L4 przez internet
Materiał Partnera

Czy są różnice między L4 przez internet a normalnym? Odpowiadamy

Pacjenci czasowo niezdolni do świadczenia obowiązków zawodowych mogą otrzymać od lekarza zwolnienie chorobowe. Popularnością w ostatnich latach cieszą się L4 przez Internet, które nie wymagają od pacjenta wychodzenia z domu, czy też rejestracji z wyprzedzeniem. Jakie są jednak różnice między zwolnieniami wystawianymi online i tymi normalnymi?

Zwolnienie lekarskie elektroniczne – czym jest i kto je może otrzymać?

Zwolnienia papierowe, które znane są pacjentom z lat wcześniejszych, w Polsce już nie obowiązują. Zostały zastąpione odpowiednikami cyfrowymi, czyli dokumentami wystawianymi elektronicznie, które automatycznie przesyłane są przez system do podmiotów zainteresowanych, czyli do ZUS i pracodawcy. Zwolnienia elektroniczne usprawniły obieg dokumentacji, poza tym pozwalają uniknąć błędów przy ich wystawianiu. 

Zwolnienie elektroniczne może otrzymać pacjent, który jest czasowo niezdolny do świadczenia swoich obowiązków zawodowych (np. z powodu choroby). Zwolnienie chorobowe przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Warunkiem jest niewykorzystanie w danym roku kalendarzowym przysługującego danej osobie limitu L4. Zwolnienie lekarskie zawsze wystawia pacjentowi lekarz i to on podejmuje decyzję o tym, czy pacjent medycznie kwalifikuje się do chorobowego. 

Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać?

Nie każdy wie, ale zwolnienie lekarskie elektroniczne można obecnie otrzymać nie tylko w czasie wizyty stacjonarnej u lekarza, ale również podczas konsultacji zdalnych. Aby je otrzymać, należy skorzystać na zaufanym portalu medycznym z konsultacji zdalnych z możliwością otrzymania L4, chociażby za pośrednictwem L4Online.pl. Zazwyczaj cała procedura zajmuje niewiele czasu i można skorzystać z niej bez wcześniejszej rejestracji. Nie trzeba też obawiać się, jak wygląda zwolnienie lekarskie otrzymywane w ten sposób, gdyż dokument jest standardowy. 

Ze względu na dzielącą lekarza i pacjenta odległość konsultacja online wygląda nieco inaczej niż konsultacja na wizycie stacjonarnej. Zazwyczaj ma postać pisemną, co oznacza, że ustny wywiad medyczny zastąpiony jest formularzem pisemnym. Pacjent zobowiązany jest do udzielenia zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu medycznym, a lekarz analizuje te odpowiedzi. Na tej podstawie lekarz zapoznaje się ze stanem zdrowia danej osoby i jej historią medyczną, co pozwala mu podjąć decyzję o ewentualnym wystawieniu zwolnienia lekarskiego lub jego niewystawieniu. 

Różnice między L4 przez Internet a normalnym

Niektórzy obawiają się wnioskowania o L4 przez Internet, martwiąc się różnicami między dokumentami wystawianymi stacjonarnie i online. Nie trzeba jednak zaprzątać sobie tym niepotrzebnie głowy, ponieważ zwolnienia online są dokumentami pełnoprawnymi. Są nie tylko legalne, ale też zupełnie nie różnią się od zwolnień wystawianych stacjonarnie. Jedyna różnica polega na samej formie kontaktu z lekarzem, jednak to nie jest w żaden sposób zaznaczone na dokumencie zwolnienia. 

Korzystając zatem z usług legalnie działającej placówki medycznej, która umożliwia pacjentom konsultacje zdalne za pośrednictwem Internetu, nie należy obawiać się o żadne nieprzyjemności związane z L4. Oczywiście i od pacjenta wymagane jest tu rzetelne podejście – L4 bierzemy, gdy faktycznie jest nam ono potrzebne (np. z powodu choroby) i nie wykorzystujemy go na remont, nadrabianie zakupów, czy też wyjazdy urlopowe. Należy pamiętać, że ZUS może pacjenta na L4 skontrolować, sprawdzając, w jaki sposób korzysta ze swojego zwolnienia chorobowego. 

 

Źródło: Materiał Partnera

 

 

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *