Cieszą się, że program in vitro w Bydgoszczy będzie kontynuowany

Bydgoszcz dalej wspiera niepłodne pary! Program in vitro aż do 2026 roku

Ponad pół tysiąca bydgoskich par skorzystało z dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2019-2022. Pomoc miasta dała piękny efekt w postaci 54 urodzonych dzieci. Podczas środowej sesji radni podjęli decyzję: Program in vitro w Bydgoszczy będzie kontynuowany!  

Program in vitro w Bydgoszczy

Nawet 2 mln złotych – taki budżet zaplanowano na lata 2023-2026 w związku z przyjętym programem dofinansowania in vitro w Bydgoszczy. Celem działań samorządu jest zwiększenie dostępności do usług medycznych i obniżenie kosztów leczenia niepłodności. Samorząd ma na uwadze także poprawę negatywnych trendów demograficznych w Bydgoszczy.

Niepłodność uznawana jest współcześnie za chorobę społeczną, ponieważ dotyka nawet co piątej pary. Istotnym jest również, że liczba osób dotkniętych tą chorobą zwiększa się z każdym rokiem – argumentuje urząd miasta.

W trakcie sesji za przyjęciem programu głosowało 16 radnych, 3 przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, a 6 głosu nie oddało. Nie obyło się bez dyskusji ideologicznej. Padł też argument, że rodzina decydująca się na in vitro i tak musi być „zamożną rodziną” więc zdecydowałaby się na leczenie nawet bez dofinansowania. Dyskusja była jednak zdecydowanie mniej emocjonalna niż przy przyjmowaniu pierwszej edycji programu – tym razem obyło się bez wzywania policji.

Podobny budżet przeznaczono na program in vitro w Bydgoszczy w latach 2019-2022. Skorzystało z niego wówczas ponad 500 par. Leczenie zaowocowało liczbą 68 ciąż i 54 urodzeń.

Biorąc pod uwagę pandemię a także fakt, że informację o ciąży zakwalifikowane pary przekazują dobrowolnie, odsetek ciąż w granicach 30% jest wynikiem bardzo dobrym – dodaje urząd miasta.

Wyższe dofinansowanie in vitro od 2023 r.

Kwota dofinansowania w latach 2023-2026 jest zdecydowanie wyższa niż w większości innych miast Polski. Każda para będzie mogła otrzymać wsparcie w wysokości 7 tys. zł do części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury in vitro w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie. W przypadku adopcji zarodka dofinansowanie wyniesie 3 tys. zł. Przy czym do części klinicznej wliczają się również koszty przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i zastosowania adoptowanego zarodka.

Szacuje się, że dzięki metodzie in vitro upragnionego potomstwa doczekało się ponad 62 tys. par w Polsce. To bardzo często osoby po wielu latach starań oraz długotrwałym i kosztownym leczeniu, które wyczerpało już wszystkie inne możliwości. To zawsze pary, które bardzo pragną dziecka i chcą mu dać najlepsze możliwe warunki do życia i rozwoju. Aż do 2016 r. funkcjonował rządowy program dofinansowania in vitro. Po jego zlikwidowaniu, finansowanie leczenia niepłodności wzięły na siebie samorządy. Każdego roku przybywa miast i gmin, które decydują się przeznaczyć część budżetu na wsparcie niepłodnych par. Program in vitro w Bydgoszczy każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem i przynosi piękne rezultaty.

 

Źródło:
https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/miasto-wspiera-in-vitro/
https://metropoliabydgoska.pl/miasto-dofinansuje-leczenie-metoda-in-vitro-rada-miasta-zatwierdzila-program/

ZOBACZ TAKŻE:

SOS – in vitro. Ostateczność w leczeniu niepłodności.

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *