12 badan dla plodnosci nieplodnirazem

12 bezbolesnych badań, które mogą uratować twoją płodność

Z niepłodnością boryka się już 1,5 mln par w Polsce. Nie warto bagatelizować problemu i pomóc swojej płodności. Oto 12 badań, które mogą uratować zdrowie i zwiększyć szanse na szczęśliwe powiększenie rodziny. 

Badanie płodności – czy to w ogóle ma sens?

Wiele osób borykających się z niepłodnością mówi: “Nie sądziłam, że może nas to spotkać. Jesteśmy młodzi i zdrowi, a jednak nie możemy mieć dziecka” albo “Czułem się dobrze, ćwiczyłem na siłowni, dbałem o swoją dietę. Okazało się, że w moim nasieniu ruchliwość plemników pozostawia wiele do życzenia, a na dodatek jest ich tak mało, że nie wiem, czy kiedykolwiek nam się uda…” Biorąc pod uwagę najnowsze raporty, płodność nie jest tematem, o którym Polacy wiedzą wszystko. 

Ponad 3/4 kobiet wie, czym jest jajeczkowanie, jednak już co trzeci mężczyzna myśli, że owulacja odbywa się wraz z miesiączką. Ponadto aż 32% Polek nie potrafi obliczyć dni płodnych, a 44% nie wie, że dni płodne rozpoczynają się na kilka dni przed owulacją. 

Tym bardziej skąd wiedzieć, jak zachować płodność na dłużej i co robić, aby bez problemów zajść w ciążę? Niestety może być z tym problem. Oprócz braków w wiedzy, można również zauważyć brak dbałości o siebie. Weźmy np. badania wykonane na potrzeby kampanii “Płodny Polak”. Wynika z nich, że 94% mężczyzn jeszcze nigdy nie badała swojego nasienia, a aż 12% oświadcza, że nigdy tego nie zrobi. To alarmujące, gdyż jakość nasienia ulega pogorszeniu – z badań wynika, że liczba plemników u 33% mężczyzn biorących udział w badaniu była poniżej normy przyjętej przez WHO (poniżej 15 mln w 1 ml ejakulatu). Zdrowy mężczyzna ma od 15 do 300 mln plemników w 1 ml. Ponadto, u 49% mężczyzn pojawiły się także zaburzenia ruchliwości plemników.

Oczywiście niepłodność nie jest tylko problemem mężczyzn, również kobiety borykają się z wieloma problemami na każdym etapie starań – zaczynając od niskiej rezerwy jajnikowej, poprzez zaburzenia owulacji, problemy z zagnieżdżeniem zarodka i na trudnościach w utrzymaniu ciąży kończąc. Dlatego też, jedynym sposobem jest badanie płodności. Poniżej badania, które powinny wykonać kobiety i mężczyźni, aby cieszyć się swoją płodnością jak najdłużej. 

Jakie badania powinna wykonać kobieta?

Oto lista badań dla kobiet, dzięki którym sprawdzisz, czy z twoją płodnością nie dzieje się nic niepożądanego:

  • podstawowe badanie ginekologiczne, 
  • cytologia,
  • badanie USG macicy i jajników,
  • badanie poziomu hormonów we krwi: FSH, LH, estradiol, prolaktyna, progesteron,
  • badanie poziomu hormonów tarczycy: TSH, fT3, fT4,
  • badanie AMH – ocena rezerwy jajnikowej,
  • badania genetyczne.

Jakie badania powinien wykonać mężczyzna?

Oto lista badań dla mężczyzn, dzięki której sprawdzisz, czy z twoją płodność nie dzieje się nic niepożądanego:


Polecamy także:

Dr Tadeusz Oleszczuk zna skuteczny sposób na ciążę. Stosowałaś go?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *