dieta propłodnościowa

Ciąża – efekt starań i specjalnej diety

Czy dieta podczas leczenia niepłodności ma wpływ na jego efekty? W czym odpowiednie odżywianie pomoże kobietom, a w czym mężczyznom starającym się o dziecko? Jakie wyniki badań potrzebne są do prawidłowego skomponowania diety propłodnościowej? O wpływie diety na starania o ciążę rozmawiamy z Adrianną Barczyńską, dietetykiem klinicznym z kliniki InviMed.

Dlaczego dieta jest ważna podczas starań o dziecko?

Odpowiednia dieta przede wszystkim zwiększa szansę na poczęcie i dzieje się to poprzez poprawę stanu zdrowia – uzupełnienie niedoborów, poprawę gospodarki hormonalnej czy poprawę jakości nasienia. Jest również ważna dla prawidłowego rozwoju płodu, dlatego jeśli nasz sposób odżywiania pozostawia wiele do życzenia, to zmiana nawyków powinna mieć miejsce już przed staraniami. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kobieta – oprócz prowadzenia zdrowej diety – powinna przyjmować kwas foliowy na co najmniej 4 tygodnie przed poczęciem dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka.

Co możemy poprawić dietą w przypadku kobiety?

Dobrze dobrana dieta może poprawić stan zdrowia kobiety na wielu płaszczyznach i tym samym zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Przede wszystkim dieta może uzupełnić niedobory witaminowo-mineralne. Przypomnę, że bardzo ważnymi składnikami w trakcie starań dla kobiety są kwas foliowy, cynk, witaminy z grupy B i mimo że są łatwo dostępne z podstawowych produktów spożywczych, to stosując dietę opartą na wysoko przetworzonej żywności, można zafundować sobie ich niedobory.

„Dieta propłodnościowa ma również wpływ na poprawę gospodarki hormonalnej dzięki czemu wpływa na przywrócenie i regularność owulacji, zwiększa wrażliwość na insulinę, poprawia pracę tarczycy.”

Zdrowa, racjonalna dieta może również niwelować stany zapalne w organizmie dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy, ale również przez wpływ na utratę nadprogramowych kilogramów. Tkanka tłuszczowa może wydzielać cytokiny prozapalne, dlatego dla starań ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Co możemy poprawić dietą w przypadku mężczyzny?

Płodność mężczyzn również da się poprawić dietą. Plemniki są podatne na stres oksydacyjny, jednak dieta z odpowiednią zawartością przeciwutleniaczy, takich jak na przykład witamina C, E czy likopen, jest w stanie ograniczyć ten proces.  Dieta może mieć również wpływ na poziom hormonów, wytwarzanie nasienia, a także na potencję – tutaj ogromną rolę odgrywa spożycie cynku z dietą. Odpowiednie spożycie cynku i kwasu foliowego ma wpływ na syntezę DNA i będzie miało korzystne przełożenie na ilość wytwarzanych plemników.

Kiedy dieta jest nieodłączną częścią leczenia niepłodności? W przypadku jakich schorzeń jest szczególnie pożądanym narzędziem terapii płodności?

Dieta powinna być zawsze  nieodłączną częścią leczenia niepłodności. Szczególne znaczenie ma w przypadku występowania insulinooporności, cukrzycy, zespołu policystycznych jajników, chorobach tarczycy, a także przy endometriozie, nadwadze i otyłości i przy problemach z parametrami nasienia. We wszystkich tych przypadkach dieta powinna być indywidualnie dostosowana, urozmaicona, uwzględniająca produkty ze wszystkich grup – a jeśli nie jest to możliwe, to należy uwzględnić inne produkty lub suplementację uzupełniającą brakujące składniki. Dieta powinna być również zgodna z naszymi preferencjami i możliwościami, tak by nie powodowała niepotrzebnego stresu.

Jakie wyniki badań są istotne dla dietetyka?

Osoba zgłaszająca się do dietetyka w celu poprawy płodności powinna być przede wszystkim zdiagnozowana przez lekarza, ponieważ to on decyduje o podjętym leczeniu oraz w pierwszej kolejności o suplementacji. Dietetyk podczas wizyt zbiera wywiad zdrowotny, który obejmuje również pytania o wyniki badań.

„Istotnymi wynikami wpływającymi na planowanie dietoterapii są morfologia ogólna, poziom cholesterolu z podziałem na frakcje LDL i HDL, poziom trójglicerydów, poziom glukozy na czczo oraz TSH.”

Inne wyniki badań mogą być istotne w zależności od przypadku, są to na przykład poziom homocysteiny, insuliny, kwasu moczowego.

W jaki sposób dietetyk może sprawdzić efekty, które daje dieta? Nie zawsze chodzi przecież o zmniejszenie masy ciała.

Podczas wizyt kontrolnych w gabinecie dietetycznym nie tylko pomiary masy ciała są istotne. Co odpowiedni okres czasu kontrolowane są wyniki badań laboratoryjnych, aby sprawdzić, na ile dieta jest skuteczna i czy nie potrzeba dodatkowych zmian w jadłospisie czy suplementacji lub czy nie ma konieczności pogłębienia diagnostyki. Bardzo ważnym aspektem wizyt kontrolnych są również pytania na temat samopoczucia. W pierwszej kolejności u osób, które mają problemy z przewodem pokarmowym i dieta została ograniczona o produkty wywołujące dolegliwości. Ale również u pozostałych osób istotny jest wpływ na samopoczucie – odpowiednia dieta powinna zapewniać witalność, brak problemu ze spadkiem energii w ciągu dnia, pozytywnie wpływać na kondycję, powinna dawać uczucie sytości i nie utrudniać codziennego funkcjonowania. W przypadku osób mających problemy z płodnością najlepszym wyznacznikiem skuteczności diety będzie uzyskanie ciąży.


Adrianna Barczyńska – dietetyk kliniczny w InviMed Katowice – jedna z najlepszych dietetyczek na Śląsku. Wyspecjalizowana w diecie propłodnościowej wspierającej naturalne starania o dziecko, a także terapie prowadzone z pomocą inseminacji oraz in vitro.

 


 

 

POLECAMY TAKŻE:  Komponowanie diety propłodnościowej – od czego zacząć

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *