Mleko modyfikowane dla niemowląt

Do kiedy podawać dziecku mleko modyfikowane?

Karmienie piersią jest rekomendowane co najmniej przez 6. pierwszych miesięcy życia dziecka, jednak zdarza się, że mamy nie mogą lub nie chcą karmić naturalnie i w to miejsce wybierają mleko modyfikowane. Czy po skończeniu przez dziecko 1. roku życia nadal podawać mleko modyfikowane? Jak prawidłowo karmić butelką? Czym się kierować, wybierając mieszankę dla niemowlęcia? Położna Martyna Jencz odpowiada na najczęstsze pytania młodych mam.

Mleko modyfikowane – to mleko krowie poddane odpowiednim obróbkom, m.in. zmianie proporcji białek i tłuszczów, obniżeniu poziomu sodu, potasu i chloru, a także wzbogacaniu o witaminy, żelazo i cynk.  Wciąż dojrzewający układ pokarmowy niemowlęcia sprawia, że mleko krowie byłoby zbyt ciężkostrawnym pożywieniem. Specjalnie na potrzeby małego organizmu jest ono modyfikowane i dostosowane względem wieku dziecka. Tak jak zmienia się skład mleka kobiecego, tak i mleko modyfikowane musi być stosowane adekwatnie do zmieniającego się zapotrzebowania dziecka. 

Pierwszy rok życia dziecka. Z różnych przyczyn matka nie karmi niemowlęcia piersią – jakie mleko podajemy?

Martyna Jencz, położna: Na wstępie warto zaznaczyć fakt, że karmienie mlekiem matki to zdecydowanie najlepszy sposób żywienia noworodka i niemowlęcia. Żadna mieszanka mleczna nie ma szans zastąpić unikatowego i zmiennego składu mleka kobiecego. Jest jednak faktycznie szereg sytuacji, w których mama z różnych przyczyn nie może lub nie chce karmić dziecka piersią. Niezależnie, czy jest to jej wybór, czy decyzja ta wynika z niezależnych od niej okoliczności należy się jej pełne zrozumienie, szacunek i wsparcie. W przypadku, gdy mama nie karmi swojego dziecka własnym pokarmem podajemy dziecku mleko modyfikowane.

Mleko modyfikowane powstaje z naturalnego mleka krowiego przetworzonego w warunkach przemysłowych. Swoim składem naśladują one skład mleka matki, starając się sprawić by jakość i tempo rozwoju karmionych nim niemowląt była jak najbardziej zbliżona do obserwowanych u ich rówieśników karmionych wyłącznie mlekiem matki. W sklepach i aptekach można znaleźć mleko początkowe – przeznaczone dla niemowląt do 6. miesiąca życia, czyli do czasu wprowadzenia produktów uzupełniających oraz mleko następne.

> Przeczytaj także: Karmienie piersią – 6 rzeczy, które mogą cię zaskoczyć <<

Co może zaskoczyć podczas karmienia piersią

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mleka modyfikowanego?

Aktualnie dostępność do różnego typu mieszanek mlecznych jest ogromna. Firmy prześcigają się w działaniach marketingowych mających na celu zachęcenie do kupna produktu konkretnej marki. Co ważne – skład i wartość odżywcza wszystkich produktów dla niemowląt reguluje Dyrektywa Komisji Europejskiej, w związku z tym trudno dzielić preparaty na gorsze i lepsze. Aktualnie różnią się one pewnymi dodatkami, modyfikacjami, występowaniem nowych składników mających na celu stworzenie produktu jak najbardziej zbliżonego do mleka matki. Trudno jednak potwierdzić ich faktyczne zalety czy lepsze działanie.

Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane, zakładając że nigdy nie było karmione piersią?

Według aktualnych zaleceń mleko (niezależnie czy mleko matki, czy mieszanka mleczna) powinno być podstawą żywienia dziecka do 12. miesiąca życia. Po ukończeniu roku dziecko może spożywać mleko krowie pełne.

Czy po skończeniu przez dziecko rok i karmieniu piersią, należy podać mleko modyfikowane, jeśli matka już nie chce/nie może karmić piersią?

Po ukończeniu przez dziecko 12 miesięcy i zakończeniu przez mamę laktacji nie ma potrzeby podawania dziecku mleka modyfikowanego. Tak jak wcześniej wspomniałam – możemy na tym etapie wprowadzić produkty mleka krowiego pełnego. Amerykańska Akademia Psychiatrii nie zaleca podawania mieszanki mlecznej dziecku, które ukończyło rok i przyjmuje pod postacią produktów stałych odpowiednią ilość żelaza i witamin. Potrzeby żywieniowe dziecka powinny być zaspokajane odpowiednio zbilansowaną, różnorodną dietą.

W jaki sposób podawać dziecku mleko modyfikowane w zależności od wieku?

Mleko modyfikowane podajemy noworodkowi i niemowlęciu w butelce. Warto zaznaczyć, że istnieją tu bardzo zbliżone zasady jak podczas karmienia dziecka piersią. Przede wszystkim – dziecko powinno obejmować smoczek w taki sam sposób w jaki chwyta pierś podczas karmienia piersią – wargi muszą być szeroko otwarte, wywinięte i obejmować cały smoczek. Język dziecka powinien być ułożony pod smoczkiem. Dziecko karmione butelką trzymamy w pozycji pionowej, butelka ułożona poziomo. Przepływ smoczka powinien być dostosowany do wieku malucha. Istotny jest także sposób podawania butelki – tu również stosujemy zasadę jak przy karmieniu piersią – dotykamy smoczkiem okolicy rynienki wargowej, by wyzwolić odruch szukania i otwierania buzi, smoczek wkładamy do ust lekko pod kątem, skierowany w stronę podniebienia. Należy także dbać o przerwy w jedzeniu potrzebne do wyrównania oddechu.

Po 12. miesiącu życia warto oduczyć dziecko picia mleka z butelki, która może negatywnie oddziaływać na jego zgryz, uzębienie i aparat mowy. Butelkę na tym etapie najlepiej zastąpić kubkiem stopniowo rezygnując najpierw z karmienia dziecka w ciągu dnia, następnie w nocy i wieczorem.  

 


Martyna Jencz – magister położnictwa, edukator do spraw laktacji, instruktor masażu Shantala. Prywatnie żona fajnego męża i mama 2- letniego Teodora i półrocznej Jagny. O sobie mówi: “Praca z kobietami to moja pasja, mój konik, moja energia. Moje ciąże, poród i macierzyństwo są dla mnie lekcją ogromnej pokory, empatii i zrozumienia dla kobiecych lęków, obaw i decyzji. Wiem, że jest to czas gdzie nie ma głupich pytań, bezpodstawnego strachu i kiedy bardziej niż zwykle potrzebujemy ciepła, cierpliwości i akceptacji. To właśnie chcę nieść kobietom, które spotykam na swojej drodze. Niech to co trudne ma szansę stać się choć trochę prostsze.”


 

POLECAMY TAKŻE:

Rozszerzanie diety dziecka: nie podawaj tych produktów niemowlakowi!

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

“Aktualnie różnią się one pewnymi dodatkami, modyfikacjami, występowaniem nowych składników mających na celu stworzenie produktu jak najbardziej zbliżonego do mleka matki. Trudno jednak potwierdzić ich faktyczne zalety czy lepsze działanie.”

Ja z pewnością mogę potwierdzić, jeśli chodzi o probiotyki w mleku. Córcia rodzona przez cesarkę, nie przejęła mikrobiomu. Lekarz kazał dobrać mm pod kątem właśnie obecności probiotyków (na hipp combiotik wtedy stanęło). Skończyły się momentalnie kolki, wzdęcia itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *