W Poznaniu już wkrótce rozpoczną się bezpłatne badania pozwalające ocenić skuteczność testu EndoRNA w diagnozowaniu endometriozy. Klinika na ul. Polnej przebada 500 chętnych kobiet. Zgłoszenia do programu będą przyjmowane od 22 lutego.
Średni czas zdiagnozowania endometriozy wynosi 6-8 lat. To dramatycznie dużo dla kobiet, które starają się o ciążę. W tym czasie mogą one bezpowrotnie utracić płodność. Do tego dochodzi ogromny ból, obfite krwawienia, wzdęcia, ból podczas stosunku i wiele innych dotkliwych objawów. Dlatego każde działanie, które może przyśpieszyć diagnozę choroby, jest na wagę złota.
Test EndoRNA – alternatywa dla laparoskopii
Test EndoRNA został opracowały przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ma on stanowić bezpieczną i małoinwazyjną alternatywę dla laparoskopii, która do tej pory była najpowszechniejszą metodą diagnostyki endometriozy.
Wykonanie testu EndoRNA przypomina cytologię. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym i polega na pobraniu przez kanał szyjki macicy próbki błony śluzowej macicy.
– Liczymy, że test endoRNA rzeczywiście okaże się przydatny, że ma dużą wiarygodność, jak deklarują naukowcy z WUM. Wskazują na to pojedyncze przypadki jego stosowania, o których wiemy – podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kędzia. Badania pozwolą nam to sprawdzić na odpowiednio dużej grupie pacjentek. Test endoRNA jest testem małoinwazyjnym i polega na pobraniu, przez kanał szyjki macicy, niewielkiej próbki błony śluzowej macicy, w której analizuje się stężenie wybranego białka (FUT4). Dane opublikowane przez naukowców z WUM na grupie 77 kobiet wskazują, iż test ten z bardzo dużym prawdopodobieństwem odróżnia kobiety z endometriozą od kobiet bez schorzenia – dodaje prof. M. Kędzia.
Badania będą przeprowadzane w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej w Poznaniu, gdzie w przyszłości planowane jest założenie centrum leczenia endometriozy.
Endometrioza może dotyczyć 1 na 100 kobiet
Endometrioza jest dotkliwym schorzeniem, które niejednokrotnie uniemożliwia kobietom normalne, codzienne funkcjonowanie. Ogromny ból, z którym muszą się mierzyć co miesiąc i obfite krwawienia miesiączkowe wykluczają je z życia. Wyzwaniem jest samo dotarcie do pracy (nie wspominając o 8-godzinnym wypełnianiu obowiązków), przygotowanie posiłku, a nawet wstanie z łóżka.
Szacuje się, że endometrioza dotyczy 6-10% kobiet między 15. a 49. rokiem życia. Najczęściej jest rozpoznawana u kobiet w wieku 25 do 35 lat. Wciąż niestety przyczyny zachorowań na endometriozę są nieznane.
– Uważa się, że u około 1 kobiety na 100 możemy rozpoznać endometriozę. Jeśli natomiast mówimy o pacjentkach, które mają problemy z płodnością, to ten odsetek jest zdecydowanie wyższy i dotyczy prawie 50% pacjentek, które nie mogą zajść w ciążę. Bez leczenia, w ciążę zachodzi tylko 50% pacjentek z łagodną endometriozą, ale już tylko ¼ kobiet z endometriozą o średnim nasileniu i kilka procent kobiet z ciężką endometriozą. Co jednak kluczowe, aby odpowiednio dostosować leczenie do pacjentek, musi najpierw je zdiagnozować. Wierzymy, że proponowane badanie przyspieszy diagnostykę, obniży koszty, a co najważniejsze zmniejszy konieczność obciążenia pacjentek operacją, a test pozwoli rozpoznać endometriozę w warunkach ambulatoryjnych – podkreśla prof. dr hab. n. med. Ewa Wender- Ożegowska, Kierownik Kliniki Rozrodczości i Katedry Medycyny Perinatalnej UMP, Konsultant Krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii – badacz koordynująca walidację testu na terenie Polski.
Kto może wziąć udział w badania? Zgłoszenia
W badaniu kliniki przy ul. Polnej mogą wziąć udział kobiety w wieku rozrodczym, między 18. a 45. rokiem życia. Co ważne, nie mogą być wcześniej operowane z powodu endometriozy.
Udział w badaniu jest bezpłatny. Pacjentki mogą się zgłaszać na dwa sposoby:
- Telefonicznie: 61 841 90 19 w godzinach 7.00-14.00,
- Za pośrednictwem systemu rejestracji – https://erejestracja.gpsk.ump.edu.pl/Users/Register.
Do udziału w badaniu mogą zakwalifikować się Pacjentki w wieku 18-45 lat:
- z podejrzeniem endometriozy, u których brak jest odchyleń w badaniach (USG i/lub rezonans) lub/i są niejednoznaczne do interpretacji wyniki (USG i/lub rezonans) pomimo objawów klinicznych sugerujących endometriozę, a które nie zdecydowały się na leczenie hormonalne (uprzednio nieleczonych hormonalnie – preparaty estrogenowo-gestagenowe lub gestageny bądź analogi gonadoliberyny);
- z wynikami w badaniach USG i/lub rezonans sugerujących prawdopodobieństwo wystąpienia endometriozy, które nie zdecydowały się na leczenie hormonalne (nieleczonych uprzednio hormonalnie – preparaty estrogenowo-gestagenowe lub gestageny bądź analogi gonadoliberyny);
- z podejrzeniem endometriozy, leczonych hormonalnie (preparaty estrogenowo-gestagenowe lub gestageny bądź analogi gonadoliberyny).
Każdej z pacjentek zostanie wykonany nieinwazyjny test EndoRNA, a jego wyniki zostaną porównane z wynikami z laparoskopii.
Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu jest jednym z pięciu ośrodków w Polsce, w którym realizowane będzie badanie. Głównym badaczem w poznańskim ośrodku jest prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kędzia, specjalistka z zakresu ginekologii i położnictwa oraz perinatologii, autorka ponad 100 publikacji naukowych, z których około połowa dotyczy endometriozy. W całej Polsce, w trakcie badania zostanie zebranych 500 pacjentek.
O tym, jak wygląda udział w badaniu, czytamy na stronie https://endometrioza.abm.gov.pl/:
“Cała procedura pobrania materiału odbywa się w ramach jednej wizyty, podczas której pobrany zostaje materiał z szyjki macicy, a dokładniej mówiąc – fragment błony śluzowej. Badanie jest mało inwazyjne i niemalże całkowicie bezbolesne, trwa kilka minut. Na kolejnej wizycie wykonywana jest laparoskopia, której celem jest potwierdzenie otrzymanego wyniku z testu EndoRNA i usunięcie ewentualnych ognisk endometriozy.
Laparoskopia jest metodą diagnostyczno-operacyjną umożliwiającą oglądanie i operowanie narządów jamy brzusznej bez przecinania powłok brzusznych. Zabieg przebiega w znieczuleniu ogólnym, a jego zakres jest uzależniony od wskazań medycznych. Po jedno bądź kilkudniowej obserwacji Pacjentka zostaje wypisana ze szpitala, a po około 3 miesiącach jest zapraszana na wizytę kontrolną, na której omawiane są z Pacjentką otrzymane wyniki z badań.”
Więcej na temat badania przeczytać można na stronie ginekologiczno-położniczego szpitala klinicznego w Poznaniu.
fot.pixabay.com/endometriosis

Dodaj komentarz