Cytologia z testem HPV – zrób badanie z 50% rabatem w Warszawie

W Salve Medica R Warszawa Dzień Kobiet trwa od 8 do 16 marca! Z tej okazji klinika zaprasza wszystkie kobiety na badanie cytologiczne i test HPV (14 typów) z 50-procentowym rabatem!

Badanie cytologiczne w Polsce jest refundowane przez NFZ dla każdej kobiety tylko raz na 3 lata, a prawidłową profilaktyką raka szyjki macicy jest cytologia wykonywana raz w roku. To badanie jest szczególnie ważne dla kobiet, które: rozpoczęły współżycie seksualne, stosują antykoncepcję hormonalną, wchodzą w okres okołomenopauzalny

Dzięki regularnie robionym badaniom cytologicznym można wykryć wczesne zmiany nowotworowe szyjki macicy na samym początku choroby i skutecznie ją pokonać. Test HPV daje informację, czy i jakim typem wirusa jesteśmy zakażeni. Pozwala określić ryzyko do zachorowania na raka szyjki macicy.

Cytologia i Test HPV – badanie dla każdej kobiety

Rozmaz cytologiczny lub cytologia cienkowarstwowa to podstawowe badania przesiewowe raka szyjki macicy, które każda kobieta powinna raz w roku wykonać od chwili rozpoczęcia współżycia. Badanie jest proste, bezbolesne i trwa kilka minut. Jest to bardzo skuteczna metoda diagnostyczna pod warunkiem, że jest wykonywane regularnie!

Trzeba mieć świadomość, że pojedyncze badanie ma skuteczność około 60%. Dlatego tak istotna jest regularność jego wykonywania w celu wykrycia ewentualnych zmian. Zaleca się wykonanie takiego badania raz w roku, co zapewnia wykrywalność raka szyjki macicy z ponad 90% skutecznością.

Niestety, tylko około 30% Polek wykonuje te badania systematycznie!

Cytologia jest badaniem diagnostycznym i pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych, natomiast jedynym skutecznym narzędziem zapobiegającym rakowi szyjki macicy często wywołanemu przez wirusa brodawczaka – HPV jest szczepionka. Szczepionka w znacznym stopniu obniża ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu.

Zakażenie wirusem HPV – co to oznacza dla kobiety

 W przypadku zakażenia wirusem HPV infekcja szyjki przebiega niejednokrotnie bezobjawowo. Przy infekcji sromu i odbytu często obserwujemy charakterystyczne brodawki lub też kłykciny kończyste. Kłykciny wymraża się, usuwa laserem lub diatermią. Pewne zastosowanie mają również maści przeciw brodawkowe.

Trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj wirusa prowadzi do zmian nowotworowych. Kobiety, u których zdiagnozowano zakażenie wirusem HPV, powinny pamiętać o częstszych badaniach cytologicznych i ginekologicznych.

Po stwierdzeniu infekcji szyjki wirusem HPV, która zmienia grupę cytologiczną na III (w dawnej nomenklaturze), powinniśmy wykonać typowanie wirusa i oznaczyć, czy jest onkogenny – mogący wywołać raka czy też nie onkogenny.

Następnie wykonuje się badanie CIN-tec określające, czy wirus doprowadził do zmian w jądrach komórkowych. Kolposkopię – badanie mikroskopowe, które da nam mapę regionów, z których powinniśmy pobrać wycinki i w końcu pobieramy wycinki do badania histopatologicznego. Dopiero wówczas podejmujemy decyzję o sposobie leczenia. W zależności od przypadku możemy zastosować: kriokoagulację , elektrokoagulację,  laser, LEEP czy w ostateczności amputację szyjki macicy. Najczęściej jednak udaje się wyleczyć infekcję, a pacjentkę zaprasza się za pół roku na kolejną kontrolną cytologię.

Cytologia z testem HPV – jak wygląda badanie?

Szczepionka przeciwko HPV – dla kobiet i mężczyzn

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV wykonujemy zarówno u kobiet, jak i mężczyzn już od 9. roku życia. Pamiętajmy, że mężczyźni nie tylko przenoszą wirusa, lecz również sami chorują, mając kłykciny kończyste i brodawki krocza, prącia czy moszny. Wirus HPV umiejscawia się nie tylko w miejscach intymnych, ale również w jamie ustnej nosie, skórze głowy czy nawet oku.  

Pamiętajmy o regularnych badaniach!

Zapraszamy wszystkie kobiety, jak również ich partnerów, na badania w kierunku wirusa brodawczaka – HPV! Aby skorzystać z promocyjnych cen, wystarczy zadzwonić i umawiając się na badanie, podać hasło: Dzień Kobiet. Tel. +48 22 522 85 00

Więcej informacji i kontakt  TU >>>  Salve Medica R Warszawa 

 


Dr n. med. Witold Rogiewicz, ginekolog-położnik, ultrasonolog, Salve Medica R Warszawa.

 

 


 

POLECAMY TAKŻE: Niewydolność szyki macicy i pessar szyjkowy – wszystko, co musi wiedzieć kobieta w ciąży

Pessar szyjkowy i niewydolność szyjki macicy u kobiet w ciąży

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *