Siedem polskich szpitali dostało dofinansowanie na rozwój sieci referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. Ministerstwo Zdrowia podpisało umowy na projekty o wartości 20 milionów złotych.
Głównym celem “Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” na lata 2016-2020 ma być zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności. W ramach programu planuje się m.in. utworzenie sieci co najmniej 16 referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności i przeprowadzenie szkolenia personelu medycznego z zakresu procedur diagnozowania i leczenia niepłodności.
Tu będzie można leczyć niepłodność
Lista referencyjnych ośrodków obejmuje 16 placówek. Są to m.in. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. dr. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ we Wrocławiu.
Wśród ośrodków referencyjnych znajdują się także Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, Instytut “Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi, Kliniczny Szpital Wojewódzki im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.
20 milionów złotych dla 7 szpitali
27 czerwca przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia podpisali umowy z przedstawicielami siedmiu szpitali na dofinansowanie rozwoju sieci referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. Koszt projektów to 20 milionów złotych, z czego 7 milionów – o czym mówiła Anna Goławska, wicedyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia – pochodzi ze środków Unii Europejskiej.
Wśród placówek, które zawarły umowy były m.in. Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Szpital Kliniczny im. prof. Orłowskiego w Warszawie, szpitale kliniczne w Poznaniu, Szczecinie, Katowicach i Białymstoku.
Według szacunków do programu zdrowia prokreacyjnego przystąpi 8 tys. par, z czego 6 tys. będzie skierowana do dalszego leczenia. Cały etap diagnostyczny ma ukończyć 4 tys. par. W programie wskazano, że skuteczność leczenia, czyli klinicznie potwierdzona ciąża, wyniesie 30 proc.
Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2016-20 w założeniu jego autorów ma zwiększyć dostępność do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności.
Źródło: PAP/TVP Info
POLECAMY TAKŻE:
Są pieniądze na in vitro. Kolejne miasta dofinansują leczenie niepłodności
Dodaj komentarz