wpływ mikrobiomu na płodność

Co kryją nasze jelita, czyli wpływ mikrobiomu na płodność

Rozmowa z doktor Danielą Kurczabińską-Luboń

Wpływ zdrowia naszych jelit na płodność to czynnik, którego wielu z nas wciąż nie jest świadomych. Wydawać by się mogło, że nasza dieta jest zdrowa, a ilość suplementowanych witamin – zupełnie wystarczająca, by dostarczyć organizmowi wszystkiego, co potrzebne do zajścia w ciążę. O tym, czym jest dysbioza jelitowa i jaki ma wpływ na płodność, rozmawiamy z dr n. med. Danielą Kurczabińską-Luboń – założycielką i dyrektorem zarządzającym w Ośrodku Medycyny Zdrowia Preveneo, Prezesem Polskiej Akademii Dietetyki i Mikroodżywiania.

Czym jest mikrobiom jelitowy i jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Naukowcy i lekarze już od dawna są świadomi, jaki wpływ ma stan naszych jelit na funkcjonowanie całego organizmu. Mimo to wciąż jest to dziedzina, w której stawia się wiele pytań. Kiedyś mówiliśmy o mikroflorze jelitowej, której mianem określano bakterie kolonizujące przewód pokarmowy. Później – o mikrobiocie.

Obecnie mówimy mikrobiom lub metabolom – określenia ta wskazują na wpływ flory i wszystkich mikroorganizmów oraz tego, co z nimi związane, na zdrowie człowieka oraz funkcjonowanie innych narządów. Tak naprawdę traktujemy mikrobiom jelitowy jako odrębny narząd. Mikrobiom to organ odpowiedzialny za utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Przez wiele lat nie wiedzieliśmy dokładnie, co w tych jelitach się dzieje. Przede wszystkim ze względu na ograniczenia diagnostyczne. To, co udaje nam się posiać w warunkach laboratoryjnych, okazało się czubkiem góry lodowej – mówi doktor Daniela Kurczabińska-Luboń.

 

Co to jest dysbioza jelitowa?

O dysbiozie jelitowej mówimy, gdy wyniku różnych sytuacji życiowych, które nas spotykają, dochodzi do ilościowych i jakościowych zaburzeń w obrębie mikroflory jelitowej. Zaczyna wtedy brakować bakterii ochronnych, bakterii immunostymulujących, z kolei bakterie chorobotwórcze – gnilne, fermentacyjne, grzyby itp. – namnażają się w niekontrolowany sposób.

W naszym życiu oddziałuje wiele różnych czynników – wewnętrznych i zewnętrznych – które mogą modyfikować mikrobiom jelitowy. Przede wszystkim jest to flora matki. To, jaką florę bakteryjną ma mama, wpływa bardzo silnie na mikrobiom dziecka. Rodzaj porodu – siłami natury czy przez cesarskie cięcie, karmienie piersią czy sztucznie, długość karmienia – wszystko to modyfikuje mikrobiom jelitowy. Później, gdy dziecko dorasta i u osób dorosłych, ogromny wpływ ma dieta – wyjaśnia doktor Kurczabińska-Luboń.

 

Jak objawiają się dysfunkcje przewodu pokarmowego?

Wszystkie niepokojące objawy, takie jak wzdęcia, zaparcia, biegunki, nietolerancje pokarmowe, gazy, dolegliwości bólowe czy dyskomfort powinny skłaniać nas do przyjrzenia się bliżej pracy naszego układu pokarmowego.

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że traktujemy tego typu objawy jako coś normalnego. Mówimy np. że ktoś ma zespół jelita drażliwego lub „taka jego uroda”. Jeżeli w badaniach obrazowych gastrolog nie znajduje żadnych przyczyn naszych dolegliwości, a te dolegliwości są uporczywe i wieloletnie, to zostaje nam przyklejona łatka „zespół jelita drażliwego”. A to tak naprawdę jest taki worek, do którego wrzuca się wszystkich pacjentów, u których jeszcze nie rozwinęły się żadne poważne choroby przewodu pokarmowego– tłumacz doktor Daniela Kurczabińska-Luboń.

 

POLECAMY TAKŻE:

Czy to, co kryją nasze jelita, może wpływać na płodność?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *