porod w wodzie ciaza nieplodnirazem

Dylematy ciężarnej: Poród tradycyjny, a może poród w wodzie?

Od pierwszego porodu w wodzie minęło ponad 20 lat. Od tamtej pory coraz częściej kobiety w ciąży decydują się, aby ta ważna chwila odbyła się właśnie w wodzie. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie? Co się dzieje wtedy z oddechem dziecka? 

Jak rozpoczyna się historia porodu w wodzie?

Korzystny wpływ wody na ludzki organizm udowodniono już wiele lat temu. W starożytności zanurzano się w wodzie w celach leczniczych i łagodzących ból. W krajach o tropikalnym klimacie kobiety rodziły dzieci na plaży, a wcześniej siedziały na brzegu morza w płytkich, ciepłych wodach.

W Polsce poród w wodzie został wprowadzony stosunkowo niedawno – pierwszy odbył się 1 stycznia 1996 roku w Klinice Perinatologii Instytutu Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej w Łodzi.

Poród w wodzie: jak wygląda?

Jeśli kobieta ciężarna zdecyduje się na poród w wodzie, musi mieć świadomość, że w wannie porodowej woda będzie wynosiła ok. 36-37 st. C. Z kolei w sali temperatura powietrza powinna być nie mniejsza niż 25 st. C.  Ponadto, poziom wody powinien sięgać do pępka kobiety rodzącej.

Podczas porodu w wodzie kwestią kontrowersyjną wśród rodziców jest oddech dziecka tuż po narodzinach. Jednak bez obaw, widok pływającego malucha jest przepiękny! Należy podkreślić, że płód przez 40% czasu ciąży oddycha, a ok. 48 h przed spontanicznym rozpoczęciem akcji porodowej funkcje oddechowe zostają zatrzymane. Przy porodzie fizjologicznym, zanim łożysko zacznie się odklejać, ciepła woda powstrzymuje oddychanie u dziecka i nabiera ono powietrza dopiero po wyjęciu z niej.

Polecamy: Boisz się bólu porodowego? Oto 5 naturalnych metod łagodzenia go

W I i II okresie porodu rodząca może korzystać z immersji wodnej. Umownie kobieta w ciąży może przebywać w wodzie ok. 30 minut. Czas ten można zmieniać, jednak bez względu na to, czy zostanie wydłużony najważniejszą kwestią jest zachowanie odpowiedniej temperatury wody. 

To właśnie temperatura wody odgrywa kluczową rolę w porodzie. Jest to ważna kwestia, gdyż np. zbyt szybkie zanurzenie kobiety rodzącej w ciepłej wodzie, może osłabić czynność skurczową macicy. Dlatego też najlepiej będzie zaczekać aż rozwarcie osiągnie co najmniej 5 cm. W III okresie poród powinien odbywać się na łóżku porodowym.

Warto podkreślić, że nie u wszystkich kobiet możliwy jest poród w wodzie. Kobieta decydująca się na taki poród musi mieć pewność, że nie istnieją żadne przeciwwskazania. Nie może być m.in. przeciwwskazań ze strony układu krążenia, nieodpowiedniego ciśnienia krwi (zbyt wysokiego lub zbyt niskiego), chorób dermatologicznych bądź niedokrwistości. Jeśli którekolwiek z tych schorzeń występuje, to kobieta rodząca nie może zdecydować się na poród w wodzie, gdyż zwiększa to ryzyko powikłań u niej i u dziecka. 

Czytaj też >>> Standardy opieki okołoporodowej w Polsce. Na co może liczyć rodząca?

Zalety porodu w wodzie

Poród w wodzie to dobry pomysł dla kobiet w ciąży, które bolą się bólu. Woda ma działanie rozkurczowe, dlatego też skutecznie łagodzi bóle porodowe. Ponadto, warto zdecydować się na taki poród, gdyż kobieta będąca w wodzie zużywa mniej energii i tym samym mniej się męczy, dlatego też odczuwanie wysiłku jest mniejsze niż podczas porodu tradycyjnego. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie szkieletowe są w tym momencie rozluźnione. Immersja wodna wpływa też bardzo pozytywnie na przepływ krwi. Brzmi zachęcająco? W takim razie koniecznie rozważ poród w wodzie. 

Ponadto, z porodu w wodzie wynika szereg korzyści dla matki i dziecka. Niewątpliwie pozytywnym aspektem jest fakt, że noworodek nie jest „nagle” oddzielany od środowiska wodnego, w którym żył przez 9 miesięcy ciąży.

Z kolei zaletą dla rodzącej jest to, że poród w wodzie może znacznie skrócić czas jego trwania. Ponadto, biorąc pod uwagę stan krocza rodzącej można zauważyć, że pęknięcia i nacięcia występują rzadziej niż w porodzie tradycyjnym.

Dodatkowo, kolejną zaletą jest fakt, że immersja wodna pozytywnie wpływa także na stan psychiczny rodzącej. Kobieta przebywa w ciepłej i ciasnej wannie porodowej, która wpływa korzystnie na jej poczucie bezpieczeństwa. 

Metoda ta jeszcze nie do końca wzbudza zaufanie u wszystkich rodzących, jednak jest dość powszechnie stosowana w szpitalach przystosowanych do porodów w wodzie. Nie spotyka się kobiet, które byłyby niezadowolone z wyboru narodzin swojego dziecka w wannie lub basenie porodowym.


tatento logo nieplodnirazemTekst powstał we współpracy z Tatento.pl – portalem przydatnym młodym rodzicom. To idealny pomocnik – znajdziesz tu pomysł na zabawę, przepis na zdrowe danie, przeczytasz recenzję, a także dowiesz się, jak pielęgnować noworodka – oczywiście to tylko bardzo niewielka część możliwości, jakie daje ta przestrzeń. Zachęcamy, aby każdy rodzic, którego życie po przyjściu na świat malutkiej istoty zmieniło się diametralnie, czuł się tu jak u siebie. Chcemy, abyście znajdowali tu odpowiedzi na wasze pytania, obawy, a także dzielili się radościami, sukcesami i dobrymi chwilami.


Polecamy także:

Dylematy ciężarnej: Z kim rodzić i czy partner powinien być przy porodzie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *