Zapomniane imiona dla dziewczynek

20 zapomnianych imion dla dziewczynki. Kiedyś były bardzo popularne

Julka, Zosia, Zuzia, Hania – to imiona, które nie schodzą z listy najpopularniejszych imion dla dziewczynek w ostatnich latach. Jeśli chcesz nadać dziecku piękne i oryginalne imię, a jednocześnie nie udziwnione, oto 20 imion żeńskich, o których zapomniano, a kiedyś były bardzo popularne.

Wybór imienia dla dziecka to jeden z ważniejszych momentów w życiu przyszłych rodziców. Jedni – odkąd tylko pomyśleli o potomstwie, wiedzą, jakie imię będzie nosiło, inni – przeglądają księgi imion i zastanawiają się nad jego znaczeniem i wpływem na ewentualny charakter dziecka. Najważniejsze jednak, by imię nie sprawiało kłopotu dziecku i jego otoczeniu. Problem ze zdrobnieniem czy odmianą to wbrew pozorom spory problem, podobnie jak ilość Julek czy Zoś na metr kwadratowy sali przedszkolnej czy klasy.

I choć oczywiście kierowanie się tylko i wyłącznie tym, że za dużo jest Hań czy Zuź, nie jest jeszcze powodem, by zrezygnować z wymarzonego imienia dla córeczki, to jednak warto przyjrzeć się także innym, równie pięknym, a jednak nie tak popularnym imionom. 

Zuzanna – najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2016 roku

W raporcie Ministerstwa Cyfryzacji na temat najpopularniejszych imion w 2016 roku czytamy, że najpopularniejszym imieniem dla dziewczynek okazała się Zuzanna – dostało je aż 8837 dziewczynek. Na miejscu drugim – co nie budzi już chyba zdziwienia, bo to imię od kilku lat pojawia się w czołówce zestawienia – to Julia (8637), a zaraz za nią Lena (8367). W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Maja, Hanna, Zofia, Amelia, Aleksandra i Natalia.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w poszczególnych województwach Polski

Raport podzielił także popularność imion według województw i tak oto:

 • W kujawsko-pomorskim najwięcej jest dziewczynek o imieniu Lena, Zuzanna, Maja.
 • W lubelskim królują Lena, Zuzanna, Maja.
 • W lubuskim: Hanna, Maja, Zuzanna.
 • W łódzkim: Hanna, Zuzanna, Julia.
 • W małopolskim: Julia, Zuzanna, Lena.
 • W mazowieckim: Zofia, Julia, Zuzanna.
 • W opolskim: Hanna, Lena, Zuzanna.
 • W podkarpackim: Zuzanna, Lena, Julia,
 • W podlaskim: Zuzanna, Julia, Hanna.
 • W pomorskim: Zofia, Zuzanna, Lena.
 • W śląskim: Zuzanna, Hanna, Julia.
 • W świętokrzyskim: Lena, Maja, Julia.
 • W warmińsko-mazurskim: Lena, Zuzanna, Maja.
 • W wielkopolskim: Zofia, Lena, Maja.
 • W zachodniopomorskim: Hanna, Maja, Zuzanna.
 • Nie da się ukryć, że różnorodności nie ma.

Jakie imię dla dziewczynki? Mniej popularne imiona żeńskie

Choć imiona, które dominują w raporcie, są bez wątpienia piękne, może warto zwrócić uwagę także na te, które nie mieszczą się w pierwszej dziesiątce, a nawet setce najpopularniejszych imion, a jednocześnie są piękne, tradycyjne i nie sprawią dziecku, a później dorosłej kobiecie problemu. Poza tym zminimalizują prawdopodobieństwo, że dziecko w przedszkolu, a potem w szkole, spotka pięć innych Julek albo cztery inne Zuzanny.

Oto wybór 20 imion dla dziewczynki, które nie są dziś popularne, a piękne

HELENA – Hela, Helcia, Helka, Hell, Helen, Helenka… – imię, które z pewnością nie sprawi żadnych kłopotów ani dziewczynce, ani dorosłej kobiecie. Oznacza „blask księżyca”. Według imiennika: to delikatna i uczuciowa kobieta. Posiada wrodzony zmysł estetyczny. Jest bardzo kobieca, zmysłowa i zniewalająca. Ponadto jest zdecydowana i posiada zdolności kierownicze, jednak w swoim postępowaniu pozostaje zawsze sprawiedliwa i szlachetna.

ANIELA – Anielka, Nelka, Nelcia, Nell. Pochodzi od łacińskiej Angeli, w Polsce imię upowszechniło się jako nawiązanie do Anioła Stróża. Według imiennika: ma emocjonalną osobowość. Przeżywa wszystkie wzloty i upadki. Zazwyczaj kieruje się sercem niż rozumem. Jej atutami są wrażliwość i rzadko spotykany wdzięk osobisty.

EWA – klasyczne, a zapomniane, choć piękne. Matka wszystkich ludzi, samo imię oznacza „dająca życie”. Według imiennika to osoba mądra o wzniosłych ideach. Jest samodzielna w myśleniu i działaniu. Chętnie pomaga innym. Jest odpowiedzialna, rozsądna. Nigdy nie narzuca się innym. Ważna jest dla niej miłość.

FLORENTYNA – najpopularniejsze zdrobnienia tego imienia to, Flora, Florka, Florcia, Flosia. Jest to żeński odpowiednik imienia Florentyn. Według imiennika – Florentyna to żywiołowa, dowcipna i towarzyska kobieta. Bezpośrednia i szczera do bólu. Idzie z duchem czasu, jest inteligentna i bardzo ambitna, choć może nieco pedantyczna.

BALBINA – to imię pochodzenia łacińskiego. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Balbinka, Balbi, Balba, Binka, Binia, Bisia. Według imiennika: jest osobą o niespotykanym uroku osobistym, zniewala pięknym uśmiechem i gracją. Lubi towarzystwo i dobrą zabawę oraz jest zawsze wesoła i przyjaźnie nastawiona do ludzi. Ponadto pewna siebie i zdeterminowana do osiągnięcia sukcesów.

KONSTANCJA (Nastka, Konsti, Kostka) oznacza „stała” i „niezmienna” – być może dlatego, że imię pochodzi od słowa constans. Według imiennika: Jest kobietą niezależną i potrafi o siebie zadbać. Nie jest łatwo bliżej się z nią zapoznać. Jeśli jednak już się na kogoś otworzy, to stają się najbliższymi przyjaciółmi. Wierna i oddana. Jest też pracowita i zaangażowana.

WALERIA – mocna, silna i zdrowa. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Walerianka, Wala Walcia, Walka, Waleczka.

NADZIEJA – imię nawiązuje do trzech cnót wiary. Jest to polski odpowiednik imienia Nadia. Według imiennika kobiety o tym imieniu są niezależne, nie lubią przywiązań i zobowiązań. Są odważne w swoich poczynaniach, lubią podejmować ryzyko. Są  także pogodne i optymistycznie nastawione do otoczenia.

MATYLDA – pochodzi od od słów władza, siła i walka. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Mati, Tylda, Mata, Matulka. Według imiennika: kieruje się w życiu intuicją, a nie praktyką czy wiedzą. Jest osobą szlachetną, kulturalną, subtelną. Lubi życie artystyczne, więc utrzymuje ścisłe kontakty z ważnymi osobistościami.

LILIANA – imię pochodzenia łacińskiego – od słowa „lilium”, czyli lilia. Kwiat ten w starożytnym Rzymie uchodził za symbol nadziei, z kolei w chrześcijaństwie oznacza niewinność i czystość. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Lilka, Lila, Liśka.

ROZALIA – najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Rozalka, Rosa, Roza. Według Wielkiej Księgi Imion: bardzo aktywna, niezależna i pewna siebie osoba. Docenia też swobodę myśli. Kobieta wulkan. Zaraża entuzjazmem oraz radością życia.

REGINA – pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „królową”. Zdrobnienia, które się słyszy, to: Redżi, Gina, Reginka, Rina. Jak donosi Księga Imion: Ma władczy charakter, energiczne usposobienie i wiele ambicji.

WANDA – imię żeńskie wymyślone najprawdopodobniej przez Wincentego Kadłubka, wcześniej nieznane. Według Kadłubka było to imię legendarnej władczyni Krakowa, córki Kraka. Według Księgi Imion –  kobieta reprezentująca najwyższe wartości. Najważniejsza jest dla niej rodzina i nie wyobraża sobie żyć samotnie. Nie znaczy to jednak, że brak jej ambicji. Często realizuje się zawodowo i odnosi duże sukcesy, jednak potrafi z tego wszystkiego zrezygnować na rzecz najbliższych.

STEFANIA – jest żeńskim odpowiednikiem imienia Stefan, które wywodzi się z greki i oznacza wieniec, znak zwycięstwa. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Stefa, Stefcia, Stefka. A według imiennika Stefania to kobieta obowiązkowa, sumienna i zdeterminowana nie jest pozbawiona pogody ducha, entuzjazmu oraz szalonych pomysłów. Doskonale wie, czego chce od życia.

JADWIGA – choć brzmi bardzo poważnie, to w wieku młodszym ma wdzięczne zdrobnienie bez udziwnień: po prostu Jadzia. To imię pochodzenia starogermańskiego i wywodzi się od słów hadu (walka) i wig (bój). Oznacza: waleczna kobieta, zwyciężająca w boju. A według imiennika: inteligentna, rozsądna, zaradna i oczytana. Do tego świetnie gotuje. Stale też podnosi swoje kwalifikacje i nie spoczywa na laurach. To bardzo ciekawa świata osoba. Nie lubi porażek.

JUDYTA – imię pochodzenia hebrajskiego, które wywodzi się od słowa Jehudit oznaczającego mieszkankę Judei. Kobiety obdarzone tym imieniem są według Księgi Imion, silne i pewne siebie. Cechuje je duża inteligencja analityczna, a w działaniu opierają się na faktach oraz nauce. Wzbudzają szacunek, choć same wyznają ograniczone zaufanie do obcych ludzi.

KORNELIA – jest to żeńska forma imienia Kornel, które pochodzi od nazwy znanego rzymskiego rodu Korneliuszów (Cornelius). Popularne zdrobnienia to: Nela, Nelcia, Nel, Kornelka, Kornelcia. Księga Imion podaje: Kornelia żyje sprawami innych, siebie usuwając w cień. Pełna specyficznego niepokoju stara się wytropić wszelką nieprawość w świecie. Szybko przez to zdobywa doświadczenie i znajomość ludzkiej natury. Kocha podróże, ryzyko i pragnie zostać pionierką w wielu dziedzinach. Jest konsekwentna oraz ambitna. Wielka szczęściara w miłości.

JÓZEFINA – podobnie jak Józefa to żeńska forma imienia Józef. Najpopularniejsze zdrobnienie to Józia, choć na Józefinę często woła się także: Josephin [Dżozefin]. Kobiety o tym imieniu cechuje pracowitość, szlachetność i poczucie sprawiedliwości.

MICHALINA – to imię pochodzenia hebrajskiego będące żeńskim odpowiednikiem imienia Michał. Wywodzi się od słowa mikhael (któż jest jak Bóg?). Michalina według Księgi Imion jest skryta i nieśmiała, a jednak potrafi przezwyciężyć największe życiowe trudności. Postępuje zawsze godnie i według przyjętych zobowiązań cechując się arystokratycznymi manierami oraz dystynkcją. Ma świetną intuicję, wysoką inteligencję i dobrą pamięć. Popularne zdrobnienia to: Misia, Miśka, Michalinka.

TERESA – to imię pochodzenia greckiego, od nazwy wyspy Tera (dziś Thira lub Santoryn) lub od słowa thera (polowanie, zdobycz, dziczyzna). Księga Imion: to osoba szlachetna, pracowita i wytrwała w swych postanowieniach. Bardzo szybko podejmuje właściwe decyzje i potrafi wiele osiągnąć. Uparcie dąży do zrealizowania wszystkich swoich planów życiowych, nie bacząc na trudności. Mała Teresa to Tereska, Teska, Terenia lub Tesa.

Najdziwniejsze imiona dla dziewczynek

W internecie znajdziemy także listę najdziwniejszych imion, jakie nadali swym pociechom w zeszłym roku, rodzice. Znalazły się na niej imiona takie jak:

 • Sindi
 • Safira
 •  Paloma
 • Nawojka
 • Mrówka
 • Mercedes
 • Lotta
 • Leja
 • Kiara
 • Jeżyna
 • Jarzyna
 • Guantanamera
 •  Inetta
 •  Calineczka
 • Berenike
 • Amnezja
 •  Eunika
 • Idalia
 • Jesica
 • Viorika

To my chyba wolimy jednak Grażynę.

Źródło: mc.gov.pl; ksiegaimion.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jak spłodzić dziewczynkę?

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.
Komentarze: 12

Ja mam na imię Fabiola i bardzo lubię swoje imię podoba mi się to imię.

Nawoja, Nawojka to piękne staropolskie imię, sami jesteście dziwni :p

Moim zdaniem najładniejsze to Jadzia, Florka, Tereska, Helenka, a dla chłopczyka Grzesio, Franio i Igorek

Dalismy synowi na Imie Staś, corka ktora juz jest w brzuszku mamy bedzie miec na imie Tosia 😉 pozdrawiam

Moja córka ma Eunika. I nie uważam, że jest dziwne.

Nawojka to tradycyjne imię słowiańskie… zestawienie jej z Jarzyną jest conajmniej dziwne.

Dziwne ze nigdy nigdzie nie ma zmianek o moim imieniu,a żeby znac kogos o nim więcej niż dwie osoby to niemal cud. Kiedyś bardzo go nie lubiłam a teraz kocham bo jest unikalne – Ilona

My akurat czekamy na Hele imię to wymyślił partner po jego babci 😉

Idalia też była kiedyś bardzo popularna. Tyle że w XVIII wieku 🙂

Wśród “najdziwniejszych” imię mojej córki, dawniej bardzo popularne w Polsce! Tyle że w XVIII wieku. Za to wśród “zapomnianych” imiona, które są dziś na topie: Liliana, Zuzanna, Helena… Chyba słaby research 🙂

Nam się bardzo podobają polskie słowiańskie imiona. Już ustalilismy z mężem, że chłopcu damy imię Stanisław ( ładnie brzmi zdrobnienie Staszek ) a dziewczynce Czesława ( ślicznie brzmi Czesia ). Jest też wiele ładnych słowiańskich kobiecych imion: Miłosława, Wisława, Sławomira. Pozdrawiam i innych rodziców też namawiany do polskiej tradycji nadawania słowiańskich imion.

Hmmm Nawojka, imię zawarte w najdziwniejszych, to zwyczajne stare imię słowiańskie. Po prostu mniej popularne niż np. Miłosława czy Ludmiła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.