Przyczyną problemów z zajściem w ciążę mogą być mięśniaki macicy. To łagodne nowotwory występujące aż u 40 proc. kobiet, które przekroczyły 35. rok życia. Jakie są ich objawy? Jak je leczyć? I co różni je od mięsaków? Oto kompendium wiedzy na temat mięśniaków macicy.
Czym są mięśniaki macicy?
Mięśniaki są najczęściej występującymi łagodnymi nowotworami, które rozwijają się w ścianie macicy. Nazywa się je także włókniakami, natomiast histologicznie są to guzy gładkokomórkowe (łac. leiomyoma). Zbudowane są z mięśni gładkich, identycznych z tymi, które budują ścianę macicy. Przybierają postać guzów, mogą występować pojedynczo, ale z reguły występują w skupiskach po kilka-kilkanaście. Wielkość tych łagodnych guzów waha się od małych, osiągających zaledwie kilka milimetrów, po duże, które przekraczają nawet 20 cm, wypełniając znaczną część jamy brzusznej. Przeważająca większość ma po kilka cm średnicy.
Guzy te mogą pojawić się w każdym wieku, lecz najczęściej diagnozowane są pomiędzy 35. a 50. rokiem życia. W większości przypadków występuje więcej niż jedna zmiana.
Rodzaje mięśniaków macicy
Od miejsca, w którym znajdują się mięśniaki, zależy ich nazwa, a także dolegliwości, jakie mogą sprawiać.
- Mięśniaki śródścienne
Znajdują się w ścianie macicy i są najczęstszym typem mięśniaków. Powodują powiększenie narządu i mogą odpowiadać za ból oraz uczucie ciężkości w obrębie miednicy, a czasami mogą także powodować nieprawidłowe (obfite, przedłużające się) krwawienia miesiączkowe, bóle pleców oraz uczucie pełności w dole brzucha.
- Mięśniaki podśluzówkowe
Znajdują się pod błoną śluzową i modelują ją (rosną do wnętrza macicy). Mogą powodować obfite krwawienia, przedłużające się miesiączki oraz plamienia międzymiesiączkowe, przyczyniając się tym samym do anemii.
- Mięśniaki podsurowicówkowe
Znajdują się pod błoną surowiczą i modelują zewnętrzny obrys macicy. Mają niewielki wpływ na przebieg okresu, ale mogą powodować ból krzyża, promieniujący do nóg, a także uczucie pełności w pęcherzu oraz zaparcia. Guz ten może się także rozrastać na „łodydze/szypule”, w takim wypadku nazywa się go „uszypułowanym”.
- Mięśniaki międzywięzadłowe
Tworzą się na zewnętrznej powierzchni trzonu macicy. Uciskają naczynia żylne, przez co utrudniają odpływ krwi żylnej z nóg, sprzyjają powstawaniu obrzęków i żylaków.
Kiedy się pojawiają i co może być przyczyną ich powstania?
Mięśniaki występują aż u 40 proc. kobiet, które przekroczyły 35. rok życia. Grupą etniczną, u której najczęściej występują są Afroamerykanki. Nie są znane wszystkie przyczyny tworzenia się tych guzów.
Zwykle powstają u kobiet, których komórki macicy są nadwrażliwe na estrogeny. Rosną szybciej, gdy poziom estrogenów jest wysoki, a maleją, gdy kobieta wchodzi w okres menopauzalny i poziom hormonów płciowych stopniowo się obniża.
Czasem całkiem znikają w okresie przekwitania. Skłonność do powstania mięśniaków można też odziedziczyć – nie tylko po matce, ale nawet po babce. Istotny wpływ na tworzenie się mięśniaków ma również masa ciała. Okazuje się, że każde 10 kg nadwagi, zwiększa ryzyko rozwoju tych guzów aż o 21 proc. U kobiet ważących ponad 70 kg ryzyko rozwoju mięśniaków jest trzykrotnie większe niż u pań, których masa ciała nie przekracza 50 kg. Prawdopodobieństwo wystąpienia mięśniaków jest też większe w przypadku kobiet, które nigdy nie rodziły.
Mięśniakom mogą ponadto sprzyjać zaburzenia neurowegetatywne, czyli nieprawidłowe wydzielanie i przemiany substancji powstających w układzie nerwowym. Na liście winowajców znajduje się też prolaktyna – hormon, który ma wpływ na poziom estrogenów w organizmie.
Mięśniaki macicy – objawy
W około 20 proc. przypadków mięśniaki nie powodują początkowo żadnych dolegliwości, a o ich istnieniu pacjentka dowiaduje się przypadkowo w czasie okresowego badania ginekologicznego.
Mięśniaki, które nie dają objawów, należy regularnie kontrolować, aby móc ocenić tempo ich wzrostu i ewentualnie w odpowiednim czasie zareagować.
To, jakie dolegliwości mogą powodować mięśniaki, zależy w głównej mierze od ich liczby, wielkości i umiejscowienia.
Co piąta pacjentka z mięśniakami uskarża się na objawy towarzyszące takie jak:
- bóle podbrzusza
- uczucie pełności/ciężkości w miednicy
- nadmierne krwawienia (skrzepy), w tym przedłużające się miesiączki lub plamienia międzymiesiączkowe, które mogą prowadzać do anemii
- ucisk na pęcherz moczowy prowadzący do częstego oddawania moczu lub uczucia parcia na mocz
- ucisk jelit prowadzący do zaparć i wzdęć
- ucisk na część krzyżowa kręgosłupa
- niepłodność i poronienia
Czy poprzez tradycyjne badanie USG dopochwowe można je zaobserwować?
Powszechnie dostępnym badaniem, które może wykryć i ocenić wielkość guzów, jest przezpochwowe USG, wykonywane w każdym gabinecie ginekologicznym.
Mięśniaki macicy – leczenie
Kobiety, u których zostały zdiagnozowane mięśniaki powinny pamiętać, że istnieje wiele metod ich leczenia, a usuwanie narządu rodnego jest ostatecznością.
Poznaj nieinwazyjne metody leczenia mięśniaków macicy >>>
- Strony:
- 1
- 2
Dodaj komentarz