Szczepionka COVID-19 dla dzieci 5-11

Skierowania na szczepienie dzieci 5-11 lat przeciwko COVID-19 już dostępne!

Skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19 dla nowo dopuszczonej grupy wiekowej 5-11 lat miały być dostępne na dwa dni przed terminami, jednak już 12 grudnia (w niedzielę) ruszyły automatyczne skierowania dla dzieci. Najmłodszych można zapisać na 4 sposoby. Sprawdź gdzie i jak to zrobić.

Gdzie znaleźć e-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 dla dzieci 5-11 lat?

Sprawdź, jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciwko COVID-19. Oto 4 sposoby. Potrzebny będzie PESEL dziecka oraz ewentualnie numer telefonu opiekuna i kod pocztowy.

1. E-rejestracja w serwisie pacjent.gov.pl

Rejestracja w serwisie możliwa jest z wykorzystaniem Profilu Zaufanego lub bez niego. Posiadając Profil Zaufany, należy zalogować się danymi i wybrać dogodny termin oraz miejsce szczepienia. Możliwy jest indywidualny dobór punktu szczepień, choć system automatycznie zaproponuje te najbliższe adresu zamieszkania.  

Istnieje także możliwość zarejestrowania się bez użycia Profilu Zaufanego. Należy wypełnić formularz w zakładce „Rejestracja bez Profilu Zaufanego” – dostępna TUTAJ.

 

2. Rejestracja telefoniczna

Infolinia pod numerem 989 dostępna jest bezpłatnie przez całą dobę. Konieczne będzie podanie numeru PESEL dziecka oraz opcjonalnie numeru telefonu do opiekuna, co pozwoli wysłać sms-a przypominającego o terminie i miejscu szczepienia.

 

3. Rejestracja SMS

Kolejnym sposobem jest zapisanie dziecka poprzez wiadomość sms o treści: SzczepimySie, którą należy wysłać pod numer: 664-908-556 lub 880-333-333. Po wysłaniu wiadomości można spodziewać się dalszego automatycznego kontaktu, który służy uściśleniu danych i finalizacji zapisu. Opiekun będzie musiał podać numer PESEL dziecka i kod pocztowy miejsca zamieszkania. Automat wyznaczy punkt szczepień możliwe najbliżej podanego adresu.

 

4. Rejestracja osobista

Ostatni sposób to zapisanie dziecka na szczepienie w punkcie szczepień podczas osobistej wizyty. Listę miejsc, gdzie wykonywane są szczepienia, znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

Uwaga! Jeśli w systemie nie widnieje automatycznie wystawione e-skierowanie dla Twojego dziecka, może je wystawić lekarz w punkcie szczepień.

Już 13 grudnia do Polski ma dotrzeć 1,1 mln szczepionek przeciwko COVID-19 dedykowanych dzieciom w wieku 5-11 lat. To szczepionki od Pfizer-BioNTech, które mają mniejszą dawkę, tj. 10 mikrogramów.

Co musisz wiedzieć o szczepieniu przeciwko COVID-19 dziecka w wieku 5-11 lat?

  • Kwalifikacje do szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat wykonuje lekarz. Warto pamiętać, że może to być również lekarz-rezydent czy lekarz-stażysta. Konieczne jest wypełnienie kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem dziecka.
  • Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci 5-11 lat może być podana w tym samym czasie, co inne szczepienia w ramach Programu Szczepień Ochronnych.
  • Szczepionka dla dzieci 5-11 lat od Pfizer-BioNTech jest dwudawkowa. Czas odstępu między dawkami to 3 tygodnie.

 Więcej informacji na temat szczepień przeciwko COVID-19 dzieci 5-11 lat znajdziesz tutaj: Szczepienia dla 5-latków w Polsce. Jest zdecydowana decyzja Ministra Zdrowia! oraz tutaj: Komunikat nr 15 Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dzieci 5-11 lat

 

POLECAMY TAKŻE:

Niemowlę z ciężkim przebiegiem COVID-19 w krakowskim szpitalu. Lekarze apelują „Ciężarne – szczepcie się!”

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *