kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca

Jak sobie z nią radzić?

Kolka niemowlęca – to łagodne zaburzenie charakteryzujące się występowaniem niepokoju i płaczu niemowlaka, które pojawiają się bez przyczyny i nie ustępują mimo zaspokojenia potrzeb dziecka. Bywa, że jest ona bardzo uciążliwa dla dziecka i jego rodziców. Istnieją różne sposoby na kolkę niemowlęcą. Niekiedy trzeba wypróbować kilka z nich, zanim znajdzie się ten najskuteczniejszy.

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca to określenie na każdy niepokój i intensywny, przedłużający się płacz dziecka, który trudno jest ukoić. Pojawiają się one bez żadnej konkretnej przyczyny, najczęściej w godzinach wieczornych. Jest to częsta przypadłość, która dotyka nawet 40% maluchów między 2. tygodniem a 5. miesiącem życia (jej szczyt obserwuje się w 6. tygodniu życia).

Kolka niemowlęca potrafi przysporzyć wielu zmartwień rodzicom, zwłaszcza, gdy jest to ich pierwsze dziecko. Przedłużający się płacz i krzyk malucha, którego nie udaje się ukoić są przyczyną poczucia winy, stresu, frustracji i niepokoju o zdrowie dziecka. Często pojawia się także bezradność, ponieważ kolka niemowlęca potrafi być bardzo uciążliwa i trudna do złagodzenia. Mimo to warto pamiętać, że nie jest to stan chorobowy.

Polecamy: Stany przejściowe noworodka

Skąd bierze się kolka niemowlęca?

Dotychczas nie poznano dokładnej przyczyny kolki niemowlęcej. Istnieją teorie, które mówią, że za nagłe napady płaczu odpowiadają skurcze jelit związane z niedojrzałością układu pokarmowego i kształtowaniem się flory bakteryjnej w jelitach. Niektórzy uważają także, że do wystąpienia kolki niemowlęcej przyczynia się duża ilość bodźców, którym jest poddawane dziecko w ciągu dnia, nieprawidłowa technika karmienia, niedojrzałość układu nerwowego, alergia pokarmowa, a także napięcie emocjonalne u rodziców.

Kolka niemowlęca dotyczy dzieci między 2. tygodniem a 5. miesiącem życia. Jej przyczyna nie została dokładnie poznana. Napady pojawiają się samoistnie i ustępują wraz z wiekiem.

Skąd wiadomo, że dziecko ma kolkę?

Rodzice mogą podejrzewać, że dziecko ma kolkę na podstawie charakterystycznych objawów. Przede wszystkim są to wspomniane wcześniej niepokój, intensywny płacz i krzyk dziecka, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Niemowlę może być rozdrażnione i marudne. Charakterystyczne jest to, że dolegliwości pojawiają się w godzinach popołudniowych i wieczornych, a nawet w nocy. Niekiedy mogą im towarzyszyć inne objawy kolki niemowlęcej:

  • grymas na twarzy,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • podkurczanie nóżek,
  • wzdęcie brzuszka,
  • zwiększona ilość gazów.

Jak radzić sobie z kolką niemowlęcą?

Sposobów na kolkę niemowlęcą jest sporo, jednak trzeba zaznaczyć, że nie ma jednej uniwersalnej metody – rodzic musi wypróbować nieraz kilka z nich zanim odkryje, co pomaga jego dziecku. Polecane są domowe sposoby na kolkę niemowlęcą, a w razie potrzeby także środki farmakologiczne.

Przede wszystkim, kiedy pojawi się kolka niemowlęca, rodzice powinni zachować spokój (mimo że często jest to trudne). Warto sprawdzić, czy wszystkie potrzeby dziecka są zaspokojone oraz czy ma ono komfort (np. nie jest mu za gorąco). Należy zapewnić maluchowi poczucie bezpieczeństwa – dobrze sprawdzi się tulenie, kołysanie, kangurowanie, noszenie w chuście.

Rodzice na kolkę niemowlęcą mogą wypróbować również:

  • spacer w wózku – część dzieci uspokaja się podczas spaceru na świeżym powietrzu;
  • delikatne masowanie brzuszka – całą dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara;
  • ciepłe okłady – można użyć termoforu lub ciepłych pieluszek;
  • kąpiel w ciepłej wodzie.

Kobiety, które karmią piersią powinny zwrócić uwagę na technikę przystawiania dziecka do piersi oraz pozycję podczas karmienia. Połykanie powietrza, brak odbijania, spożycie zbyt dużej ilości pokarmów mogą zwiększać ryzyko kolki. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym można wypróbować smoczki antykolkowe lub po konsultacji z lekarzem zmienić mieszankę.

Warto pamiętać, że dieta mamy karmiącej nie ma wpływu na występowanie kolki u dziecka. Kobieta powinna odżywiać się po prostu zdrowo. Ponadto karmienie piersią nie zwiększa ryzyka pojawienia się kolki!

Farmakologiczne leczenie kolki niemowlęcej

Po konsultacji z lekarzem można wypróbować leki na kolkę niemowlęcą. Najpopularniejszym środkiem wśród mam jest Symetykon, który powoduje, że zmniejsza się ilość pęcherzyków gazu w jelitach. Należy dodawać go do każdego posiłku i stosować maksymalnie przez tydzień.

Dziecku można podawać także probiotyki, które działają korzystnie na układ pokarmowy oraz mikroflorę bakteryjną. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Najskuteczniejsze w przypadku kolki niemowlęcej są te preparaty, które zawierają Lactobacillu reuteri szczep DSM 17938.

Czy kolka niemowlęca jest niebezpieczna?

Jak wcześniej wspomniano, kolka niemowlęca nie jest chorobą. Nie stanowi także żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. Jednak zawsze należy skonsultować się z pediatrą lub lekarzem rodzinnym w celu wykluczenia innej przyczyny objawów. Niepokój rodziców powinny wzbudzić: gorączka, duży obwód brzucha, nadmierna senność, wymioty i brak przyrostu masy ciała.

Polecamy: Doświadczona położna zdradza najlepsze lekarstwo na kolkę