20 milionów złotych na leczenie niepłodności. Które szpitale dostały dofinansowanie?

20 mln złotych na leczenie niepłodności. Które szpitale dostały dofinansowanie?

Siedem polskich szpitali dostało dofinansowanie na rozwój sieci referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. Ministerstwo Zdrowia podpisało umowy na projekty o wartości 20 milionów złotych.

Głównym celem “Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” na lata 2016-2020 ma być zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności. W ramach programu planuje się m.in. utworzenie sieci co najmniej 16 referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności i przeprowadzenie szkolenia personelu medycznego z zakresu procedur diagnozowania i leczenia niepłodności.

Tu będzie można leczyć niepłodność

Lista referencyjnych ośrodków obejmuje 16 placówek. Są to m.in. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. dr. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ we Wrocławiu.

Wśród ośrodków referencyjnych znajdują się także Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, Instytut “Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi, Kliniczny Szpital Wojewódzki im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

20 milionów złotych dla 7 szpitali

27 czerwca przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia podpisali umowy z przedstawicielami siedmiu szpitali na dofinansowanie rozwoju sieci referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. Koszt projektów to 20 milionów złotych, z czego 7 milionów – o czym mówiła Anna Goławska, wicedyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia – pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Wśród placówek, które zawarły umowy były m.in. Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Szpital Kliniczny im. prof. Orłowskiego w Warszawie, szpitale kliniczne w Poznaniu, Szczecinie, Katowicach i Białymstoku.

Według szacunków do programu zdrowia prokreacyjnego przystąpi 8 tys. par, z czego 6 tys. będzie skierowana do dalszego leczenia. Cały etap diagnostyczny ma ukończyć 4 tys. par. W programie wskazano, że skuteczność leczenia, czyli klinicznie potwierdzona ciąża, wyniesie 30 proc.

Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2016-20 w założeniu jego autorów ma zwiększyć dostępność do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności.

Źródło: PAP/TVP Info

POLECAMY TAKŻE:

Są pieniądze na in vitro. Kolejne miasta dofinansują leczenie niepłodności

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *