Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat metody AneVivo

Klinika Gyncentrum jako pierwsza w Polsce rozpoczęła kwalifikację 20 par, które bezpłatnie będą mogły skorzystać z leczenia niepłodności metodą AneVivo. Pierwsze procesy zapłodnienia odbędą się już we wrześniu. AneVivo pozwala na zapłodnienie w ciele kobiety. Czy będzie alternatywą dla tradycyjnego in vitro i pozwoli skorzystać z zapłodnienia pozaustrojowego tym, którzy ze względów światopoglądowych do tej pory nie brali tego pod uwagę? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć na temat metody AneVivo.

 

Klinika Gyncentrum jest jedynym ośrodkiem w Polsce, który będzie stosował nową metodę naturalnego wspomagania rozrodu o nazwie AneVivo. Na czym dokładnie będzie polegać na metoda?

Metoda AneVivo stanowi bardziej naturalne podejście do rozwiązywania problemu niepłodności. Pozwala ona kobietom dbać o swoje dziecko od najwcześniejszych etapów jego życia. Skraca tym samym do minimum czas przebywania zarodka poza organizmem matki. Rodzice są bliżej procesu zapłodnienia oraz rozwoju dziecka.  Do zapłodnienia dochodzi w specjalnej kapsułce umieszczonej w ciele kobiety, a nie w szalce i w laboratorium, jak ma to miejsce w klasycznym in vitro. Kapsułkę, która posiada setki maleńkich otworków, umieszcza się na 24 godziny w macicy.  W tym czasie dochodzi w niej do połączenia się komórek i wczesnego rozwoju zarodka. Lekarze następnie wyjmują urządzenie i dokonują ich reimplantacji, czyli wszczepienia z powrotem do błony śluzowej macicy.

Czy metoda była lub jest z powodzeniem stosowana w jakimś kraju na świecie?

Metoda AneVivo została zaaprobowana przez Human Fertilisation and Embriology Authority i jest stosowana  przez kliniki w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.  Od końca czerwca metoda AneVivo stosowana jest również w Polsce. Metodę opracowała szwajcarska firma biotechnologiczna Anecova przy wsparciu naukowców z Politechniki Federalnej w Lozannie. W najnowocześniejszych placówkach w Szwajcarii korzystano z technik zapożyczonych z przemysłu zegarmistrzowskiego oraz mikroprocesorowego.

Kiedy będzie można korzystać w państwa klinice z AneVivo?

Pierwsze procedury zapłodnienia metodą Anevivo odbędą się już we wrześniu, ale kwalifikacje i próbne transfery (MOCK transfery) przeprowadzane są od końca czerwca tego roku.

Ile będzie kosztowała metoda?

 Koszt pakietu AneVivo, w skład którego wchodzi: punkcja jajników, mock transfer, naturalna metoda AneVivo lub AneVivo ICSI, transfer – to 10 900 zł.

Zapłodnienie będzie odbywać się w specjalnej silikonowej kapsułce. Jakich rozmiarów będzie ta kapsułka ?

Kapsuła AneVivo ma centymetr długości i milimetr szerokości. Przed umieszczeniem w macicy kapsuły wypełnionej komórkami jajowymi i plemnikami wykonuje się mock transfer (transfer próbny). Próbny zabieg transferu kapsułki domacicznej przy wykorzystaniu metody AneVivo polega na umieszczeniu w macicy pacjentki na około 30 minut małej, silikonowej kapsułki, całość urządzenia składa się z kapsułki z dołączonym układem stabilizującym o długości około 2,2 cm, który po włożeniu umieszczony będzie w dolnej części macicy. Niewielka część stabilizatora pozostanie w szyjce macicy razem z elastyczną wstążką, która sięgać będzie pochwy, aby umożliwić bezproblemowe wyjęcie urządzenia.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga żadnych środków przeciwbólowych ani przed, ani po jego wykonaniu.

Jak będzie wyglądało przygotowanie kobiety do skorzystania z tej metody?

Przygotowanie kobiety jest takie samo jak w przypadku tradycyjnego in vitro. Dodatkowym krokiem związanym ze specyfiką tej metody jest mock transfer, czyli próbne umieszczenie pustej kapsuły w macicy pacjentki celem wykluczenia wszelkich nieprawidłowości, które mogłyby pojawić się przy transferze właściwym.

Co się stanie w przypadku gdy nie dojdzie do zapłodnienia w kapsułce?

W przypadku kiedy nie dojdzie do zapłodnienia metodą AneVivo, to para może skorzystać z tradycyjnej metody in vitro.

Czy AneVivo w porównaniu z in vitro da większe szanse na uzyskanie ciąży?

Zapłodnienie metodą AneVivo  przebadano na świecie na 250 kobietach. Z tych obserwacji wynika, że metoda jest równie skuteczna jak klasyczna metoda in vitro.

Zapłodnienie będzie odbywać się w ciele kobiety. Czy sądzicie państwo, że to rozwiązanie będzie bardziej akceptowane przez środowiska religijne?

Nowa metoda dla wielu par może stać się alternatywą dla tradycyjnego in vitro, zwłaszcza jeśli ze względów światopoglądowych do tej pory nie brali oni nawet pod uwagę zastosowania techniki wspomagania rozrodu.


drMercik-mKonsultacja: dr n. med. Dariusz Mercik

specjalista ginekologii i położnictwa, endokrynolog

Klinika Gyncentrum

więcej na: www.gyncentrum.pl

 


Autorka książki (jako Laura Lis) "Moje in vitro. Historia prawdziwa", w której pisze, że cuda się zdarzają i nigdy nie należy tracić nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *