Na czym polega dawstwo komórki jajowej? Kto może być dawczynią?

Dawstwo komórki jajowej – na czym polega?

Leczenie niepłodności z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni to niekiedy ostatnia szansa na ciążę dla kobiet, które od lat bezskutecznie starają się o dziecko. Dla kogo dawstwo komórek to jedyne rozwiązanie? Jak wygląda procedura? Czy biorcy, a potem dziecko mają prawo do informacji o dawczyni?

Dawstwo komórki jajowej – kto może skorzystać z tej procedury?

Z komórki jajowej dawczyni korzystają pary, które nie mogą w sposób naturalny począć swojego biologicznego dziecka, a problem niepłodności leży po stronie kobiety. W szczególności, gdy u kobiety zdiagnozowano:

  • Brak rezerwy jajnikowej,
  • Obniżoną funkcję jajników,
  • Przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników,

A także w przypadku:

  • Usuniętych jajników,
  • Wielokrotnych nieskutecznych prób in vitro,
  • Chorób genetycznych występujących po stronie kobiety.

Kto może zostać dawczynią komórki jajowej?

Dawczynią może w Polsce zostać młoda, zdrowa kobieta – zazwyczaj między 18. a 30. rokiem życia. Komórki jajowe są przekazywane honorowo, a dawczyni otrzymuje jedynie rekompensatę finansową za poświęcony czas i dojazdy do kliniki. Dodatkową korzyścią jest szereg badań, jakie przechodzi – służą one kwalifikacji kobiety do roli dawczyni, wykonywane są na koszt kliniki, a kobieta otrzymuje komplet wyników i skrupulatne informacje na temat stanu swojego zdrowia. 

Potencjalne dawczynie komórek jajowych są kompleksowo badane – przechodzą szereg testów wirusologicznych, genetycznych, ginekologicznych, hormonalnych, psychologicznych. Zaostrzone kryteria kwalifikacyjne służą uzyskaniu pewności, że kobieta jest w pełni świadoma swojej decyzji, kierują nią pobudki altruistyczne, a jej stan zdrowia i płodność nie budzą najmniejszych zastrzeżeń.

Bardzo często dawczyniami komórek jajowych są kobiety, które same przez długi czas starały się o dziecko lub znają problem niepłodności z najbliższego otoczenia. Decyzja o przekazaniu komórek jajowych jest spowodowana potrzebą serca i chęcią niesienia pomocy.

>>Dawstwo komórek i embrionów. Jak sobie z tym poradzić?<<

dawstwo nasienia komórki jajowej

Czy w Polsce można wybrać dawczynię komórki jajowej? (Kwestie prawne)

Kwestie dotyczące leczenia niepłodności, a w tym dawstwa komórek jajowych oraz nasienia reguluje ustawa z dn. 25 czerwca 2015 roku, która weszła w życie z dniem 1 listopada 2015 r. Zakłada ona anonimowość przy dawstwie i biorstwie komórek jajowych, ale także nasienia oraz zarodków. Para zainteresowana zapłodnieniem in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni nie może wybrać kobiety wedle własnego uznania. Ustawa zakazuje także dawstwo wśród najbliższych osób, np. kobieta nie może przekazać własnej komórki jajowej swojej siostrze. Dawczyni nie wie, do kogo trafi jej komórka jajowa, nie może jej więc przekazać ze wskazaniem na konkretną parę.

Przy zapłodnieniu in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni lekarze biorą pod uwagę dopasowanie grupy krwi oraz podobieństwo fenotypu i cech anatomicznych.

Jedyne informacje, jakie mogą pozyskać biorcy na temat dawczyni, to jej grupa krwi, wzrost, kolor włosów i oczu oraz wykształcenie. Ustawodawcy przewidują taki zakres informacji dotyczących dawczyni, który nie pozwoli na jej identyfikację.

Podobne informacje uzyska osoba urodzona w wyniku zapłodnienia in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej z dawstwa, która ukończyła 18 lat i chce uzyskać dane o dawczyni. Po złożeniu wniosku do Ministerstwa Zdrowia zostaną przekazane informacje odnośnie daty urodzenia, stanu zdrowia i fenotypu dawczyni.

Przeczytaj także: Stawanie się rodzicem w aspekcie dawstwa cz. 1

Dawstwo komórki jajowej – procedura

Kobieta zgłaszająca się do kliniki celem przekazania komórki jajowej przechodzi wieloetapowy proces kwalifikacyjny. W pierwszej kolejności wypełnia ankietę medyczną, w której zawarte są m.in. informacje na temat jej motywacji do dawstwa, a także stanu zdrowia, chorób w rodzinie, historii leczenia. Następnie przeprowadzane są badania hormonalne, genetyczne, wirusologiczne, ginekologiczne. Przyszła dawczyni przechodzi konsultacje z lekarzem ginekologiem oraz psychologiem.

Jeśli cały etap kwalifikacyjny zostanie pozytywnie zakończony, można przejść do przygotowania kobiety do przekazania komórki jajowej: pierwszym krokiem jest stymulacja hormonalna, która pobudzi jajniki do wydajniejszej pracy i zapewni powstanie kilku komórek jajowych w jednym cyklu.

Ostatni krok to pobranie komórek jajowych. Zabieg jest prosty i bezbolesny, a polega na nakłuciu jajnika i pobraniu z niego płynów pęcherzykowych wraz z komórkami jajowymi. Zabieg przeprowadzany jest w pełnym znieczuleniu. Po jego zakończeniu pacjentka pozostaje w klinice 1,5-2 godziny pod obserwacją lekarzy. Przekazanie komórek jajowych nie ma wpływu na płodność dawczyni. 

 

Źródło: eggdonationfriends.com/senat.gov.pl/proinvitro.pl

 

POLECAMY TAKŻE:

Trudne starania o ciążę: Na pytania kobiet odpowiada dr Marcel Štelcl z Kliniki Reprogenesis

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *