Diagnostyka niepłodności

Czy to na pewno niepłodność? Rozmowa z dr. Piotrem Głodkiem

Niemożność zajścia w ciążę i przedłużające się starania o dziecko są wskazaniem do wizyty w klinice leczenia niepłodności. Kobieta i mężczyzna powinni przejść przez szereg badań, które pozwolą stwierdzić przyczynę problemów oraz ustalić plan postępowania. O tym, czym jest niepłodność, jakie są jej przyczyny i diagnostyka rozmawiamy ze specjalistą leczenia niepłodności z kliniki Invicta, doktorem Piotrem Głodkiem.

Kiedy możemy mówić o niepłodności?

Niepłodność rozpoznajemy, gdy para bezskutecznie stara się o dziecko od co najmniej 12 miesięcy. Zakłada się przy tym średnią ilość 3–4 stosunków seksualnych w tygodniu bez stosowania antykoncepcji. Problem ten jest dość powszechny – dotyczy nawet 15% par w Polsce. Niepłodność nie może być mylona z bezpłodnością. Pierwszą z nich można leczyć. Druga z nich jest nieodwracalna (np. z powodu braku narządów płciowych).

Niepłodność może mieć różne przyczyny. Wśród nich wymienia się zaburzenia hormonalne, choroby lub wady narządów płciowych, czynniki genetyczne oraz niektóre choroby przewlekłe. Duże znaczenie ma także wiek kobiety i mężczyzny.

Czas, jeżeli chodzi o płodność, jest jedną najważniejszych składowych – tłumaczy dr Piotr Głodek. – U każdej płci koniec płodności następuje w różnym momencie. U kobiety ogranicza się ona mocno już po 37. roku życia. Mimo rozwoju medycyny, nie jesteśmy w stanie tego czasu wydłużyć.

W dzisiejszych czasach przesuwa się moment zawarcia stałego związku, a tym samym pary później decydują się na dziecko. Obecnie dzieje się to, gdy kobieta i mężczyzna mają po ok. 30 lat. W latach 50. XX wieku było to 20–22 lata. Z punktu widzenia biologii w takiej sytuacji najlepsze lata płodności już minęły.

Diagnostyka niepłodności

Niepłodność zawsze jest problemem pary, dlatego do kliniki leczenia niepłodności powinni zgłosić się kobieta i mężczyzna. Na pierwszej wizycie lekarz zbiera dokładny wywiad, a następnie dobiera zestaw badań, które pozwolą ustalić przyczynę problemów. Diagnostyka niepłodności obejmuje:

  • badania laboratoryjne krwi (panel hormonalny, badania wirusologiczne),
  • badanie ginekologiczne i andrologiczne,
  • badanie nasienia,
  • USG,
  • biopsję jądra,
  • laparoskopię diagnostyczną,
  • badanie drożności jajowodów.

Badanie drożności jajowodów należy wykonać w pierwszej fazie cyklu, po zakończeniu miesiączki – wyjaśnia dr Piotr Głodek. – Można je wykonać pod kontrolą USG lub RTG. Trwa ono kilka minut, a pacjentka opuszcza klinikę jeszcze tego samego dnia. W zależności od tego, jakie informacje uzyskamy w wywiadzie, może to być jedno z pierwszych badań w ramach diagnostyki niepłodności. Niekiedy jednak przeprowadza się je dopiero na późniejszych etapach.

Niepłodność – czy badanie kariotypu jest konieczne?

Niekiedy niepłodność jest spowodowana zaburzeniami genetycznymi. W celu ich ewentualnego wykrycia przeprowadza się badanie kariotypu – jeżeli jest taka potrzeba obejmuje ono obie osoby jednocześnie. Otrzymany wynik zawsze należy skonsultować z genetykiem, który ustali, czy wykryte nieprawidłowości mają jakikolwiek wpływ na płodność. 

Badanie kariotypu można wykonać z krwi lub wymazu pobranego z policzka – tłumaczy dr Piotr Głodek. – Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać i można go zrobić w każdej chwili, bez względu na porę dnia lub dzień cyklu. Chciałbym jednak podkreślić, że na wynik takiego testu czeka się długo. Czasami nawet od 2 do 4 tygodni.

Płodność, niepłodność i badania diagnostyczne, które należy wykonać w celu poznania jej przyczyny były tematem naszej rozmowy z dr Piotrem Głodkiem, specjalistą z kliniki Invicta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *