Para cieszy się na dofinansowanie in vitro w Białymstoku

Dofinansowanie in vitro w Białymstoku, nareszcie! Mamy pilotażowy program!

Kolejne duże miasto na wschodzie Polski zdecydowało się przeznaczyć część budżetu obywatelskiego na wspieranie par bezskutecznie starających się o dziecko. Dofinansowanie in vitro w Białymstoku to inicjatywa, o którą walczono od dłuższego czasu. Pierwsze środki zostaną rozdysponowane już w 2023 r. A to jeszcze nie koniec – radni mają bowiem w planach wdrożenie pełnego programu.

Wyczekane dofinansowanie in vitro w Białymstoku

Walka o program in vitro w Białymstoku toczyła się od lat. Radnym, którzy wzorem innych dużych polskich miast chcieli zapewnić takie wsparcie mieszkańcom, nie udawało się jednak przegłosować większości reprezentującej partię PiS.

O podziale budżetu obywatelskiego w 2023 r. zadecydowali mieszkańcy Białegostoku – w głosowaniu tradycyjnym i internetowym wzięła udział rekordowa liczba osób – 80 tysięcy osób! A budżet jest niebagatelny – wynosi aż 12 mln zł. Do realizacji w 2023 r. zgłoszono bardzo dużo pomysłów – aż 180 projektów, w tym większość osiedlowych, związanych m.in. z rewitalizacją terenu, sportem i rekreacją czy zdrowiem i bezpieczeństwem. Wygrały głównie projekty „zielone”. Obok nich – dofinansowanie in vitro w Białymstoku. Niepłodne pary mogą liczyć na wsparcie w wysokości aż 50 tysięcy złotych.

Pilotażowy program in vitro znalazł się wśród zwycięskich projektów ogólnomiejskich.

Chciałabym, aby ten pilotażowy program był pierwszym krokiem do pełnego takiego programu. Oczywiście pierwszy krok jest najtrudniejszy, ale najważniejszy, by ruszyć dalej – powiedziała radna Jowita Chudzik (PO).

Każda para, która pozytywnie przejdzie procedurę kwalifikacyjną, może liczyć na dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Kto skorzysta z programu in vitro

Dofinansowanie in vitro w Białymstoku w 2023 r. będzie przysługiwało parom, które tu mieszkają i płacą podatki. Związek może być małżeński lub partnerski, trzeba jednak spełnić kryterium wieku kobiety – musi mieścić się w granicach 20-40 lat. Wsparcie będzie dedykowane parom, które wcześniej już korzystały z leczenia niepłodności, ale nie przyniosło ono spodziewanego rezultatu, a także parom mającym bezpośrednie wskazanie do in vitro.

„Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Białegostoku w 2023 r.” czeka jeszcze kilka formalności. Przede wszystkim musi zostać zatwierdzony przez AOTMiT. W kolejnym kroku konieczne będzie wybranie placówki medycznej, która zajmie się kwalifikacją par, a na późniejszym etapie wykonywaniem samych procedur in vitro. Kwota 50 tys. zostanie rozdzielona pomiędzy 8 par.

W planach program trzyletni

Wszystko wskazuje na to, że dofinansowanie in vitro w Białymstoku nie skończy się na wsparciu kilku par. Na początku 2023 r. radni miejscy mają rozważyć wdrożenie pełnowymiarowego samorządowego programu in vitro.

Chciałabym, aby był to program przygotowany na trzy lata, minimum opiewający na kwotę miliona złotych. Ta kwota przez te trzy lata pozwoliłaby na skorzystanie z programu minimum 70 parom – dodaje Jowita Chudzik.

Źródło:
https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/219869

https://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,29096656,bialystok-po-zgodzie-na-pilotazowy-program-in-vitro-bedzie.html

 

ZOBACZ TAKŻE:

Suplementacja karnityn sposobem na poprawę płodności i poczęcie zdrowego dziecka

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *