Apteczka dla dziecka na wakacje – jakie leki zabrać na wyjazd? (lista do druku)

W Polskę, za granicę, nad morze, na wieś, do miasta czy w góry – gdziekolwiek jedzie się z dzieckiem na wakacje, zabranie apteczki jest koniecznością. Nawet dostęp do aptek i szpitali nie powinien zwalniać z obowiązku spakowania podstawowych leków i środków opatrunkowych. W sytuacjach kryzysowych, czas działania odgrywa bowiem kluczową rolę. Jakie leki dla dziecka na wakacje? Co spakować do wakacyjnej apteczki dla dziecka? Sprawdź i wydrukuj naszą checklistę.

 Leki na receptę, leki przyjmowane na stałe, książeczka zdrowia

Szykując się do wakacyjnego wyjazdu, w pierwszej kolejności musisz skompletować wszelkie leki, które dziecko przyjmuje na stałe, a które wymagają recepty od lekarza. Zapasy muszą uwzględniać cały okres wakacyjny, gdy nie będzie Was w domu. Warto także pamiętać, że latem lekarze także są mniej dostępni z uwagi na urlop, więc jeśli zależy ci na kontakcie z konkretnym specjalistą, uwzględnij jego możliwą nieobecność.

Jeśli twój maluch spożywa specjalne mleko modyfikowane na receptę, zadbaj o zapasy na wyjazd. Pamiętaj także o zabraniu na urlop książeczki zdrowia dziecka.

RADA! Jeśli wysyłasz dziecko na wakacje z dziadkami, koniecznie zostaw im swoje upoważnienie do konsultacji lekarskiej i badania. W razie nagłej choroby dziecka czy kontuzji, dziadkowie nie będą mieli problemów z uzyskaniem pomocy medycznej dla wnuka.

Co zabrać do wakacyjnej apteczki? Lista

Wakacyjna apteczka dla dzieckatutaj ściągniesz poniższą listę do druku. Powieś ją w widocznym miejscu, aby przygotowania do wyjazdu odbywały się sprawniej.

  • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – dla dzieci powyżej 3. roku życia mogą być z ibuprofenem działającym także przeciwzapalnie, dla maluchów poniżej 3 r.ż zabierz leki z paracetamolem. W zależności od preferencji i wieku dziecka, wybierz leki w syropie lub czopkach.
  • Leki na biegunkę – dostępne w saszetkach leki na problemy żołądkowo-jelitowe przydają się szczególnie, gdy na wakacjach dziecko będzie miało do czynienia z odmienną kuchnią niż na co dzień.
  • Leki na chorobę lokomocyjną – środki dostępne w aptece bez recepty przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 lat. Niemowlęta i małe dzieci powinny mieć lek przepisany po konsultacji z lekarzem, zwykle są to środki o działaniu przeciwhistaminowym.
  • Probiotyki – jeszcze na kilka tygodni przed wyjazdem warto podawać dziecku probiotyk z dobrymi szczepami. Pozwoli to zminimalizować ryzyko zatrucia pokarmowego i problemów żołądkowych podczas wyjazdu. Na wakacjach, gdy dziecko je dużo lodów oraz stołuje się z rodzicami w restauracjach, ryzyko dolegliwości żołądkowych wzrasta.
  • Syrop na kaszel,
  • Środek na ból gardła, np. spray do gardła,
  • Sól fizjologiczna,
  • Sól morska,
  • Środek odkażający, np. Ocatnisept,
  • Maść przeciwobrzękowa, Altacet,
  • Krem na odparzenia, np. Sudocrem,
  • Krem nawilżający,
  • Krem przeciwsłoneczny SPF 50,
  • Krem łagodzący poparzenia słoneczne,
  • Preparat odstraszający komary i kleszcze,
  • Żel łagodzący ugryzienia owadów,
  • Przyrząd do wyjmowania kleszczy, np. specjalne lasso do kupienia w aptece lub pęseta,
  • Opatrunki: bandaż, gazy, plastry w różnych rozmiarach, małe nożyczki,
  • Termometr
  • Urządzenie do czyszczenia noska niemowlaków

Sprawdź: Jak zadbać o zdrowie dziecka przed wakacjami?

Ubezpieczenie dla dziecka na wyjazd

Dobrze skompletowana apteczka dla dziecka zawsze pod ręką to jedno, ale zdecydowanie warto zabezpieczyć siebie i dziecko, wykupując ubezpieczenie podróżne. Polisa turystyczna jest szczególnie wskazana podczas wyjazdu zagranicznego, gdzie dostęp do służby zdrowia jest często płatny.

Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ) uprawnia do bezpłatnego korzystania jedynie z podstawowych świadczeń medycznych. Działa tylko w krajach UE i EFTA. Zapewnia bezpłatną opiekę medyczną w takim zakresie, jaka obowiązuje w danym kraju, co może nie pokrywać się z bezpłatnymi świadczeniami medycznymi w Polsce.

Polisa turystyczna kosztuje od kilku złotych za dzień, a zapewnia szeroki pakiet świadczeń. Oprócz gwarantowanego leczenia obejmuje także ubezpieczenie OC, NNW, assistance, ratownictwo, ubezpieczenie bagażu i wiele innych usług. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie w wielu niespodziewanych sytuacjach, np. gdy dziecko zniszczy cenną rzecz w hotelu. Ubezpieczenie OC pokryje wtedy wszystkie straty.

>> Ściągnij listę leków do wakacyjnej apteczki – TUTAJ  <<

POLECAMY TAKŻE:

Położna radzi: Witamina D – jak podawać, gdy dziecko karmione jest piersią, a jak gdy mlekiem mieszanym?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

Dal mnie to obowiązkowo Intestę muszę mojemu dziecku zapakować na wyjazd, już nie raz się zdarzało że dopadły go problemy trawienne a wiadomo że wtedy trzeba działać natychmiast

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *