Doktor Ewa Niedbała-Wykowska z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA odpowiada na pytania kobiet na temat ciąży z pustym jajem płodowym, domowego monitoringu owulacji, celiakii przy staraniach o ciążę, a także grubości endometrium koniecznej do zajścia w ciążę.
Cykl „Zapytaj Eksperta” możliwy jest dzięki wsparciu firmy Ferring Pharmaceuticals.
„Moja ciąża okazała się pustym jajem płodowym. Lekarze podają różne informacje: że to zdarza się tylko raz, a czasem i kilka razy. A jeśli kilka – to bardzo się boję zacząć kolejne starania. Jaka jest prawidłowa odpowiedź? Jakie są przyczyny takiej sytuacji? Co zrobić – jakie badania?”
Najczęstszą przyczyną pustego jaja płodowego są zaburzenia chromosomalne i nieprawidłowe podziały zapłodnionej komórki. Sytuacja tego rodzaju może wystąpić u pacjentek w każdym wieku, częściej jednak – u kobiet powyżej 35. roku życia. Parom, u których zdiagnozowano ciążę bezzarodkową, zaleca się wykonanie badania kariotypu (badanie genetyczne pozwalające wykluczyć anomalie chromosomowe). Warto przeanalizować też jakość nasienia. Poza badaniem ogólnym nasienia można wykonać badanie fragmentacji DNA plemników. Kobiety powyżej 35. r. ż, mające lęk przed kolejnym poronieniem lub nieprawidłową ciążą, mogą rozważyć zapłodnienie pozaustrojowe i przeprowadzenie badań genetycznych zarodków. Taka diagnostyka pozwala znacznie ograniczyć ryzyko ewentualnych wad czy chorób genetycznych.
„Jak poprawnie przeprowadzić domowy monitoring owulacji – o której godzinie robić testy owulacyjne, jakie wybrać, jak długo powinna trwać taka obserwacja? Mam długie i nieregularne cykle, miesiączki są słabe i krótkie – czy to może świadczyć o problemach z endometrium?”
Domowy monitoring owulacji może być wartościową formą samoobserwacji przede wszystkim u kobiet regularnie miesiączkujących i nie obserwujących u siebie niepokojących objawów. Długie i nieregularne cykle oraz skąpe krwawienia menstruacyjne często wiążą się z brakiem owulacji lub jej zaburzeniami. W takim przypadku stosowanie testów owulacyjnych, pomiaru temperatury czy obserwacji śluzu, nie przyniesie miarodajnej informacji o dniach płodnych. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem, wykonać panel badań hormonalnych i ocenić w badaniu ultrasonograficznym czy owulacja występuje, czy pęcherzyk Graafa dojrzewa i pęka oraz jaka jest grubość endometrium. W trakcie kilku wizyt, na podstawie badań laboratoryjnych i obrazowych, specjalista będzie w stanie określić, co warto zrobić, by uzyskać ciążę.
„W jakim stopniu moja celiakia może wpływać na niepowodzenia starań o ciążę przy jednoczesnym słabym nasieniu męża? AMH mam w normie, mam 26 lat i rok starań za nami. Mąż bierze suplementy na poprawę nasienia.”
Nieleczona celiakia w niektórych przypadkach może być przyczyną zaburzeń hormonalnych, nieregularnych miesiączek, braku owulacji, może również być przyczyną poronień. By zwiększyć komfort życia i poprawić ogólny stan zdrowia, ważne jest wdrożenie diety bezglutenowej oraz higienicznego trybu życia. Takie działania sprzyjać będą zwiększeniu szans na ciążę. Należy podkreślić, że celiakia nie wyklucza zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka. W kontekście bezskutecznych dotychczasowych starań, warto zwrócić uwagę na parametry nasienia. Jeśli odbiegają one od normy, uzyskanie ciąży może być utrudnione. Suplementacja może poprawić parametry nasienia jedynie w wybranych przypadkach. Wyniki badania warto skonsultować ze specjalistą, najlepiej w profesjonalnym ośrodku zajmującym się leczeniem zaburzeń płodności. Lekarz przeanalizuje sytuację, przeprowadzi wywiad i ew. zaproponuje odpowiednie leczenie lub zleci dodatkową diagnostykę.
„Jaka grubość endometrium jest potrzebna do tego, by zajść w ciążę naturalną? I co zrobić, jeśli to endometrium jest za cienkie? Z czego to może wynikać i jakie badania zrobić? Czy są leki, które przygotowują endometrium do przyjęcia zarodka? Czy stosować jakąś dietę?”
Optymalna dla implantacji zarodka grubość endometrium wynosi od 8 mm i więcej. By ciąża mogła się prawidłowo rozwinąć śluzówka w jamie macicy musi nie tylko odpowiednio wzrosnąć, ale też być dojrzała i receptywna. Istotne jest również to, by zagnieżdżeniu sprzyjał układ odpornościowy kobiety. Wśród przyczyn niewystarczającego wzrostu endometrium można wymienić m.in zaburzenia hormonalne, występowanie cykli bezowulacyjnych, powikłania po przebytych zabiegach. Przebieg leczenia zależy od indywidualnej sytuacji – w niektórych przypadkach stosuje się estrogeny, leki rozszerzające naczynia krwionośne, gonadotropiny. Skuteczne mogą okazać się również wlewy domaciczne z czynnika wzrostu GCSF czy osocza bogatopłytkowego. Jeśli podejrzewamy zaburzenia po stronie śluzówki macicy podstawą jest odpowiednia diagnostyka – badania USG, ale też ocena czynnika immunologicznego i receptywności endometrium. Na podstawie wyników opracowuje się odpowiedni, dopasowany do problemu, plan postępowania.
dr Ewa Niedbała-Wykowska – specjalista ginekologii i położnictwa z wieloletnim, bogatym doświadczeniem. Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku. Umiejętności zawodowe rozwijała podczas pracy w poradniach i na oddziałach ginekologiczno-położniczych. W obszarze jej zainteresowań problematyka kompleksowej diagnostyki i leczenia niepłodności zajmuje szczególne miejsce. Pani doktor jest członkiem PTMR. Wiedzę nt. nowoczesnych metod terapeutycznych stale rozwija pomagając pacjentom Kliniki INVICTA. W wolnym czasie dużo czyta i podróżuje.
Partner strategiczny: Ferring Pharmaceuticals
Zapraszamy na media społecznościowe Ferring Pharmaceuticals: profil na Instagramie oraz na Facebooku.
Dodaj komentarz