ból porodowy

Boisz się bólu porodowego? Oto 5 naturalnych metod łagodzenia go

Wiele kobiet boi się porodu. Niezależnie od tego w jaki sposób doszło do zapłodnienia, każda kobieta czuje pewne napięcie i strach przed bólem porodowym. Jak zmniejszyć jego odczuwanie? Jak złagodzić ból? Oto 5 naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego – zapoznaj się z nimi jeszcze przed porodem!

Zapoznaj się z miejscem porodu

Aby zmniejszyć obawy i stres związany z bólem porodowym, warto zapoznać się z miejscem, w którym będzie się odbywał. Nierzadko odczuwa się strach przed nieznanym, dlatego też takie rozwiązanie zmniejszy odczucie dezorientacji i innych negatywnych emocji. Przede wszystkim zacznijcie od tego, aby zapoznać się z trasą do miejsca porodu. Ważne, aby rozeznać się, jak dojechać tam najszybciej – uwzględniając również korki cy roboty drogowe. W ten sposób odchodzi już spięcie, które mogłoby zaszkodzić dziecku.


Ponadto, pojedźcie wcześniej na porodówkę. Zobacz, jak wygląda, przyjrzyj się salom – dzięki temu miejsce nie będzie dla ciebie obce i tym samym będziesz czuła się swobodniej. 


5 naturalnych metod na łagodzenie bólu porodowego:

1. Nazwanie strachu

Aby zmniejszyć strach i w konsekwencji ból porodowy, warto pamiętać o tym, aby zastanowić się wcześniej nad tym, czego faktycznie się boisz. Oczywiście, w wielu przypadkach strach przed bólem porodowych wiąże się z opowieściami innych. Tego typu obawy, napędzanie złych myśli i zapętlanie ich może zwiększać strach. 

Dlatego też, już na początku zdaj sobie sprawę, że tak – poród boli. Jednak jeśli każdy człowiek rodzi się w taki sposób, to mimo iż jest to silny ból, to da się go przeżyć. Nie marnuj czasu na słuchanie rozmów, które potęgują strach. Uświadom sobie, że ten ból ma swoją funkcję. Właśnie dzięki niemu ciężarne wiedzą, jak się zachować. Dlatego też, podczas porodu rób to, co czujesz. Nie czekaj aż poprowadzi cię lekarz albo położna. To ty czujesz ból, pozwólmy mu poprowadzić się.

2. Oddech i aktywność podczas porodu

Nie od dziś wiadomo, że umiejętności nabyte podczas szkoły rodzenia takie jak: właściwe oddychanie i dopasowana pozycja – mogą zmniejszyć ból porodowy. Oczywiście odpowiednia pozycja dla każdej kobiety oznacza, co innego. Należy słuchać swego ciała, ono podpowiada, która przyniesie ci ulgę. Obecnie w wielu sala porodowych można skorzystać np. z drabinek, piłki, stołka porodowego bądź worka sako. Każde z nich może przynieść w danej chwili dużą ulgę.

Ponadto, dla niektórych kobiet prawdziwym wybawieniem będzie prysznic, a dla innych wanna. Należy podkreślić, że dzięki wannie kręgosłup jest trochę odciążony, gdyż woda pozornie zmniejsza ciężar. Poza tym, można się swobodniej poruszać.

3. Partner bądź inna osoba towarzysząca

Osoba towarzysząca podczas porodu może łagodzić jego ból. Jeśli masz obok partnera, możesz poprosić go o wykonanie masażu. Jeśli np. rodzisz z doulą, to możesz poprosić ją o wykonanie masażu rebozo. Niby kawałek materiału, jednak dzięki niej można masować większe partie ciała. Dużą ulgę przynoszą też okłady, w zależności od preferencji kobiety i postępu porodu mogą być zimne lub ciepłe.

4. Swobodne zachowanie

Bardzo ważne jest również to, co kobieta myśli o tym, co się właśnie z nią dzieje. Jest różnica między myślami typu: „O matko, zaraz umrę, kiedy to się w końcu skończy?!”a tymi:”Jeszcze trochę i powitam mój mały cud.” Sposób myślenia także może wpłynąć na to, jak odczuwa się ból. Co się z tym wiąże, ważne jest też to, co kobieta mówi i słyszy.  Jeśli krzyk jej pomaga, to powinna krzyczeć. Jeśli pomaga jej jęczenie czy stękanie, to też powinna to robić. A może warto rozpatrzyć opowiadanie dowcipów? Śmiech rozluźnia mięśnie. 

5. Zadbanie o otoczenie

I na koniec drobiazgi, które pomogą oswoić przestrzeń. Kobiety są często romantyczkami. Wystrój sali może mieć bardzo duży wpływ na to, jak się czują. O ile nie mamy wpływu na to, co zastaniemy na porodówce, o tyle możemy poprosić o przygaszenie świateł i włączenie ulubionej lub relaksującej muzyki, którą mamy w telefonie. Czasem wystarczy zabrać z domu coś, co sprawi, że poczujemy się swobodniej, np. własna koszula, poduszka, koc albo ulubione skarpety.


tatento logo nieplodnirazemTekst powstał we współpracy z Tatento.pl – portalem przydatnym młodym rodzicom. To idealny pomocnik – znajdziesz tu pomysł na zabawę, przepis na zdrowe danie, przeczytasz recenzję, a także dowiesz się, jak pielęgnować noworodka – oczywiście to tylko bardzo niewielka część możliwości, jakie daje ta przestrzeń. Zachęcamy, aby każdy rodzic, którego życie po przyjściu na świat malutkiej istoty zmieniło się diametralnie, czuł się tu jak u siebie. Chcemy, abyście znajdowali tu odpowiedzi na wasze pytania, obawy, a także dzielili się radościami, sukcesami i dobrymi chwilami.


Polecamy także: 

https://plodnosc.pl/ciezarne-oszalaly-na-punkcie-belly-scan-zobacz-co-umozliwia-przyszlym-mamom/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *