Diagnostyka niepłodności męskiej jest tak samo ważna jak badania w kierunku niepłodności wykonywane u kobiety. W przypadku niepowodzeń w staraniach o ciążę do lekarza zawsze powinna zgłosić się para. Doktor Jarosław Janeczko tłumaczy, jak wygląda diagnostyka, a także w jaki sposób można poprawić jakość nasienia.
Diagnostyka niepłodności męskiej
Mężczyzna, który wraz ze swoją partnerką bezskutecznie stara się o dziecko, powinien zgłosić się do androloga w celu przeprowadzenia badań, w kierunku przyczyn takiego stanu. Na trudności z uzyskaniem ciąży składa się wiele czynników (zaburzenia hormonalne, zła jakość nasienia, choroby i wady narządów rodnych). Zdarzają się też sytuacje, w których nie udaje się ich poznać (niepłodność idiopatyczna). Jednak zawsze należy poddać się diagnostyce w kierunku niepłodności.
Diagnostyka niepłodności męskiej obejmuje:
- dokładny wywiad lekarski,
- badanie nasienia,
- testy laboratoryjne krwi (poziom hormonów, badanie w kierunku chorób wirusowych),
- USG jąder,
- biopsja jąder,
- test wiązania z hialuronianem,
- obserwacja plemnika metodą MSOME.
Nie u każdego mężczyzny konieczne jest wykonanie wszystkich testów. Jednak wszyscy panowie muszą wykonać podstawowy, czyli badanie nasienia.
Badanie nasienia
Badanie nasienia można wykonać niemal w każdym laboratorium. Polega ono na oddaniu próbki spermy do specjalnego pojemnika. Następnie jest ona oceniana pod kątem liczby, ruchliwości i budowy plemników, a także koloru, lepkości, pH i innych cech fizykochemicznych. Normy badania nasienia według WHO przedstawiają się następująco:
- objętość ejakulatu w badanej próbce: >1,5 ml,
- całkowita liczba plemników: >39 mln,
- plemniki w 1 ml ejakulatu: >15 mln,
- odsetek plemników żywych: >58%,
- odsetek ruchliwych plemników: >40%,
- plemniki o ruchu postępowym: >32%,
- plemniki o prawidłowej budowie: >4%,
- czas upłynnienia nasienia: <60 minut,
- odczyn pH ejakulatu: 7,2.
Koncentracja poniżej miliona plemników, której nie można podnieść jest wskazaniem do wykonania in vitro. Oczywiście, gdy wcześniej została wykonana pełna diagnostyka niepłodności męskiej. Natomiast, jeżeli chodzi o inseminację, koncentracja plemników powinna utrzymywać się na poziomie powyżej 5 milionów. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy też od partnerki i jej rezerwy jajnikowej – wyjaśnia dr Jarosław Janeczko.
Czy można stylem życia poprawić jakość nasienia?
Jakość nasienia można poprawić stylem życia. Mężczyzna, który wraz z partnerką stara się o dziecko, powinien:
- bezwzględnie rzucić palenie,
- wprowadzić do diety produkty zawierające cynk, selen, witaminę C, witaminę E,
- wyeliminować produkty przetworzone i powszechnie uznawane za niezdrowe,
- zredukować masę ciała,
- być aktywny fizycznie,
- wyeliminować alkohol.
Proces tworzenia plemników trwa około 2,5 miesiąca. Tyle czasu trzeba odczekać po usunięciu czynnika uszkadzającego nasienie, żeby plemniki wróciły do normy. Na pierwszej wizycie pacjentowi zaleca się zmianę stylu życia: rzucenie palenia, zaprzestanie picia mocnego alkoholu, aktywność fizyczną, zmianę diety, zmniejszenie masy ciała. Po tym czasie należy też wykonać badania u mężczyzny – mówi dr Jarosław Janeczko.
Dodaj komentarz