Dofinansowanie in vitro w gminie Piaseczno

Dofinansowanie in vitro w gminie Piaseczno – start jeszcze w tym roku!

Mieszkańcy podwarszawskiego Piaseczna i okolicznych miejscowości, zmagający się z niepłodnością, będą mogli skorzystać ze wsparcia samorządu. Dofinansowanie in vitro w gminie Piaseczno zaplanowane zostało na 3 lata, a pierwsze pary otrzymają pomoc jeszcze w tym roku! Sprawdź, czy kwalifikujesz się do programu.

Inicjatywa Piaseczyńskiej Rady Kobiet

W dniu 24 sierpnia 2024 r. podczas sesji rady miejskiej przyjęto do realizacji Program Polityki Zdrowotnej pn. Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta i Gminy Piaseczno na lata 2022-2024. Z inicjatywą do Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno wystąpiła Piaseczyńska Rada Kobiet.

Program ma na celu ograniczenie niezamierzonej bezdzietności przez zapewnienie leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu. Dofinansowanie in vitro w gminie Piaseczno to odpowiedź na likwidację rządowego programu w 2016 r. Na podstawie ogólnopolskich statystyk w przełożeniu na skalę gminy przyjęto, iż z niepłodnością boryka się aż 3178 piaseczyńskich par. Z tego dla 64 z nich rocznie jedyną szansą na upragnioną ciążę jest zapłodnienie pozaustrojowe.

Dowodzi to ogromnego zapotrzebowania na programy zdrowotne skierowane do borykających się z problemem niepłodności par. Niestety rząd wycofał się ze wspierania procedur związanych z zapłodnieniem pozaustrojowym, co dla wielu leczących się w związku z niepłodnością par, jest jedyną szansą na doczekanie się potomstwa. Obecnie więc jedyną szansą na leczenie niepłodności metodą in vitro dla polskich pacjentów jest bardzo kosztowne leczenie komercyjne. Z inicjatywą wsparcia takich par wystąpiła do mnie Piaseczyńska Rada Kobiet. Przychyliliśmy się do tego wniosku i podobnie jak inne samorządy zdecydowaliśmy się na wsparcie mieszkańców, którzy są zainteresowani skorzystaniem z procedury zapłodnienia pozaustrojowego w staraniach o dziecko. Mam nadzieję, że dzięki gminnemu Programowi leczenia niepłodności kolejne rodziny będą się cieszyć upragnionym dzieckiem, a naszej gminie przybędzie małych mieszkańców – powiedział burmistrz Daniel Putkiewicz.

Dofinansowanie in vitro w gminie Piaseczno – warunki

Pierwsze pary będą mogły skorzystać ze wsparcia już w 2022 r. Dofinansowanie in vitro w gminie Piaseczno przewidziane zostało na 3 lata – aż do 2024 roku. Każda zakwalifikowana para będzie mogła otrzymać refundację w wysokości 5000 zł do zabiegu in vitro w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub 3000 zł do procedury adopcji zarodka.

Dofinansowanie in vitro będzie przysługiwało mieszkańcom gminy Piaseczno, którzy spełniają określone ustawą warunki do rozpoczęcia leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Przy czym wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-42 lata, a para musi wyrazić zgodę na pokrycie kosztów ewentualnego przechowywania kriokonserwowanych zarodków.

Dziękuję radnym za przychylne podejście do tego programu. Będąc członkinią Piaseczyńskiej Rady Kobiet mam możliwość wsłuchiwania się w potrzeby kobiet, angażowania się w prace Rady, ale przede wszystkim mam wpływ na realizację istotnych dla tego środowiska wniosków. Program leczenia niepłodności jest bardzo ważną inicjatywą i cieszę się ogromnie, że Gmina Piaseczno będzie również udzielała wsparcia rodzicom, którzy borykają się z problemem niepłodności i starają się o potomstwo – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.

Rocznie na realizację programu gmina Piaseczno przeznaczy 100.000 zł. Pozwoli to na skorzystanie ze wsparcia 20 parom. Twórcy programu przewidują, iż zaowocuje on narodzinami około 15 dzieci.

 

Źródło:
https://piaseczno.eu/gmina-piaseczno-dofinansuje-zabiegi-in-vitro/

https://bip.piaseczno.eu/attachments/download/37037

 

ZOBACZ TAKŻE:

Prof. Radwan: zioła lub suplementy na poprawę płodności? Większą skuteczność ma zdrowy styl życia

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *