jaki nebulizator wybrać?

Jaki nebulizator wybrać?

Nebulizator powinien być podstawowym elementem wyposażenia domowej apteczki. Urządzenie przydaje się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nietrudno o infekcję górnych i dolnych dróg oddechowych. Umożliwia ono podanie leku bezpośrednio do układu oddechowego, co ma wiele zalet. Na rynku dostępne są różne rodzaje nebulizatora, więc zakup odpowiedniego może być problematyczny. Dlatego podpowiadamy, jaki nebulizator wybrać.

Czym jest nebulizator?

Nebulizator jest urządzeniem, które służy do podawania dziecku leków w postaci mgiełki bezpośrednio do dróg oddechowych. Maluch wdycha go przez specjalny ustnik lub maskę, która obejmuje jednocześnie usta i nos (to rozwiązanie dobrze sprawdza się przede wszystkim u najmniejszych dzieci). Zabieg z użyciem nebulizatora to nebulizacja, często nazywana też inhalacją.

Nebulizator do użytku domowego składa się z kompresora powietrza, zbiorniczka na lek, rozpylacza i końcówki, którą jest maseczka lub ustnik. Jest on niewielkich rozmiarów, dlatego w razie potrzeby można zabrać go ze sobą w podróż. Obecnie coraz częściej nebulizatory są bardzo ciche, kolorowe i mają ciekawy kształt, dzięki czemu dzieci się go nie boją i chętnie poddają się nebulizacji.

Nebulizacja to bezbolesny zabieg, który polega na dostarczeniu lekarstwa do dróg oddechowych. Można w ten sposób podawać leki przeciwzapalne, ułatwiające usuwanie wydzieliny oraz nawilżające śluzówkę. Do zalet nebulizacji należą: małe dawki leków, szybkie działanie leku, brak ryzyka zakrztuszenia, brak bólu i stresu malucha.

Dowiedz się: Jak wzmocnić odporność jesienią?

Rodzaje nebulizatorów

Na rynku dostępne są różne rodzaje nebulizatorów. Różnica między nimi dotyczy głównie sposobu wytwarzania areozolu z płynnego leku oraz wielkości cząsteczek, które wówczas powstają. Wyróżnia się:

    • nebulizator pneumatyczno-tłokowy
      wytwarzają mgiełkę z lekiem poprzez sprężone powietrze (dociera ono do pojemniczka z płynem i rozprasza jego cząsteczki); są one najpopularniejsze ze względu na niską cenę i możliwość podawania przy ich pomocy wszystkich rodzajów leków;
    • nebulizator membranowy
      mgiełka powstaje poprzez szybkie pompowanie leku przez otwory w szybko drgającej membranie; są bardzo ciche, a ich praca współgra z oddechem dziecka, ich cena jest wysoka;
    • nebulizator ultradźwiękowy
      mgiełka z lekiem powstaje, kiedy wbudowana w nebulizator płyta grzewcza zaczyna wibrować; są ciche i szybkie, jednak nie zaleca się ich do inhalowania małych dzieci, ponieważ aerozol, który powstaje jest gęsty, ciepły i może podrażnić drogi oddechowe.

Wielkość wytwarzanych cząsteczek przez nebulizator wpływa na to, w którym miejscu układu oddechowego lek zostanie wchłonięty. Duże nie docierają do płuc, natomiast bardzo małe sprawiają, że wdychana substancja traci swoje właściwości. Dobry nebulizator emituje cząsteczki o wielkości 5-10 µm.

Wyjątek: osoby, które potrzebują nebulizator do podawania leków sterydowych, powinny wybrać urządzenie, które emituje cząsteczki mniejsze niż 5 µm.

Polecamy: Dwa dni w przedszkolu, tydzień w domu? Matki często popełniają błąd, przez który dziecko często choruje

Jaki nebulizator wybrać?

W takim razie, jaki nebulizator wybrać? Przede wszystkim taki, który jest dostosowany do potrzeb. Najbardziej uniwersalne są urządzenia pneumatyczno-tłokowe, ponieważ nadają się do każdego rodzaju leków. Ponadto może z nich korzystać kilka osób jednocześnie (jednak każda powinna mieć własny ustnik lub maseczkę). Ich wadą jest długi czas pracy i brak dodatkowych opcji.

Przy wyborze nebulizatora należy zwrócić uwagę na:

  • wielkość emitowanych cząsteczek;
  • poziom głośności (głośne urządzenia mogą sprawić, że maluch będzie się bał),
  • czas przepływu (powinien wynosić minimum 0,4 ml/min – im niższy parametr tym inhalacja trwa dłużej),
  • możliwość wymieniania ustników (ważne, gdy z nebulizatora ma korzystać kilka osób),
  • tryb pracy (może być ciągły, przerywany – lepszy jest ciągły),
  • możliwość zmieniania wielkości cząsteczki,
  • rodzaj materiału, z którego został wykonany,
  • łatwość czyszczenia i dezynfekowania poszczególnych elementów,
  • posiadane certyfikaty bezpieczeństwa,
  • na to, jak często trzeba wymieniać poszczególne elementy urządzenia.

Częstych wymian części wymaga nebulizator membranowy, jednak jego zaletą jest uniwersalność, cichy tryb pracy, dodatkowe funkcje oraz krótki czas trwania nebulizacji, co ma ogromne znaczenie w przypadku dzieci, które są bardzo ruchliwe i nie zawsze potrafią spokojnie usiedzieć przez kilka minut.

Bez względu na to, na jaki nebulizator zdecydują się rodzice, bez wątpienia jest to niezbędne urządzenie w każdym domu, w którym są małe dzieci – zwłaszcza te, którym często przytrafiają się infekcje górnych dróg oddechowych lub chorują przewlekle, np. na astmę.

Polecamy: Alergia u dziecka: niektóre objawy mylą. Jak rozpoznać alergię, kiedy zrobić testy i w jaki sposób leczyć