rodzina zastępcza

Adopcja – krok po kroku


 

Adopcja – etapy adopcji

 

KROK PIERWSZY

Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić, to zgłoszenie się do najbliższego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego. Na miejscu pracownik ośrodka powie Wam, jak wygląda cały proces adopcyjny, ile trwa, jakie należy złożyć dokumenty itd. Zostaniecie poproszeni o złożenie niezbędnych dokumentów, jakimi są (każdy ośrodek na swojej stronie internetowej ma zazwyczaj wykaz wymaganych dokumentów):

• Życiorys
• Potwierdzenie stałego zameldowania
• Zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, a także opinia z miejsca pracy
• Odpis aktu małżeństwa, a także — akt rozwodowy, jeżeli któreś z rodziców brało wcześniej rozwód.
• Odpis aktu urodzenia — rodzice niepozostający w związku małżeńskim.
• Zaświadczenia lekarskie o ogólnym stanie zdrowia z adnotacją, że wymienione osoby mogą opiekować się dzieckiem oraz badania dodatkowe
• Zaświadczenia lekarskie z poradni zdrowia Psychicznego
• Oświadczenie o niekaralności przyszłych rodziców, o które występuje do odpowiedniego rejestru karnego sam Ośrodek A-O, rodzice nie muszą się o to martwić.

W ośrodku zostaniecie poddani badaniom psychologicznym, które zdecydują czy możecie przejść do dalszego etapu. Po pozytywnej weryfikacji czeka was krok drugi.

 

KROK DRUGI

Polega na przeglądzie waszego życia prywatnego, sytuacji materialnej, bytowej. Pracownicy ośrodka przeprowadzą wywiad środowiskowy w waszej pracy, czy wśród sąsiadów. Sprawdzą jak mieszkacie, jak żyjecie. Jeśli przejdziecie wywiad pozytywnie, przechodzicie do następnego etapu.

 

KROK TRZECI

Następnym krokiem, jaki was czeka, to przystąpienie do kursu, przygotowanego i prowadzonego przez ośrodek adopcyjno-opiekuńczy. Zajęcia odbywają się w grupie, wśród innych osób, ubiegających się o adopcję. Na zajęciach dowiecie się jakie macie prawa i obowiązki, związane z byciem rodzicem adopcyjnym lub rodzicem zastępczym. Poznacie także plusy i minusy wychowywania dziecka adoptowanego.

Podczas zajęć będziecie bacznie obserwowani przez pracowników ośrodka. Szkolenie trwa równie od trzech miesięcy, nawet do pół roku.

Po przebytym szkoleniu zostanie wydana decyzja o zakwalifikowaniu (lub nie) rodziców do dalszego etapu.

Czasem zdarza się i tak, iż przyszli rodzice po takim szkoleniu sami rezygnują z adopcji. Stwierdzają, że ich to przerasta i nie dadzą sobie rady.

Jeśli będziecie kiedyś w takiej sytuacji to lepiej zrezygnować z adopcji na tym etapie, niż potem, kiedy już zostaniecie przedstawieni przyszłemu maluchowi, kiedy już zacznie się do was przywiązywać, a wy nagle znikniecie.

 

KROK CZWARTY

To chyba jeden z ważniejszych kroków w całym procesie. Przedstawienie przyszłym rodzicom dziecka. Wcześniej dostaniecie do wglądu dokumentację dziecka- dane o pochodzeniu, rodzicach biologicznych, jego charakterze, stanie zdrowia, opinie psychologów. Możecie oczywiście nie zgodzić się na wybór tego konkretnego dziecka.

Jeśli natomiast zdecydujecie o jego wyborze, to pierwsze spotkanie odbywa się na terenie ośrodka, wśród opiekunów i psychologa. Następne powinny odbywać się cyklicznie i systematycznie, tak aby dziecko zabrało zaufania i przyzwyczaiło się do was.

 

KROK PIĄTY

Na tym etapie rodzice adopcyjni powinni złożyć wniosek do Sądu Rejonowego w Wydziale Rodzinnym oraz Wydziale dla Nieletnich o przysposobienie dziecka. Ośrodek adopcyjno-opiekuńczy wysyła do Sądu całą dokumentację dotyczącą przyszłych rodziców oraz składa wniosek o zmianę miejsca zamieszkania dla dziecka.

 

KROK SZÓSTY

Po spełnieniu wszelkich formalności dziecko przebywa już w domu rodziców adopcyjnych w oczekiwaniu na decyzję Sądu. W tym czasie możecie również spodziewać się wizyt kuratora sądowego, który może przyjść, aby sprawdzić jak radzicie sobie w nowej sytuacji.

 

KROK SIÓDMY- OSTATNI

Po uzyskaniu zgody Sądu na przysposobienie należy udać się do urzędu stanu cywilnego w mieście urodzenia dziecka, aby sporządzić nowy akt urodzenia dziecka (tylko w przypadku pełnej adopcji).

 

 

 


Autorka książki (jako Laura Lis) "Moje in vitro. Historia prawdziwa", w której pisze, że cuda się zdarzają i nigdy nie należy tracić nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *