Badania, normy, wyniki: FSH, bardzo ważny hormon płodności

Badanie FSH wykonuje się najczęściej po to, by określić tzw. rezerwę jajnikową i wykluczyć lub potwierdzić przedwczesną ich niewydolność. Właściwy poziom folitropiny jest niezbędny, by zajść w ciążę –  to ona stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajniku.

Badanie na poziom FSH we krwi wykonuje się zarówno przy diagnostyce niepłodności kobiet, jak i mężczyzn. Często przeprowadzane jest łącznie z innymi badaniami, np. LH, estradiolem czy testosteronem, a także stężeniem progesteronu. Wykonywane jest także w celu wyjaśnienia przyczyny nieregularnie występujących cykli miesiączkowych. U mężczyzn z kolei, aby określić, czym jest spowodowana niska ilość plemników w nasieniu – FSH odpowiedzialne jest za pobudzanie jąder do produkcji plemników. Odpowiedzialny jest również za dojrzewanie pęcherzyków w jajniku. Badanie FSH wraz z E2 wykonuje się najczęściej w celu określenia rezerwy jajników najlepiej w 3 d.c. Ale także przy podejrzeniu niewydolności przysadki lub przy braku miesiączki. I uwaga – wraz ze wzrostem FSH maleje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Kiedy wykonać badanie FSH

Wskazaniem do oznaczenia FSH są u kobiet:

  • problemy z zajściem w ciążę,
  • nieregularne miesiączki,
  • menopauza.

Wskazania do oznaczenia FSH u mężczyzn:

  • w przypadku niepłodności.

Oznaczenie FSH można również prowadzić w celu rozpoznania chorób przysadki, jajników, jąder.

Zaleca się wykonanie równocześnie poziomu testosteronu, estradiolu, progesteronu.

Jak przygotować się do badania

Pacjent nie musi być na czczo.

Poziom FSH

U kobiet hormon FSH zmienia się wraz z fazą cyklu oraz wiekiem (menopauza) określa się że prawidłowe wartości:

  • w fazie folikulotropowej wynoszą 1,4 – 9,6 IU/l,
  • podczas owulacji 2,3-21 IU/l,
  • w fazie lutealnej 2-8 IU/l
  • u kobiet w okresie menopauzy – 42-188IU/l.

U mężczyzn poziom FSH powinien wynosić 1,4 – 12 IU/l.

Interpretacja wyniku

Podniesiony poziom FSH pojawia się:

u kobiet –  w pierwotnej niewydolności jajników (przedowulacyjny wzrost gonadotropin, zespół wielotorbielowatych jajników).

u mężczyzn – w przebiegu pierwotnego zespołu Klinefeltera, nieprawidłowej spermatogenezie, mniejszej ilości komórek rozrodczych, zatrzymania dojrzewania spermatocytów, uszkodzenia jąder.

Obniżony poziom FSH może świadczyć:

U kobiet – o niewydolności przysadki mózgowej która może prowadzić do wtórnej niewydolności jajników,  jak i również może świadczyć guzach przysadki oraz o stosowaniu niektórych leków.

U mężczyzn – o wtórnym hipogonadyzmie hipergonadotropowym, wtórnej niewydolności jąder, zaburzeniach podwzgórzowo-przysadkowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *