Badania przed in vitro – konieczne przygotowanie pary do zapłodnienia ivf. Leczenie niepłodności za pomocą metod wspomaganego rozrodu wymaga czasu i należy się do tego dobrze przygotować. In vitro to złożony proces, który musi poprzedzać etap badań i oceny stanu zdrowia pary. Jakie badania przed in vitro wykonać? Oto badania diagnostyczne przed in vitro dla kobiety i mężczyzny.
In vitro to metoda leczenia niepłodności, która wymaga nie tylko czasu, ale i dobrego przygotowania. Badania przed in vitro pozwolą lekarzowi wdrożyć najlepszą i najskuteczniejszą ścieżkę przygotowawczą do procedury wspomaganego rozrodu. Od wyników badań zależeć będzie skuteczność in vitro.
Sprawdź, jakie badania przed in vitro zrobić
Zanim dojdzie do pobrania komórek rozrodczych, a następnie transferu, para musi wykonać badania przed in vitro, które pozwolą lekarzowi określić stan gamet oraz ocenić zdrowie kobiety i mężczyzny pod kątem gotowości do zapłodnienia. Badania diagnostyczne przed in vitro to warunek konieczny.
Podstawowe badania przed in vitro
Dla kobiety:
- AMH – (Hormon anty-Mullerowski) to podstawowe badanie kobiece przed in vitro. Wynik AMH pozwoli określić powodzenie in vitro u konkretnej pacjentki i wskaże na potencjał rezerwy jajnikowej. Im poziom AMH będzie wyższy, tym więcej zdrowych i zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych będzie można uzyskać podczas stymulacji jajników. A im więcej komórek jajowych, tym większa szansa, że ich zapłodnienie się powiedzie
- FSH – to hormon odpowiedzialny za dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach. Badanie FSH przed in vitro uzupełni wynik AMH i pozwoli określić szanse na skuteczne zapłodnienie. FSH przed ivf wykonuje się w 3 dniu cyklu.
- LH – hormon luteinizujący (gonadotropina), badanie LH wykonuje się równocześnie z FSH. Ważny jest stosunek stężenia LH:FSH. W przypadku prawidłowego cyklu stosunek ten jest bliski 1.
- Testosteron – zbyt wysoki poziom testosteronu u kobiet może powodować: zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciążę, maskulinizację. >>> Sprawdź normy testosteronu dla kobiet >>> TUTAJ.
- E2 – hormon produkowany przez pęcherzyki Graffa. Jego poziom zmienia się w trakcie cyklu kobiety.
- Progesteron – hormon, który odpowiada za właściwe przygotowanie śluzówki na przyjęcie zarodka.
- TSH – to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową pobudzający syntezę tyroksyny w tarczycy. TSH odgrywa bardzo ważną rolę w procesie starania się o dziecko – także za pomocą in vitro.
- fT3
- fT4
Samo oznaczenie hormonów tarczycy nie jest obiektywne, dlatego dla potrzeb klinicznych konieczne jest oznaczenie frakcji wolnych hormonów, określanych mianem FT3 i FT4. >>> WIĘCEJ o frakcjach, wynikach, normach >>> TUTAJ
- Prolaktyna – wysoki poziom prolaktyny może być odpowiedzialny za niepłodność i skuteczność starań naturalnych oraz skuteczność in vitro. Powoduje zaburzenia owulacji lub jej brak. To najłatwiejszy parametr do wyrównania.
- Cytologia – pozwala na wykrycie stanów zapalnych.
Dla mężczyzny:
Badanie nasienia – badanie nasienia przed in vitro to rozszerzona analiza pozwalająca ocenić budowę i funkcjonowanie plemników oraz dostosować przebieg in vitro do parametrów nasienia.
SPRAWDŹ: W jakiej fazie cyklu owulacyjnego robić badania hormonalne przed in vitro
Badania wymagane do in vitro
Badania podstawowe to pierwszy etap przygotowujący do in vitro. Kolejnym krokiem są badania potrzebne do przeprowadzenia punkcji pęcherzyków jajnikowych, inaczej: pobrania komórek jajowych do zapłodnienia in vitro. Badania przed punkcją jajników to:
Dla kobiety:
- APTT – Czas kaolinowo-kefalinowy to jeden ze wskaźników oceniających krzepliwość krwi.
- poziom glukozy we krwi na czczo
- przeciwciała anty-HBc
- wymaz z kanału szyjki macicy w kierunku Chlamydia Trachomatis metodą PCR (można również pobrać z cewki moczowej i odbytu, wymazy z wewnętrznej powierzchni górnej i dolnej powieki spojówki oka w celu wykrycia nosicielstwa)
- przeciwciała anty-HCV
- sód
- potas
- VDRL (ang.: Venereal Diseases Research Laboratory) – test przesiewowy pozwalający wykryć lub wykluczyć bakterie odpowiedzialne za rozwój kiły, choroby wenerycznej. VDRL zastępuje badanie WR – odczyn Wassermana.
- przeciwciała przeciwko cytomegalii w klasie IgG i IgM
- morfologia krwi
- grupa krwi
- przeciwciała anty-HIV 1,2
- przeciwciała przeciwko różyczce w klasie IgG i IgM
- antygen HBs
- przeciwciała przeciwko toxoplazmozie w klasie IgG i IgM
- ocena stopnia czystości pochwy
Dla mężczyzny:
- badanie grupy krwi
- przeciwciała anty-HBc
- przeciwciała przeciwko cytomegalii w klasie IgG i IgM
- przeciwciała anty-HIV 1,2
- przeciwciała anty-HCV
- antygen HBs
- oraz VDRL (WR)
Dodatkowe badania przed in vitro
Może się zdarzyć, że lekarz uzna za konieczne dodatkowe badania przed in vitro.
Dla kobiety:
- badanie kariotypu
- wymaz w kierunku ureaplazma
- wymaz w kierunku mykoplazma z kanału szyjki macicy
- posiew ogólny z kanału szyjki macicy
- USG piersi.
Dla mężczyzny:
- kariotyp
- ocena mutacji CFTR
- poziom LH,
- testosteron,
- FSH,
- estradiol,
- TSH,
- prolaktyna
- badanie nasienia metodą MSOME (badanie rozszerzone; morfologia plemników pod dużym powiększeniem)
- wymaz z cewki moczowej w kierunku Chlamydia Trachomatis metodą PCR
- test SCD (rozszerzone badanie nasienia)
- test HBA – rozszerzona diagnostyka męskiej niepłodności; badanie nasienia polegające na sprawdzeniu wiązania plemników z hialuronianem, a tym samym określające odsetek plemników zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej.
Sprawdź: Czym jest in vitro – jak przebiega procedura krok po kroku