czym jest wytrysk wsteczny

Czym jest wytrysk wsteczny i jak wpływa na męską płodność?

Niepłodność męska zwykle nie jest zjawiskiem, które można rozpoznać bez badań. Istnieje jednak zaburzenie, którego objawy są dość łatwo zauważalne i wzbudzają niepokój – to wytrysk wsteczny. Choć stanowi przyczynę zaledwie 0,3-2% przypadków niepłodności u mężczyzn, jego występowanie praktycznie uniemożliwia naturalne zapłodnienie. Sprawdź, jak rozpoznać wsteczną ejakulację i czy zaburzenie to przekreśla całkowicie szasnę na ciążę.

Czym jest wytrysk wsteczny?

Wytrysk wsteczny to patologiczny stan, w którym zastawka znajdująca się u podstawy pęcherza nie zamyka się podczas ejakulacji. W rezultacie nasienie nie znajduje naturalnego ujścia, lecz zostaje przepchnięte do pęcherza. Mężczyzna odczuwa tę nieprawidłowość jako tzw. suchy orgazm – mimo iż wytrysk następuje, oddaje on bardzo niewielką ilość nasienia lub nie oddaje go wcale. Innym objawem jest mętny mocz po stosunku wywołany obecnością spermy.

Choć wytrysk wsteczny jest dla mężczyzny zjawiskiem niepokojącym, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Sperma trafiająca do pęcherza zostaje naturalnie wydalona z moczem – jej cząsteczki są małe na tyle, że nie są w stanie zablokować dróg moczowych. Problem pojawia się, gdy mężczyzna planuje założenie rodziny. Wytrysk wsteczny stanowi bowiem poważne zagrożenie dla płodności.

Warto wiedzieć, iż tzw. suche orgazmy nie zawsze mają swoją przyczynę w wytrysku wstecznym. Pojawiają się m.in. po radioterapii nowotworów w obrębie miednicy, chirurgicznym usunięciu prostaty lub pęcherza moczowego.

Jak wytrysk wsteczny wpływa na płodność?

Mężczyzna zmagający się z wytryskiem wstecznym zwykle nie obserwuje u siebie problemów z erekcją ani z osiągnięciem orgazmu. Jednak zaburzenie to praktycznie uniemożliwia zapłodnienie kobiety w sposób fizjologiczny. Brak nasienia lub jego śladowa ilość to bezpośrednie przyczyny niepłodności u mężczyzn ze wsteczną ejakulacją.

Istnieją dwie drogi leczenia niepłodności u mężczyzny zmagającego się z tym zaburzeniem. Pierwsza to znalezienie przyczyny wytrysku wstecznego i podjęcie prób przywrócenia stanu fizjologicznego. Druga to zastosowanie metod rozrodu wspomaganego praktykowanych w klinikach leczenia niepłodności.

Leczenie wytrysku wstecznego

Skuteczne leczenie wytrysku wstecznego wymaga przede wszystkim rozpoznania przyczyny tego zaburzenia. Oprócz radioterapii i zabiegów operacyjnych, czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nieprawidłowości są:

  • Cukrzyca
  • Stwardnienie rozsiane
  • Niektóre leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym
  • Uraz rdzenia kręgowego
  • Przyjmowanie leków antydepresyjnych i innych środków stosowanych przy zaburzeniach psychicznych i emocjonalnych
  • Choroby ujścia pęcherza moczowego
  • Zaburzenia kurczliwości mięśnia cewki moczowej
  • Nietypowe praktyki seksualne

Wytrysk wsteczny można rozpoznać dzięki badaniu moczu. Obecność nasienia wprost wskazuje na występowanie tego zaburzenia. Na podstawie wywiadu lekarskiego urolog ocenia, czy źródłem zaburzenia mogą być np. przyjmowane leki lub przebyte zabiegi. Czasem konieczne jest wykonanie dodatkowych badań. W wielu przypadkach przyczynę niepłodności można w łatwy sposób zniwelować, np. poprzez odstawienie lub zmianę stosowanych leków. Właśnie dlatego należy udzielić lekarzowi wyczerpujących odpowiedzi na pytania m.in. o dawniejsze lub obecne schorzenia bądź przyjmowane leki.

Jedną z metod leczenia wytrysku wstecznego jest farmakoterapia – pacjentowi przepisuje się leki pobudzające mięśnie do skurczu i wspierające wytrysk, np. efedrynę należącą do tzw. alfa-agonistów. Możliwe jest też leczenie za pomocą leków zmniejszających kwasowość moczu.

Stosowaną ostatecznie, lecz przynoszącą trwały efekt metodą leczenia wytrysku wstecznego jest operacja – pozwala ona odzyskać prawidłową drogę ejakulacji.

Duży wpływ na leczenie wytrysku wstecznego ma styl życia pacjenta, m.in. utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi oraz ograniczenie szkodliwych nawyków.

Leczenie niepłodności

Nawet jeśli leczenie okazuje się nieskuteczne i nie udaje się przywrócić naturalnej drogi ejakulacji, wytrysk wsteczny nie przekreśla szansy na ciążę. Współczesna medycyna pozwala na pozyskanie nasienia z pęcherza moczowego. Dzięki nowoczesnym technikom udaje się odwirować aktywne plemniki, które trafiły tam po ejakulacji. Odpowiednio wyselekcjonowane i przygotowane, mogą zostać wykorzystane do rozrodu wspomaganego.

Pierwszą metodą zapłodnienia jest inseminacja domaciczna. To stosowana od dziesięcioleci, dobrze poznana technika leczenia niepłodności. Polega ona umieszczeniu bezpośrednio w macicy próbki wyselekcjonowanego nasienia. Wcześniej zostaje ono odpowiednio wypreparowane w warunkach laboratoryjnych.

Proces leczenia może też obejmować stymulację hormonalną jajeczkowania – pozwala ona na uzyskanie większej liczby pęcherzyków Graffa, a co za tym idzie wyższego prawdopodobieństwa zapłodnienia. W przypadku cykli stymulowanych leczenie odbywa się pod kontrolą USG. Jeśli cykle przebiegają naturalnie, w celu ich monitorowania wykonuje się seryjne oznaczenia LH.  

Inseminacja domaciczna w dużej mierze przypomina naturalne poczęcie. Przebieg ciąży nie różni się od innych przypadków.

Choć wciąż często wykonywana, inseminacja wykazuje skuteczność na poziomie 10-25%. Jeśli dojdzie do kilku niepowodzeń, lekarz może zaproponować parze leczenie in vitro. Zapłodnienie pozaustrojowe pozwala lepiej kontrolować proces rozwoju embrionu, co wprost przekłada się na wyższą skuteczność tej metody. Pojedynczy transfer daje około 20% prawdopodobieństwa ciąży. U par, które zdecydowały się na 3 zabiegi, skuteczność in vitro wzrasta średnio do 40-50%. Szansę na ciążę może też zwiększyć wykorzystanie metod selekcji plemników, m.in. PICSI® (Physiological Intracytoplasmic Sperm Injection – fizjologiczne ICSI).

 

Źródło:
https://eurologia.pl/a/1531,wytrysk-wsteczny-leczenie

https://www.termedia.pl/Inseminacja-8211-wskazania-metody-i-skutecznosc,5,2928,0,0.html
https://www.termedia.pl/ginekologia/Inseminacja-domaciczna-skuteczna-w-przypadku-niewyjasnionej-nieplodnosci,28488.html
https://wylecz.to/zdrowie-a-seks/wytrysk-wsteczny/

 

POLECAMY TAKŻE:  Leki na potencję – w jaki sposób wpływają na męską płodność

Leki na potencję – w jaki sposób wpływają na męską płodność

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *