Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Ach, śpij kochanie… czyli jaki materac i okrycie na noc dla niemowlaka?

Noworodek śpi nawet 20 godzin na dobę. Mały niemowlak niewiele mniej. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić mu najlepsze z możliwych warunki do snu. Miejsce, w którym dziecko śpi, a szczególnie materac i okrycie, odgrywają niezwykle ważną rolę dla zdrowia maluszka i komfortu jego snu. Jaki materac dla niemowlaka będzie najlepszy? Czy noworodek potrzebuje kołdry?

Rodzaje materacy dla niemowląt – czym się różnią?

Materac dla noworodka ma wielkość 60 x 120 cm lub 70 x 140 cm i starcza zazwyczaj na pierwsze 2 lata życia dziecka. Ważne, aby dziecko miało co najmniej 20 cm zapasu długości materaca względem własnego wzrostu.

Wybierając materac dla niemowlaka, należy zwrócić uwagę na dwa parametry: wypełnienie materaca oraz jego twardość.

  • Materac lateksowy – często wybierany przez rodziców z uwagi na działanie antybakteryjne oraz antyalergiczne. Warto jednak pamiętać, że takie właściwości ma syntetyczny, a nie naturalny lateks. Materace lateksowe są elastyczne i sprężyste, dopasowują się do kształtu ciała dziecka. Ich dużym plusem jest zdolność do odzyskiwania pierwotnego kształtu. Materac dla dziecka lateksowy posiada kanaliki powietrza, które zapewniają właściwą cyrkulację i minimalizują pocenie się malucha.
  • Materac piankowy – najlepszym wyborem będzie materac z pianki poliuretanowej wysokoelastycznej. Takie materace odznaczają się właściwościami antyalergicznymi, zapewniają dobrą wentylację i są elastyczne.
  • Materac kokosowo-gryczany – dość długo jedne z bardziej popularnych materacy dla niemowląt, zbudowane są z dwóch warstw: jedna to włókna kokosowe, a druga warstwa gryki. Ich plusem jest niska cena. Zdarza się jednak, że materac po dłuższym czasie użytkowania znacząco się odkształca i przestaje być dla dziecka wygodny. Problemem może być także fakt, że naturalne materiały częściej wywołują reakcje alergiczne i są mało odporne na wilgoć.

UWAGA! Materace sprężynowe nie są zalecane dla dzieci poniżej 6. roku życia z uwagi na ryzyko nienaturalnego wygięcia kręgosłupa.

Dla niemowlaków najlepiej sprawdzają się materace półtwarde. Z uwagi na niewielką wagę dziecka, odkształcenia nie stanowią takiego problemu, jak u osób dorosłych, stąd wystarczający będzie materac średniotwardy.

Dobra rada: Ochraniacz na materac dla niemowlaka to funkcjonalne i wygodne rozwiązanie, które przedłuży żywotność materaca i oszczędzi rodzicom problemu przy nocnych przygodach z przeciekającą pieluchą lub ulewaniem. Ochraniacz można prać w pralce.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – jak wybrać zdrowy i bezpieczny materac dla niemowlęcia?

Rozważając, jaki materac dla niemowlaka zakupić, powinno się przede wszystkim skupić na tym, aby był on bezpieczny, tj. miał właściwości antyalergiczne oraz antyseptyczne. Delikatna skóra niemowlęcia jest podatna na wpływ czynników zewnętrznych, np. roztoczy, grzybów, pleśni itp.

Dobry materac dla niemowlaka powinien być półtwardy, oddychający i antyalergiczny.

Rodzice więcej niż jednego dziecka czasami używają materaca dla noworodkach po starszych dzieciach. Lekarze sugerują, że podobnie jak nie powinno się nosić butów po innym dziecku, tak i materac najlepiej kupić nowy. Kształt stopy i sposób chodzenia dziecka wpływają na deformację obuwia, tak samo z ewentualnymi wadami postawy, krzywiznami ciała, które mogą powodować odkształcenia materaca. Dla właściwego rozwoju układu kostno-mięśniowego dziecka istotne jest, aby materac był nowy i możliwe dobrej jakości.

UWAGA! Chcąc kupić bezpieczny materac dla niemowlaka, zwróć uwagę, czy posiada atesty Państwowego Zakładu Higieny i Eko-tex.

Bezpieczna przestrzeń w łóżeczku dziecka powinna być pozbawiona poduszki, kocyków, pieluszek tetrowych, maskotek i innych miękkich przedmiotów. Dla bezpieczeństwa, wygody i komfortu niemowlęcia, im mniej rzeczy w łóżeczku, tym lepiej.

>> Pierwszy miesiąc życia dziecka, czyli IV trymestr ciąży<<

pierwszy miesiąc życia dziecka - rady dla rodziców

Czy niemowlak potrzebuje kołdry i poduszki?

Szykując wyprawkę dla niemowlaka, rodzice zazwyczaj kupują zbyt wiele akcesoriów, a przy tym zaopatrują się w rzeczy, które maluchowi są zupełnie zbędne. Jedną z takich rzeczy jest kołdra i poduszka dla niemowlaka. Nie tylko są niepotrzebne, ale mogą wręcz być niebezpieczne.

Dla młodych rodziców może to być niezrozumiałe – przecież sklepy oferują całe mnóstwo poduszek i kołderek dla dzieci, a wiele z nich jest specjalnie dedykowane dla noworodków i niemowląt. Czy mogą być więc szkodliwe?

>> Bezpieczeństwo

Noworodek i małe niemowlę mają ograniczone zdolności motoryczne, w związku z czym okrycie może stanowić dla nich realne zagrożenie: istnieje ryzyko, że maluch obróci się na brzuch, twarzą wprost w poduszkę i nie będzie potrafił się odwrócić z powrotem na plecy. Poduszka może zasłonić drogi oddechowe dziecka i doprowadzić nawet do śmierci. Podobnie kołdra może nasunąć się na twarz lub w niebezpieczny sposób owinąć wokół dziecka. Badania pokazują, że ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej jest większe u dzieci, które w łóżeczku miały przedmioty miękkie, nie tylko kołdrę i poduszkę, ale też maskotki, pieluszki tetrowe, kocyki itp.

>> Prawidłowy rozwój

Dla niemowlaków poduszka wcale nie jest niezbędna dla komfortowego snu, a wręcz może go zaburzać. Kładąc maluszka na samym materacu i prześcieradle wcale nie odejmuje się mu wygody, a właśnie zapewnia swobodny ruch głowy i pomaga powoli przyzwyczaić się do tak odmiennych warunków względem tych, które do niedawna miał w brzuchu mamy.

Należy pamiętać, że poduszka czy też modny wśród rodziców klin dla niemowlaka nie zapobiegają problemowi spłaszczonej główki, a wręcz mogą go potęgować. Niemowlę może zaniechać prób przekręcania głowy na bok, jeśli natrafi na przeszkodę w postaci poduszki.

Okrycie na noc dla niemowlaka – a więc na co się zdecydować?

Skoro wiadomo, że poduszka i kołdra to nie jest najlepsze rozwiązanie dla małego niemowlęcia to nasuwa się pytania, od kiedy poduszka dla niemowlaka może być bezpiecznie stosowana?

Fizjoterapeuci zalecają, aby poduszkę wprowadzić możliwe późno, najlepiej wtedy, gdy dziecko przestanie już sypiać w łóżeczku szczebelkowym i przeniesie się do kolejnego łóżka. Poduszkę można wprowadzić nawet dopiero 2-letniemu dziecku.

Jeśli chodzi o kołdrę czy koc to najlepszym rozwiązaniem dla noworodka i małego niemowlęcia jest śpiworek dostosowany do wieku dziecka i pory roku. Maluch ma zapewnioną ochronę przed zimnem, do minimum ograniczone jest ryzyko zaplątania się w okrycie czy zasłonięcia dróg oddechowych, a jednocześnie z łatwością można przewinąć dziecko bez zdejmowania śpiworka.  Dodatkowy plus jest taki, że starsze dziecko nie odkryje się w nocy.

Mnogość produktów dostępnych w sklepach często powoduje u rodziców nieprzepartą chęć, aby kupować nowe akcesoria – kocyki, poduszki-klin, otulacze, pieluszki bambusowe, kołderki… A tak naprawdę maluchowi potrzebne jest niewiele – wystarczy obserwacja upodobań temperaturowych (nie każde dziecko lubi być szczelnie opatulone w nocy) oraz rozsądne i nieśpieszne wprowadzanie poduszki czy kołdry. Przez pierwsze 2 lata życia dziecka w zupełności wystarczy inwestycja w dobrej jakości, nowy materac, prześcieradło i śpiworek.

POLECAMY TAKŻE:

Budzenie na jedzenie, turbodrzemki i metody na zasypianie, czyli o śnie niemowląt

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *