Współpraca płatna

Z wizytą u embriologa cz. 2 – kulisy in vitro – Klinika Invimed mgr inż. Robert Szachoń

Podstawowym badaniem, które wykonuje się w trakcie diagnostyki niepłodności jest badanie nasienia. Uzyskana próbka trafia do laboratorium embriologicznego, gdzie jest poddawana szczegółowej analizie, między innymi przy pomocy metody MSOME. O tym, jak wygląda selekcja plemników przed zabiegiem in vitro opowiada embriolog z kliniki Invimed, mgr inż. Robert Szachoń.

Selekcja plemników przed in vitro

Badanie nasienia jest wykonywane u każdego mężczyzny, który zgłasza się ze swoją partnerką do kliniki leczenia niepłodności. Dzięki niemu możliwa jest ocena ilości, jakości i aktywności plemników. Dodatkowo analizowane są inne parametry nasienia: wygląd, lepkość, pH, objętość, ogólna liczba komórek rozrodczych i ich budowa.

W przypadku in vitro selekcja plemników jest jeszcze bardziej szczegółowa. Embriolog powinien wybrać ten plemnik, który ma najlepsze parametry i to właśnie go połączyć z komórką jajową. Takie postępowanie zwiększa szansę na powodzenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Jedną z metod selekcji plemników jest MSOME.

Selekcja plemników metodą MSOME

Metoda MSOME (Motile sperm organelle morphology examination) to oglądanie żywego plemnika pod specjalnym mikroskopem w powiększeniu ponad 6000 razy. Dzięki temu można bardzo dokładnie ocenić jego budowę (a zwłaszcza jego jądro i inne elementy komórkowe), co jest niemożliwe w standardowym badaniu nasienia. Na podstawie badania MSOME embriolog wybiera metodę zapłodnienia komórki jajowej.

U pacjenta, który trafia do nas z obniżonym czynnikiem męskim robimy badanie MSOME,czyli szczegółowo oglądamy plemniki – wyjaśnia embriolog, Robert Szachoń. – W zależności, jaką klasyfikację będzie miał dany pan, podejmujemy decyzję o dalszym postępowaniu. Jeżeli ma plemniki 1 lub 2 klasy to jest dobrze. Natomiast przy plemnikach 3 i 4 klasy sugerujemy skorzystanie z nasienia dawcy. Im trudniejszy przypadek, tym większe wyzwanie dla embriologów.

Selekcja plemników metodą MSOME jest szczególnie zalecana w przypadku:

  • zaawansowanego wieku mężczyzny,
  • niskiego odsetka plemników o prawidłowej budowie (na podstawie standardowego badania nasienia),
  • poronień nawracających.

Plemniki pływają bardzo szybko, dlatego ich oglądanie jest możliwe wyłącznie po odpowiednim przygotowaniu – wyjaśnia embriolog, Robert Szachoń. – Musimy najpierw nałożyć na nie płyn spowalniający. Widziany pod mikroskopem plemnik nie płynie prawidłowo, ale nie dlatego, że jest uszkodzony, a właśnie ze względu na użyty płyn. Dzięki temu mamy możliwość dokładnie go obejrzeć.

W badaniu MSOME jest ocenianych kilkaset plemników. Natomiast w przypadku procedury IMSI embriolog szuka odpowiedniej męskiej komórki rozrodczej do skutku, aż zostanie wybrany plemnik najwyższej klasy.

Więcej na temat tego, jak przebiega selekcja plemników przed in vitro oraz jak wygląda praca w laboratorium embriologicznym, opowiada mgr inż. Robert Szachoń, embriolog z kliniki Invimed. Zapraszamy:

Współpraca płatna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *