nam dr n. med. Jarosław Janeczko, właściciel kliniki Centrum Leczenia Niepłodności PARENS.

Czego dotyczy specjalizacja andrologiczna i kto jest pacjentem lekarzy z taką specjalizacją?

Dr n. med. Jarosław Janeczko: Chyba na początku warto zaznaczyć, że w Polsce, póki co, specjalizacja andrologiczna nie istnieje. Choć oczywiście, w związku z pogłębiającym się problemem męskiej niepłodności, słyszy się ostatnio o jej wprowadzeniu. Można natomiast uzyskać certyfikat z andrologii klinicznej (w naszym kraju praktyki takie prowadzi Centrum Kształcenia Klinicznego Europejskiej Akademii Andrologii w Łodzi). Jednak w posiada go zaledwie kilkunastu lekarzy w Polsce. Ciężko więc o konsultację w sprawach niepłodności, zaburzeń hormonalnych czy dysfunkcji seksualnych z andrologiem. Jego rolę przejmują najczęściej specjaliści leczenia niepłodności i urolodzy.

Jak często mężczyźni powinni odbywać wizyty kontrolne w trosce o prawidłowe funkcje seksualne, czynność męskiego układu rozrodczego i płodność?

Przede wszystkim mężczyźni powinni zwrócić uwagę na niepokojące objawy. Problemy z oddawaniem moczu, ból, obrzęki, nieprawidłowe wyniki badań krwi lub moczu, dysfunkcje seksualne. Najczęściej z takimi objawami pacjent zgłasza się do lekarza rodzinnego, który wystawia skierowanie do urologa. Profilaktycznie warto także wykonywać badanie prostaty oraz oznaczać stężenie PSA, po 45. roku życia, gdyż bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie nowotworu.

Jeśli chodzi o płodność – problem jest najczęściej wychwytywany przez specjalistę od leczenia niepłodności.

Jest nim najczęściej ginekolog – w jakim zakresie może on pomóc w przypadku leczenia męskiej niepłodności?

Rozpoczynamy od diagnostyki. Przyczyna niepłodności nie leży jedynie po stronie kobiet, ale w połowie przypadków, dotyczy także mężczyzn. Aby pomóc parze starającej się o dziecko, trzeba określić, gdzie tkwi problem. W tym celu kierujemy pacjenta na badanie nasienia, a na jego podstawie, na dalsze badania.

Jakie na przykład?

Test na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych, które mogą przeszkadzać w naturalym poczęciu, badanie chromatyny plemnikowej, wiązania plemników z kwasem hialuronowym, badania biochemiczne plazmy nasienia. Oczywiście do tego, w razie potrzeby, dochodzą badania endokrynologiczne i genetyczne. Jeśli istnieje taka konieczność, pacjent kierowany jest także na konsultację urologiczną.

W razie potrzeby – to znaczy kiedy?

W przypadku zaburzeń funkcji seksualnych, współistniejących chorób lub jeśli parametry nasienia są bardzo słabe.

A które badania mogą pomóc stwierdzić, co jest przyczyną tak słabych parametrów nasienia?

Nieprawidłowa, zbyt mała ilość ruchliwych plemników nie tylko utrudnia lub uniemożliwia naturalne zajście w ciążę, ale także i zastosowanie zabiegów rozrodu wspomaganego. Zalecamy wówczas bardziej szczegółową diagnozę – wykorzystujemy pakiet badań hormonalnych (testosteron, estradiol, prolaktyna, TSH, FSH i LH) oraz genetycznych (kariotyp, CFTR, AZF).

>>> Sprawdź normy: estradiol, FSH, testosteron

Jakie jest dalsze postępowanie, jeśli wyniki są nieprawidłowe?

W przypadku nieprawidłowych wyników badań hormonalnych, możemy zaproponować leczenie endokrynologiczne. Przy zdiagnozowanej niedrożności przewodów wyprowadzających nasienie, rozważamy przeprowadzenie biopsji jąder. W naszej klinice jest ona wykonywana przez urologa. Zdarza się, jak na przykład przy nieprawidłowych wynikach niektórych badań genetycznych, że niestety nie ma dostępnych sposobów leczenia. Choć w kwestii posiadania potomstwa temat nie jest jeszcze zamknięty – można skorzystać z banku nasienia.

Czasem, przy nieznacznie obniżonych parametrach nasienia, wystarczy stosowanie suplementów diety, które poprawiają budowę, ruchliwość, koncentrację i żywotność plemników i chronią przed stresem oksydacyjnym.

W jaki sposób diagnozuje się azoospermię u mężczyzn?

Jeśli dwukrotnie w badaniu ogólnym nasienia nie ma obecnych plemników, konieczne jest wykonanie badań hormonalnych, genetycznych i urologicznych z USG. Wskazane są również badania biochemiczne plazmy nasienia. Po ustaleniu przyczyny, należy zastanowić się, jakie istnieją możliwości leczenia oraz czy jest to stan przejściowy czy stały.

Mężczyźni w jakim wieku najczęściej pojawiają się z problemami związanymi ze sferą płodności?

Właściwie od 20 lat wzwyż. Płodność mężczyzn oczywiście w pewnym, ale niewielkim, stopniu zależy od wieku. Ważniejszy jest tryb życia, dieta, używki, stan zdrowia, kondycja fizyczna i wiele innych czynników. Czasami zdarzają się także mężczyźni w wieku poniżej 20. roku życia, ale w większości są to pacjenci onkologiczni, którzy pragną zabezpieczyć się na wypadek utraty płodności w czasie leczenia.


dr n. med. Jarosław Janeczko, ginekolog i położnik, właściciel kliniki Centrum Leczenia Niepłodności PARENS.

Dr n. med. Jarosław Janeczko, ginekolog i położnik z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie leczenia niepłodności, właściciel kliniki Centrum Leczenia Niepłodności PARENS. 

parent_logo_headerlogo_nafoto_hor (4)

 

 

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Azoospermia – przyczyna męskiej niepłodności i bezpłodności

Armia Adonisów strzelająca ślepakami – skąd się bierze męska niepłodność

 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *