Dofinansowanie in vitro w powiecie kłodzkim

Dofinansowanie in vitro w powiecie kłodzkim już od sierpnia!

Radni podjęli decyzję o wprowadzeniu programu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców powiatu kłodzkiego! Jego realizację zaplanowano na najbliższe 3 lata, a budżet wyniesie niemal 250 tys. zł. Sprawdź, komu będzie przysługiwało dofinansowanie in vitro w powiecie kłodzkim.

Wyczekane dofinansowanie in vitro w powiecie kłodzkim

Wprowadzony z inicjatywy Wicestarosty – Małgorzaty Jędrzejewskiej-Skrzypczak – projekt spotkał się z pełnym poparciem Zarządu Powiatu Kłodzkiego. Przyjęty większością głosów program polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Powiatu Kłodzkiego w latach 2023-2025” będzie skierowany do par bezskutecznie starających się o ciążę oraz tych, u których stwierdzona została przyczyna niepłodności.

Inicjatywa dotycząca finansowania procedury in vitro przez samorząd powiatowy wzięła się z bardzo prostej przyczyny, ponieważ od 2016 roku metoda in vitro, nie jest już refundowana przez rząd. Wiele par, które chciałyby skorzystać z tej metody, nie stać na przeprowadzenie drogiego leczenia w ramach własnych środków – powiedział Starosta Maciej Awiżeń.

Każda para, która pozytywnie przejdzie kwalifikację, zyska dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do jednej procedury in vitro. Łącznie będzie mogła skorzystać z maksymalnie 3 takich procedur. W budżecie powiatu zabezpieczono na ten cel 246 tys. zł.

Kiedy zgłosić się po wsparcie?

Dofinansowanie in vitro w powiecie kłodzkim zacznie obowiązywać już od 1 sierpnia 2023 r. Chętne pary będą mogły zgłaszać się do programu od 1 sierpnia (godz. 8.00) do 31 sierpnia 2023 roku (godz. 15.30). Oprócz spełnienia kryteriów kwalifikacji do programu, ważna też będzie kolejność zgłoszeń.

Jak podano w treści programu polityki zdrowotnej, w powiecie kłodzkim z problemem niepłodności może borykać się nawet 4600 osób. Z tego dla 14-35 par in vitro może być jedyną szansą na doczekanie się upragnionego potomstwa. Według założeń, dofinansowanie in vitro w powiecie kłodzkim ma objąć około 7 par rocznie (przy założeniu, że część z nich będzie musiała przystąpić do procedury więcej niż jeden raz).

Kryteria kwalifikacji będą standardowe dla tego rodzaju programów:

  • zamieszkanie na terenie powiatu kłodzkiego przez co najmniej rok i rozliczanie podatku we właściwym dla powiatu urzędzie skarbowym;
  • wiek kobiety w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia;
  • niemożliwość zrealizowania planów rozrodczych przez ponad rok metodą naturalną;
  • spełnienie przez parę ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub przystąpienie do procedury dawstwa zarodka;
  • pozostawanie w związku małżeńskim lub partnerskim;

Czekamy na informacje o realizatorze programu in vitro – placówce medycznej spełniającej ustawowe wymagania, która zostanie wybrana przez władze powiatu w drodze konkursu.

Źródło:

https://klodzko24.eu/wiadomosci/wazna-wiadomosc-dla-mieszkancow-powiat-bedzie-finansowal-procedure-in-vitro/GE3MnFCcSGFjod8lfXhs

 

ZOBACZ TAKŻE:

Niepełnosprawność ruchowa – czy przekreśla szanse na skuteczne leczenie niepłodności?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *