Bezpłatne szczepienie przeciw HPV

Bezpłatne szczepienie przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców! Sprawdź, jak zapisać dziecko

Już od 1 czerwca 2023 r. dziewczęta i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Ten groźny wirus może doprowadzić m.in. do rozwoju raka szyjki macicy. Sprawdź, gdzie i w jakim terminie zaszczepić swoje dziecko przeciw HPV!

Groźny wirus HPV

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. Wśród 150 typów tego wirusa, wiele wykazuje wysokie ryzyko rozwoju nowotworów, przede wszystkim raka szyjki macicy, ale też m.in. raka jamy ustnej czy odbytu. Inne typy HPV mogą doprowadzić do powstawania m.in. brodawek płciowych.

W Polsce każdego roku u prawie 3 tys. kobiet diagnozuje się raka szyjki macicy. Rokowania rzadko są optymistyczne. Śmiertelność przy tym nowotworze szacuje się na 50%. Wysoki odsetek zachorowań to powikłanie po przewlekłej infekcji wirusa HPV. Skuteczną i bezpieczną formą profilaktyki antynowotworowej są szczepienia.

Kraje europejskie od lat mają swoje programy bezpłatnych szczepień przeciw HPV. W ciągu ostatniej dekady odnotowano w nich aż 90% redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18. Dane te pokazują, że bezpłatne szczepienie przeciw HPV rzeczywiście ma sens i przynosi wymierne korzyści zdrowotne.

Bezpłatne szczepienie przeciw HPV w Polsce

Szczepienie przeciw HPV wykazuje najwyższą skuteczność, gdy zostanie wykonane przed potencjalnym zakażeniem. Wirus ten przenosi się głównie drogą kontaktów seksualnych. Właśnie z tego względu wiek 12-13 lat jest optymalny zarówno dla dziewcząt, jak i dla chłopców.

W Polsce bezpłatne szczepienie przeciw HPV obowiązuje już od 1 czerwca 2023 r. Choć o zagrożeniu tym wirusem mówi się przede wszystkim w kontekście kobiet, ze szczepienia mogą skorzystać zarówno dziewczęta, jak i chłopcy – w obu przypadkach refundacja obejmuje osoby w wieku 12 i 13 lat (urodzone od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia).

Bezpłatne szczepienie przeciw HPV nie wymaga skierowania. Wystarczy umówić wizytę w rejestracji Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, do której zapisane jest dziecko. Można też skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub zadzwonić na bezpłatną infolinię pod numerem telefonu 989 (czynna 7 dni w tygodniu w godz. 7:00 – 20:00).

Co istotne, u młodych osób pełną ochronę uzyskuje się już po 2 dawkach szczepionki (w przeciwieństwie do dorosłych, którzy potrzebują 3 dawek). Odstęp pomiędzy dawkami powinien wynosić od 6 do 12 miesięcy. Obecnie w ramach programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dostępne są dwa rodzaje szczepionek: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Warto się szczepić!

Szczepienia przeciwko HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm. Poziom przeciwciał jest wyższy niż po przebyciu naturalnego zachorowania, a odporność utrzymuje się przez długi czas.

Szczepienie to jest wielka nadzieja i wielka szansa na to, że kolejne pokolenia Polek nie będą już musiały borykać się, walczyć z tym strasznym rakiem szyjki macicy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na świecie podano już kilkaset milionów dawek takich szczepień. Uratowały one zdrowie i życie zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Wprowadzone od 1 czerwca 2023 r. bezpłatne szczepienie przeciw HPV jest dobrowolne. Jednak zdecydowanie warto z niego skorzystać, by zapobiec groźnym powikłaniom w dorosłym życiu.

 

Źródło:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv

 

ZOBACZ TAKŻE:

10 rzeczy, które musisz powiedzieć dziecku o seksualności

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *