Częstochowa sfinansuje in vitro kolejnym parom

Częstochowa przedłuża finansowanie in vitro. 28 dzieci już jest na świecie

Niepłodne pary z Częstochowy mogą się cieszyć – miasto stawia na in vitro i przedłuża finansowanie procedury ivf dla swoich mieszkańców aż do 2020 roku.

Częstochowa jako pierwsze z polskich miast zdecydowała, że będzie wspierała niepłodne pary w walce z chorobą i dopłaci starającym się o dziecko parom do procedury in vitro. Program działa tam nieprzerwanie już 5 lat.

In vitro za pieniądze miasta do 2020 roku

Jak podało biuro prasowe Urzędu Miasta, radni podczas ostatniej rady miasta przyjęli kilka uchwał w sprawie kontynuacji miejskich programów zdrowotnych, w tym dotyczący in vitro. Decyzją rady w Częstochowie z refinansowania procedury częstochowianie będą mogli korzystać  do 2020 roku. Radni miasta dostrzegli duże zapotrzebowanie na ten typ pomocy, stąd decyzja o przedłużeniu miejskiego programu.

Do tej pory w Częstochowie urodziło się dzięki programowi 23 dzieci, a w obecnej edycji zgłosiło się już prawie 50 par.

Niepłodni dostaną 5 tysięcy złotych

Podobnie jak w poprzednich edycjach, tak i w tej, o dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno pary w związkach małżeńskich, jak i tych nieformalnych. Kryterium niezmiennym pozostaje także wiek kobiety – od 20 do 40 lat (w uzasadnionych przypadkach medycznych – 42 lata). Parom zakwalifikowanym do procedury przysługiwać będzie jednorazowe finansowanie w wysokości 5 tys. złotych. Pozostałe koszty pokryją z własnej kieszeni.  

Refundacja szczepień przeciw pneumokokom

Częstochowa wesprze finansowo nie tylko in vitro, ale także badania dotyczące m.in. wczesnego wykrywania cukrzycy, profilaktykę stomatologiczną czy leczenie psychiatryczne.

Na 2018 rok zaplanowano także kontynuację programu szczepień dzieci przeciw pneumokokom. Program obejmie wszystkie dzieci urodzone w latach 2015 i 2016. Dla przypomnienia – decyzją ministra zdrowia, dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 roku objęte są obowiązkowym szczepieniem przeciw pneumokokom.


Przeczytaj także:

Pierwsze szczepienia dziecka – szczepić czy nie szczepić? Nie miej wątpliwości

.

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *