10 niepokojących objawów w ciąży

10 niepokojących objawów w ciąży, które musisz skonsultować z lekarzem

Wymioty, nudności, ból pleców czy opuchnięte nogi to dość powszechne dolegliwości związane z ciążą – choć uciążliwe, nie stanowią w większości przypadków zagrożenia dla matki i dziecka. Są jednak objawy, których nie można zlekceważyć i należy je szybko skonsultować z lekarzem. Oto 10 niepokojących objawów, na które powinna zwrócić kobieta w ciąży. 

Plamienie

Każde plamienie z dróg rodnych podczas ciąży wymaga konsultacji ginekologicznej, ale też nie każde oznacza problemy. Takich objawów nie można jednak bagatelizować, lekarz powinien zweryfikować przyczynę plamienia i na tej podstawie podjąć decyzję o dalszym postępowaniu. W przypadku bardzo wczesnej ciąży, plamienie może oznaczać implantację, czyli zagnieżdżenie się zarodka, aczkolwiek etap ten obejmuje zaledwie kilka dni.

Krwawienie

Krwawienie z dróg rodnych w trakcie ciąży może mieć wiele przyczyn. Objaw ten może oznaczać chociażby zagrażające poronienie, może też wynikać z zaburzeń hormonalnych, krzepnięcia, ektopii na szyjce macicy czy też nawet nieprawidłowo usadowionego bądź przedwcześnie odklejającego się łożyska. Zdarza się również w przypadku ciąży pozamacicznej, ale nie jest jednoznacznym symptomem w takiej sytuacji. Plamienie może towarzyszyć również implantacji zapłodnionej komórki jajowej w macicy, która najczęściej odbywa się pomiędzy 6 a 10 dniem rozwoju zarodkowego. Krwawienie w 12-13 dniu od zapłodnienia raczej nie jest już związane z zagnieżdżeniem się zarodka i powinno być skonsultowane z lekarzem.

Ból brzucha

Pojedyncze drobne ukłucia czy ciągnięcie po bokach brzucha mogą towarzyszyć naturalnym zmianom zachodzącym w macicy podczas ciąży.

WAŻNE: Należy zwrócić szczególną uwagę na dwa rodzaje dolegliwości bólowych w ciąży, które mogą być oznaką niesprzyjających sytuacji – odczuwalny ból w dole brzucha, tak jak przy miesiączce, oraz bóle, którym towarzyszą skurcze macicy (te ostatnie mogą zależeć także od tygodnia ciąży – im bliżej terminu porodu, tym są już one fizjologiczne).

Istnieje też szereg dolegliwości typowo internistycznych i chirurgicznych mogących manifestować się dolegliwościami bólowymi brzucha, które wymagają weryfikacji przez specjalistę. Każdy niepokojący ból w ciąży powinien być jednak skonsultowany z lekarzem.

Zespół HELLP

Pacjentki, u których rozwija się zespół HELLP, często są już pod opieką lekarzy z powodu nadciśnienia lub są diagnozowane w kierunku stanu przedrzucawkowego. W przypadku tego schorzenia niezbędna jest pomoc specjalisty, który prawidłowo rozpozna chorobę, może bowiem ona doprowadzić do stanu bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia oraz życia matki i dziecka. Zespół HELLP objawia się bólem głowy, zaburzeniami widzenia, bólem górnej części ciała (ramion i szyi), zmęczeniem, nudnościami i wymiotami, wzrostem ciśnienia krwi, jak również bólem w górnej części brzucha, po prawej stronie, czyli tam, gdzie znajduje się wątroba, ale jest to tylko jeden z objawów, nie najważniejszy i nie zawsze obecny.

Nudności, wymioty

Nudności i wymioty mogą być naturalnym objawem wczesnej ciąży. Jeżeli są mocno nasilone i dołącza się do tego osłabienie, zawroty głowy, bóle brzucha to mogą być wskazaniem do konsultacji ginekologicznej lub nawet leczenia szpitalnego. Ból brzucha, w trakcie tych dolegliwości, nie musi być spowodowany wymiotami i nudnościami, tylko ewentualnym poronieniem zagrażającym, co powinien zweryfikować lekarz.

Podwyższone ciśnienie tętnicze

O podwyższonym ciśnieniu tętniczym możemy mówić, gdy wynosi powyżej 140/90 mmHg. W większości przypadków, dzięki zastosowaniu odpowiednich leków, udaje się kontrolować podwyższone ciśnienie tętnicze krwi u ciężarnej. Ryzyko powikłań związanych z nadciśnieniem tętniczym zależy od czasu trwania ciąży, jak i wysokości ciśnienia. U przyszłej mamy niekontrolowane i nieleczone nadciśnienie może chociażby doprowadzić do udaru mózgu, zawału serca, rozwoju zespołu DIC czy zespołu HELLP. Z kolei w przypadku dziecka niesie zagrożenie niedotlenienia, zahamowania wzrostu, wcześniactwa, a nawet śmierci w łonie matki. Za najgroźniejsze powikłanie nadciśnienia ciążowego uznaje się rzucawkę, która objawia się napadem drgawek, co przypomina atak padaczki. Wówczas ryzyko śmierci matki i płodu przekracza 50 procent. Na szczęście poważne powikłania są bardzo rzadko obserwowane, jeśli wdrożone jest odpowiednie postępowanie i ciężarna rygorystycznie stosuje się do zaleceń lekarskich.

Osłabienie ruchów płodu

Ruchy dziecka najlepiej liczyć dopiero od ok. 28-29 tygodnia ciąży. Jest kilka sposobów liczenia ruchów, do nich należy chociażby metoda wg Cardiff. Polega ona na liczeniu ruchów płodu w ciągu dnia, rozpoczynając od godziny 9:00. Kiedy pacjentka odczuwa dziesiąty ruch, odnotowuje na karcie godzinę, kiedy miało to miejsce.

WAŻNE: Do lekarza ciężarna powinna się zgłosić, jeżeli w ciągu dwóch kolejnych dni odnotuje mniej niż 10 ruchów dziecka, jak również gdy w ciągu jednego dnia (od godziny 09:00 do 21:00), nie odnotuje żadnego ruchu płodu. 

Skurcze macicy przed 38. tygodniem ciąży

W prawidłowo przebiegającej ciąży delikatne skurcze macicy pojawiają się po 20. tygodniu ciąży, są to skurcze fizjologiczne, zupełnie naturalne. Mają za zadanie przygotować macicę do porodu. Skurcze przepowiadające – w przeciwieństwie do skurczów porodowych – nie nasilają się i nie stają się coraz częstsze, ustępują w ciągu godziny.

W przypadku gdy przed 36. tygodniem ciąży skurcze pojawiają się częściej niż co godzina, odczuwalny jest ból pleców w okolicy krzyżowej, poza tym następuje pogorszenie samopoczucia, należy wówczas zgłosić się do lekarza. Przedwczesne skurcze macicy objawiające się twardniejącym brzuchem i regularną akcją skurczową mogą pojawić się między 20. a 37. tygodniem ciąży. W ich wyniku może dojść do rozwarcia szyjki macicy i przedwczesnego porodu. Także bolesne skurcze macicy przed 22. tygodniem ciąży, połączone z bólem podbrzusza, kręgosłupa w okolicy krzyżowej, krwawieniem z dróg rodnych i odejściem wód płodowych mogą być objawem poronienia. Skurcze macicy wraz z silnym bólem podbrzusza, którym też mogą towarzyszyć wymioty i nudności, krwawienie z dróg rodnych to również oznaka przedwczesnego odklejania się łożyska. 

Odpływanie wód płodowych przed 38. tygodniem ciąży

Kobiety w ciąży powinny zwrócić uwagę na wydzielinę z pochwy, jeżeli jest jej więcej, ma wodnisty charakter, można podejrzewać odchodzenie płynu owodniowego, a potwierdzić to można, stosując specjalne wkładki dostępne w aptekach. Z podejrzeniem odejścia wód płodowych – zwłaszcza przed 38. tygodniem ciąży, należy udać się do ginekologa lub bezpośrednio do szpitala, w przypadku wątpliwości wymagana jest czasem obserwacja na oddziale położniczym. W zależności od tygodnia ciąży, wyników badań laboratoryjnych podejmowane są decyzje o dalszym postępowaniu. Podawanie leków, by nie doszło do infekcji, pozwala przedłużyć czas do porodu, niekiedy jednak sytuacja wymaga przedwczesnego rozwiązania ciąży.

Świąd lub zażółcenie skóry

Pozornie błahe objawy w postaci swędzenia skóry rozpoczynającego się zazwyczaj od dłoni i stóp oraz zażółcenia mogą być oznaką poważnego schorzenia – cholestazy ciężarnych, która w skrajnych przypadkach może być chorobą stanowiącą zagrożenie dla życia dziecka. Pojawia się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, rzadziej w drugim trymestrze. Im wcześniej wystąpi, tym poważniejsze mogą być konsekwencje.

WAŻNE: Dolegliwości w postaci świądu powinny być niezwłocznie zgłoszone lekarzowi, który poprzez badania będzie mógł potwierdzić lub wykluczyć cholestazę oraz wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Zażółcenie skóry może być obserwowane, zarówno w przebiegu infekcji wirusowych wątroby, nasilenia przewlekłych chorób wątroby lub na przykład w wyniku mechanicznego zamknięcia przewodów wyprowadzających żółć. Schorzenia te powinny być szczegółowo diagnozowane i leczone zgodnie z zaleceniami. Należy również pamiętać, że pacjentki, u których wystąpiła cholestaza ciężarnych, nie mogą stosować tradycyjnych hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych.

Polecamy20 zapomnianych imion dla dziewczynki. Kiedyś były bardzo popularne


Konsultacja: dr Arkadiusz Adamczyk, ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności z Kliniki Bocian w Katowicach

 

 


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Dylematy ciężarnej: Czy to już poród? – 6 sygnałów zwiastujących rozwiązanie

 


Autorka książki (jako Laura Lis) "Moje in vitro. Historia prawdziwa", w której pisze, że cuda się zdarzają i nigdy nie należy tracić nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *