cykle bezowulacyjne plodnosc nieplodnirazem

Brak dziecka mimo długich starań? Możesz mieć cykle bezowulacyjne

Brak dziecka mimo długich starań może być spowodowany tym, że masz cykle bezowulacyjne. Pary, które długo i bez oczekiwanego skutku starają się o dziecko mogą nie przypuszczać nawet, że przyczyną jest brak owulacji – bardzo częsty problem niepłodności kobiet. Ciało nie zawsze daje jasne sygnały, dlatego też koniecznie sprawdź, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny. 

Owulacja – jakie sygnały wysyła ciało?

Cykl menstruacyjny kobiety ma swój kulminacyjny moment, którym jest właśnie owulacja. Niestety, nie jest tak spektakularny jak menstruacja, dlatego też wiele kobiet nierzadko nawet nie wie, że właśnie wystąpiła.

Owulacja tzw. jajeczkowanie to faza cyklu, w której dochodzi do pęknięcia osłony jajeczka zwanej pęcherzykiem Graafa, co w efekcie uwalnia gotową do zapłodnienia komórkę jajową. Taka komórka (jeśli nie ma żadnych zaburzeń) przemieszcza się z jajnika do jajowodu, w którym jeśli spotka się z plemnikiem, dochodzi do zapłodnienia.

Jak widać, owulacja to najważniejszy etap cyklu menstruacyjnego kobiety. To właśnie jajeczkowanie wyznacza szczyt płodności kobiety. Przy cyklach 28-dniowych jajeczkowanie przypada na 13-15 dzień cyklu. Mówi się, że owulacja występuję 14 dni przed wystąpieniem krwawienia (przed pierwszym dniem planowanej miesiączki), jednak należy pamiętać, że wszystko zależne jest od indywidualnych uwarunkowań – cykl kobiety może mieć różną długość, mogą zdarzyć się stresujące sytuacje, które rozregulowują cykl, a także mogą wystąpić zaburzenia związane z chorobami.

Cykl bezowulacyjny: co to znaczy?

Oprócz cykli, w których owulacja występuje, w ciągu roku u zdrowej kobiety mogą zdarzyć się 1-2 cykle bezowulacyjne. Po miesiączce, stopniowo do owulacji poziom estrogenów wzrasta i osiąga maksimum w momencie jajeczkowania.

W cyklach bezowulacyjnych następuje tylko niewielki wzrost poziomu estrogenów, który uniemożliwia wzrost, a później pęknięcie pęcherzyka, z którego wydostaje się komórka jajowa.

Ponadto, po pęknięciu pęcherzyka Graafa podczas owulacji jego pozostałość przekształca się w tzw. ciałko żółte, które wytwarza kolejny hormon – progesteron. W cyklach bezowulacyjnych faza progesteronowa nie występuje. Cykle bezowulacyjne to cykl, w którym kobieta nie ma dni płodnych, jest krótszy – najczęściej 21-24 dni, rzadko powyżej 35.

Jak sprawdzić czy mam owulację?

Bardzo często kobiety nie czują, że owulacja właśnie ma u nich miejsce. Jednak są objawy, które po wsłuchaniu się i przyjrzeniu swojemu ciału świadczą o owulacji. Jako, że dokładne obliczenie dnia owulacji i dni płodnych wymaga skrupulatnych notatek najlepiej zapisywać obserwacje w notesie bądź aplikacji w telefonie.

>>> Czytaj więcej: Staracie się o dziecko? 10 aplikacji na telefon, które pomogą płodności

Masz owulację czy nie? Sprawdź:

  • wygląd śluzu

Owulacja: przezroczysty, rzadki, rozciągliwy, przypomina kurze białko, obfity

Brak owulacji: gęsty, biały, skąpy

  • temperaturę

Owulacja: nagły skok temperatury do ok. 37 st. C, najwyższa temperatura to kulminacyjny moment jajeczkowania

Brak owulacji: w 1 połowie cyklu 36,6 st. C, przed owulacją delikatne obniżenie temperatury ciała do 36,4 lub 36,3 st. C

  • ból jajników

Owulacja: ból pojawia się z lewej strony podbrzusza, występuje także lekkie kucie w momencie pęknięcia pęcherzyka Graafa – trwa od kilku sekund do nawet kilku godzin

Brak owulacji: brak dolegliwości takich jak bolesność podbrzusza

  • plamienie 

Owulacja: plamienie z reguły jest bardzo delikatne, może trwać od paru godzin do nawet 4 dni

Brak owulacji: brak plamienia

  • ból piersi

Owulacja: wysoki poziom estrogenów wywołuje drażliwość i ból piersi

Brak owulacji: brak bólu piersi

  • szyjkę macicy

Owulacja: szyjka macicy jest miękka i odchylona do przodu

Brak owulacji: szyjka macicy jest twarda i skierowana do tyłu

  • libido

Owulacja: większa ochota na seks

Brak owulacji: standardowy poziom libido

Należy jednak pamiętać, że powyższe objawy mogą zostać zaburzone. Wystarczy, aby w trakcie cyklu pojawiła się choroba, sytuacja stresowa, konieczność przyjęcia leków bądź urodziny zakrapiane alkoholem. Nie bez znaczenia jest również zmiana trybu życia – podróż, zmiana czasu itp.

Podczas obserwacji objawowej nie możemy mieć 100 proc. pewności, że jajeczkowanie nastąpiło właśnie w tym określonym momencie.

Ponadto, obserwacja temperatury i śluzu nie wystarcza u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi bądź u tych z nieregularnymi cyklami. W cyklach bezowulacyjnych długość całego cyklu jest krótsza, więc zdarza się i tak, że owulacja występuje np. podczas krwawienia – wtedy przeprowadzenie obserwacji także nie jest możliwe. 

testy-owulacyjne-cykle-bezowulacyjne-nieplodnirazem

Cykle bezowulacyjne można sprawdzić również dzięki odpowiedniej diagnostyce. Testy LH są idealnym rozwiązaniem. Istnieją jednak jeszcze inne sposoby.

  • Strony:
  • 1
  • 2
reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *