Akupunktura a starania o dziecko. Sprawdź, dlaczego warto!

Akupunktura jest metodą leczenia uznaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Stosowana jest jako główna lub wspomagająca metoda terapii wielu chorób, w tym niepłodności. O tym, czy jest bezpieczna, i jaki ma związek z leczeniem in vitro, rozmawiamy z doktor Dorotą Kuśnierczak z kliniki InviMed w Poznaniu.

Po co nam akupunktura?

W przypadku zadziałania na nasz organizm zewnętrznych lub wewnętrznych czynników patogennych, może dojść do zaburzenia przepływu energii. Konsekwencją tego jest złe samopoczucie, choroba, ból czy stres. Akupunktura ma na celu przywrócenie prawidłowego przepływu energii, co skutkuje cofnięciem się wielu dolegliwości.

Jak działa akupunktura?

Na naszym ciele jest 365 akupunkturowych punktów, w których zgromadzona jest energia. To właśnie one nakłuwane są podczas leczenia. Punkty te tworzą ścieżki energetyczne zwane meridianami. Dzięki odpowiedniemu ich pobudzaniu można przywrócić prawidłowy przepływ energii Qi (chi) w ciele i zapoczątkować naturalne zdolności organizmu do regeneracji. Qi występuje w dwóch uzupełniających się postaciach. Yin to energia pasywna. Yang – aktywna. Akupunktura przywraca równowagę między elementem Yin i Yang, czyli przywraca zdrowie.

Czy akupunktura jest bezpieczna?

Akupunktura jest bezpieczną techniką, gdy stosuje ją certyfikowany specjalista. Niektórzy pacjenci określają akupunkturę jako bezbolesną, inni odczuwają lekkie ukłucie, drętwienie lub mrowienie.

U podstaw prawidłowo przeprowadzonej sesji akupunkturowej leży nie tylko doświadczenie i wiedza z zakresu akupunktury, ale także solidnie przeprowadzony wywiad lekarski.

W niektórych krajach, na przykład w Niemczech i Szwajcarii, zabiegi akupunktury są refundowane przez państwo, ponieważ przy porównywalnej skuteczności są tańsze od farmakologii, a nie mają działań niepożądanych.

Kiedy akupunktura może wspomóc starania o dziecko?

W klinice InviMed w Poznaniu akupunktura stosowana jest jako terapia wspomagająca, najczęściej w trakcie stymulacji do in vitro lub przed i po transferze zarodków.

Działa na wzrost pęcherzyków, regenerację po punkcji, a także na lepsze ukrwienie macicy, zagnieżdżenie i przyjęcie zarodków. Poza tym jest stosowana u pacjentów celem obniżenia napięcia i stresu związanego z procedurami in vitro.

Jak akupunktura wpływa na płodność?

Akupunktura wpływa regulująco na zaburzenia miesiączkowania, wspomaga stymulację jajników, ukrwienie endometrium i implantację zarodka. Poza tym akupunktura skutecznie relaksuje, wycisza i minimalizuje stres, co u par leczących się na niepłodność odgrywa ogromną rolę. 

Kto nie powinien poddawać się zabiegowi?

Przeciwwskazaniem do zabiegu akupunktury są stany skrajnego wyczerpania organizmu, psychoza, zaburzenia krzepnięcia, małopłytkowość i leczenie kumarolem. Igieł nie wkłuwa się w miejsca ze zmianami skórnymi.

Ile zabiegów potrzeba, by uzyskać optymalny efekt?

Liczba zabiegów zależy od wskazań do leczenia. Istotna jest indywidualna sytuacja pacjenta oraz jego stan psychofizyczny, właśnie dlatego bardzo ważny jest dobrze przeprowadzony wywiad lekarski przed rozpoczęciem sesji. Z mojego doświadczenia wynika, że największą skuteczność przynosi seria, czyli około 3-7 zabiegów, które wykonuje się co 3-7 dni. Jednak w niektórych przypadkach bardzo dobry efekt można uzyskać już po pierwszej wizycie.

***

Dr n. med. Dorota Kuśnierczak jest specjalistą ginekologii i położnictwa, lekarzem prowadzącym leczenie par oraz certyfikowaną akupunkturzystką w klinice InviMed w Poznaniu. W 2014 roku uzyskała w niemieckiej Izbie Lekarskiej specjalizację z akupunktury i rozpoczęła leczenie komplementarne akupunkturą dolegliwości ciążowych, połogowych oraz okresu menopauzy.

 


 

 

POELCAMY TAKŻE: 

https://plodnosc.pl/refleksoterapia-masaz-ktory-budzi-plodnosc-i-pomaga-zajsc-w-ciaze/

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *