10 pytań o pielęgnację noworodka, które zadają sobie rodzice

10 pytań o pielęgnację noworodka, które zadają sobie rodzice

Przynosząc do domu ze szpitala małe zawiniątko, rodzice nierzadko są zestresowani tym, jak powinna wyglądać obsługa i pielęgnacja takiego małego człowieka. Czynności wykonywane pierwszy raz budzą niepokój, to zrozumiałe. Jednak z każdym dniem i tygodniem opieka nad dzieckiem będzie prostsza.

1. Jak czyścić dziecku pępek?

Po wyjściu ze szpitala w miejscu pępka jest niebiesko-szary kikut, który w ciągu kilku dni zmieni barwę na czarną. Wygląda bardzo delikatnie, ale nie sprawia dziecku żadnego dyskomfortu, a jego pielęgnacja nie boli maluszka, gdyż pępek nie jest unerwiony. Trzeba jednak obchodzić się z nim z wyczuciem, aby nie zerwać strupka. Nigdy też nie należy samodzielnie zrywać kikuta, nawet jeśli ledwo się trzyma. Powinien sam naturalnie odpaść po ok. 10-14 dniach.

Wytyczne co do pielęgnacji pępka zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat. Wcześniej lekarze przestrzegali przed zamaczaniem kikuta w ciągu pierwszych kilkunastu dni. Ponadto zalecali smarować pępek 70-procentowym roztworem spirytusu. Dziś absolutnie zabrania się używania alkoholu, gdyż wydłuża on czas gojenia się pępka. Nie ma tez przeciwskazań co do zamaczania kikuta. Ważne, aby dobrze go potem wysuszyć. Zaleca się oczyszczanie pępka co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej nawet 3-4. Zazwyczaj stosuje się mydełko dla dzieci, niektórzy lekarze i położne zalecają stosować środki antyseptyczne, np. Octanisept.

Po kąpieli delikatnie osuszamy kikut pępka za pomocą wacików. Powinien pozostać chwilę odsłonięty, aby dokładnie wysechł i się przewietrzył. Następnie ubieramy dziecku pieluchę, uważając, aby nie zakryć pępka – górna część pieluchy powinna zostać podwinięta pod pępek.

2. Czy do kąpieli używać gąbki, czy myć malucha ręką?

Gąbka to siedlisko bakterii, które uwielbiają ciepłe i wilgotne środowisko. Nie ma żądnej potrzeby, aby używać gąbki czy myjki podczas kąpieli noworodka. Można ewentualnie użyć gazy, ale najlepszym sposobem jest mycie malucha dłonią. Tym bardziej, że kąpiel noworodka to bardziej odświeżenie niż mycie z brudu.

3. Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Wielu rodziców przyjmuje za pewnik, że higienę jamy ustnej należy rozpocząć wraz z pojawieniem się pierwszego zęba. Nie jest to prawdą. Od samego początku trzeba myć dziąsła maluszka. Najlepiej robić to czystym palcem, na który zawiniemy wilgotną gazę. W aptekach i drogeriach dostępne są specjalne silikonowe nakładki na palec, które ułatwiają mycie. Dzięki wypustkom, zapewniają maluszkowi masaż dziąseł, co przynosi ulgę przy ząbkowaniu. Dziąsła myjemy 1-2 razy dziennie, nie bezpośrednio po myciu, gdyż maluszek może zwrócić pokarm.

Sprawdź: Jak dbać o higienę pierwszych ząbków u dziecka i czego nie robić u dentysty?

4. Jak często kąpać noworodka?

Mycie dziecka to jeden z pielęgnacyjnych mitów. Kiedyś zalecano codzienną kąpiel – bo zdrowo, bo higienicznie, bo jest to rytuał dla dziecka. Teraz lekarze i położne stoją na stanowisku, że kąpać należy według potrzeby. Można codziennie, ale można też co trzy dni. Zwykle rodzice wybierają optymalne rozwiązanie – kąpiel co drugi dzień.

5. Kiedy kąpać dziecko – przed czy po jedzeniu?

Nie należy myć głodnego dziecka, bo kąpiel skończy się płaczem. Nie powinno się także kąpać bezpośrednio po jedzeniu, bo grozi to ulaniem u dziecka. Najlepiej kierować się w tym względzie zdrowym rozsądkiem. Jeśli zwykle kąpiemy maluszka ok. 19, ale w danym dniu przesunął nam się harmonogram karmień, to warto zaspokoić najważniejsze potrzeby dziecka – w tym przypadku najpierw karmimy malucha, a potem odczekujemy, aby nie doszło do ulania. Można zrezygnować z kąpieli lub po prostu zaplanować ją na późniejszą godzinę.

Sprawdź: Kąpiel noworodka – najważniejsze wskazówki i najczęstsze mity dotyczące kąpieli!

6. Mycie dziecka – woda przegotowana czy z kranu?

Myjąc ciało dziecka bądź pupę przy zmianie pieluszki, z powodzeniem możemy używać zwykłej wody z kranu. Wody przegotowanej używamy do mycia twarzy maluszka, ale tylko przez pierwszy miesiąc-półtora. Przy okazji przecieramy oczy noworodka wacikiem nasączonym solą fizjologiczną – zawsze od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.

Podczas mycia twarzy pamiętajmy, aby przetrzeć też fałdki na szyi – tam lubi zbierać się ulane mleko.

7. Jak obcinać paznokcie dziecka i czy są potrzebne łapki-niedrapki?

Każda mama zapewne miała spakowane do szpitalnej torby tzw. łapki-niedrapki dla noworodka, czyli bezpalczaste rękawiczki, które mają zapobiegać podrapaniom. Niektóre maluszki rodzą się z naprawdę długimi paznokciami, więc o zadrapania nietrudno. Jednak dziś stanowisko położonych jest jasne: ważniejsze od ewentualności zadrapania twarzy jest możliwość poznawania świata przez maluszka, w tym głównie swojej twarzy, rąk i ciała. Należy umożliwić dziecku dotykanie własne twarzy, dotykanie mamy.  

Paznokcie obcinamy za pomocą nożyczek z zaokrąglonymi końcami bądź specjalnych, dziecięcych cążek. Paznokcie u rąk obcinamy na półokrągło, paznokcie u stóp prosto.

8. Jak radzić sobie z ciemieniuchą?

Ciemieniucha to zmiana skórna na głowie, która jest rezultatem niedorozwiniętych gruczołów łojowych i wciąż krążących w maluszku hormonach mamy. Ciemieniucha to nie jest wynik zaniedbań, braku higieny czy nieprawidłowej pielęgnacji. Co ciekawe, ciemieniucha może wystąpić także nawet u 2-3-latków.

Aby pozbyć się ciemieniuchy, trzeba nasmarować główkę dziecka oliwką co najmniej godzinę przed kąpielą. Podczas mycia należy szczególną uwagę zwrócić na głowę dziecka – dokładnie ją umyć. Głowę należy myć codziennie. Po kilku dniach ciemieniucha powinna zniknąć. Bywa i tak, że ciemieniucha sama znika, bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony rodziców. 

9. Jakich środków używać do prania dziecięcych ubrań?

Do prania ubrań maluszka używamy środków dedykowanych dla najmłodszych. Najlepiej skorzystać z delikatnych i antyalergicznych płatków mydlanych – dobrze sprawdzają się zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Można też skorzystać z proszków stworzonych z myślą o ubraniach noworodków. Do prania absolutnie nie dodajemy zwykłych płynów do prania – mogą podrażnić delikatną skórę dziecka.

10. Czy dziecko należy smarować balsamami lub oliwką?

Skóra dziecka w pierwszych tygodniach życia złuszcza się i dojrzewa, jest przy tym naturalnie nawilżona. Sztuczne nawilżacze tylko utrudnią naturalny proces dojrzewania skóry. Oliwkę można stosować np. raz na tydzień, nie ma konieczności używania jej codziennie.

Pielęgnacja noworodka może się wydawać trudna przy pierwszej próbie kąpieli czy obcinania paznokci. Jednak jak ze wszystkim – trening czyni mistrza.

POLECAMY TAKŻE

https://plodnosc.pl/co-brac-pod-uwage-wybierajac-imie-dla-dziecka-ten-dowcip-moze-w-tym-pomoc/

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *