ciaza co potrafi dziecko nieplodrniazem

Dziecko w brzuchu mamy widzi, rozróżnia smaki i zna język. Co jeszcze potrafi?

Ciąża to niezwykły czas dla kobiety. Co ciekawe, jest to również piękny czas dla maluszka, który już wtedy poznaje świat. Jakie ma umiejętności? Co potrafi robić? Zobacz, co takiego w brzuchu mamy robi dziecko podczas ciąży.

Ciąża: Dziecko nie rodzi się jako tabula rasa

Dziecko w brzuchu matki rozwija się, z każdym dniem jego ciało zmienia się. Przez całą ciążę jego narządy i układy dojrzewają, po czym rodząc się w 9 miesiącu ciąży, jest w stanie zmierzyć się z otaczającym je światem. Kiedyś mówiło się, że dziecko rodzi się jako tabula rasa (łac. niezapisana tablica) – bez bez żadnych doświadczeń, umiejętności oraz przyzwyczajeń.

Nauka jednak temu zaprzeczyła. Z upływem czasu pojawiały się kolejne argumenty, które dowiodły, że już w brzuchu matki rozwija się u dziecka nie tylko ciało, ale również jego zmysły, odruchy i zachowanie. 

To niezwykłe, że dziecko może zdobyć tyle nowych umiejętności jeszcze przed swoimi narodzinami. Zobacz, czego konkretnie uczy się maluch, gdy spędza czas w Twoim brzuchu.

Co potrafi dziecko w brzuchu matki?

1. Słyszę was

Podczas ciąży dziecko otaczają wody płodowe, błony oraz powłoki brzuszne matki. Ten zestaw chroni malucha przez intensywnymi dźwiękami, jednak nie czyni macicy cichym miejscem. Gdy w 7-8 miesiącu ciąży słuch jest już wykształcony, dziecko wyłapuje wiele dźwięków. 

Ciekawostka! Nawet ok. 4-5 miesiąca, gdy słuch się jeszcze kształtuje dziecko słyszy już dźwięki związane z pracą narządów organizmu mamy. Dociera do niego m.in. bicie serca, czkawkę, bulgotanie w brzuchu.   

Dziecko w brzuchu mamy słyszy także dźwięki pochodzące z zewnątrz. Pierwszym z nich jest głos mamy, który uspokaja go i działa kojąco. Właśnie dlatego dziecko po urodzeniu reaguje intensywniej na głos mamy niż taty. 

Według naukowców z Uniwersytetu Kolumbia, którzy badali ten fakt, wynika, że dziecko słyszy głos mamy z dwóch stron: od strony zewnętrznej, czyli brzucha i od środka, czyli drgań strun głosowych. Właśnie dlatego jest on przez nie łatwiej rozpoznawalny niż głos taty, który słyszy bardzo niewyraźnie, stłumiony przez wody płodowe, docierający do niego w postaci lekkich drgań, tak jak inne dźwięki z zewnątrz.

2. Trochę widzę 

Dziecko praktycznie przez całą ciążę ma zamknięte oczy. Od 7 miesiąca ciąży zaczyna je co jakiś czas otwierać, co może przypominać ćwiczenia w mruganiu. Mimo, że w macicy jest ciemno, to wzrok jest w pełni wykształcony. Co można zaobserwować przez reakcję malucha na światło. 

Dociskając latarkę do brzucha mamy, można zauważyć, że dziecko będzie odsuwało się od źródła światła przebijającego się przez skórę. Reakcja na światło oznacza, że dziecko je widzi. (światło nie jest intensywne, więc nie jest zagrożeniem dla dziecka)

3. Znam język

Oczywiście nie chodzi tutaj o język polski bądź język ojczysty rodziców. Chodzi o to, że dziecko w brzuchu matki potrafi rozróżnić język narodowy od obcego poprzez jego rytm i melodyjność, nie zaś poszczególne słowa. 

Ciekawostka! Czytanie dziecku książek jeszcze przed jego narodzinami wspomaga naukę języka.

4. Rozróżniam smaki

W 7-8 miesiącu ciąży dziecko rozpoznaje już 3 smaki: kwaśny, słodki i gorzki. Naukowcy dowiedli tego poprzez obserwację reakcji malucha, gdy, np. mama zje coś słodkiego – badanie ultrasonograficzne wskazuje wtedy, że dziecko jest wtedy bardziej aktywne.

Naukowcy m.in. z Filadelfii wykazali, że smak i aromat spożywanych przez mamę w czasie ciąży produktów odczuwa również dziecko, ponieważ przenikają one do płynu owodniowego. To z kolei przekłada się na jego rozwój oraz wrażenia smakowe. 

Ponadto, z badań wynika, że aby rozpoznać swoje otoczenie dziecko liże łożysko i ścianę macicy, co umożliwia mu dokonanie oceny. 

5. Znam zapachy

Oprócz smaków, dziecko w brzuchu matki rozpoznaje również zapachy. Warto podkreślić, że każdy docierający do niego zapach jest wzbogacony o zapach mamy, dlatego po urodzeniu potrafi ją zidentyfikować, a także jej obecność przynosi mu ukojenie. 

Po porodzie zaleca się, aby mama nie zażywała kąpieli przed pierwszym karmieniem, a nawet trochę dłużej. W konsekwencji orientacja malucha nie będzie zaburzona – naturalny zapach mamy przyczyni się do jego spokoju. 

6. Chyba śnię

Badania USG wykonywane u dzieci powyżej 32. tygodnia ciąży wykazują, że w czasie spoczynku poruszają się im gałki oczne. Świadczy to o tym, że wchodzą one w fazę snu zwaną REM, czyli zasypiania, w czasie którego pojawiają się marzenia senne.

Nauka nie jest w stanie sprawdzić, czy dziecko w brzuchu faktycznie śni, gdyż byłoby potrzebne do tego monitorowanie fal mózgowych. Jednak w czasie spoczynku dziecko w łonie matki zachowuje się bardzo podobnie do noworodka: z fazy REM przechodzi w głęboką fazę snu, w której jest nieaktywne, a w czasie aktywności potrafi się również wyciszać i skupiać.

>>> czytaj też: Zwolnienie lekarskie w ciąży. Kiedy i jak ciężarna może skorzystać z L4?

7. Ćwiczę przed przyjściem na świat

Od 18-20 tygodnia ciąży dziecko w brzuchu mamy staje się bardziej aktywne. Brzuch może nie wydawać się ciekawym miejscem, jednak maluchowi daje duże pole działania. Przede wszystkim, gdy ma jeszcze sporo miejsca, to obraca się i przekręca, “chodząc” tym samym po wewnętrznej stronie macicy. Później częstym zajęciem jest zabawa pępowiną, którą chwyta i zaciska. Ponadto, czas w brzuchu mamy spędza również na ssaniu kciuka. Buzia służy mu też do nauki oddychania, ponieważ to właśnie za jej pomocą nie tylko połyka płyn owodniowy, ale również wciąga go do płuc.

Po narodzinach te umiejętności maluszka posłużą mu do poznawania własnego ciała oraz nowego otoczenia. Właśnie dzięki nim przystosowany jest do życia na zewnątrz. Widać więc wyraźnie, że dziecko w brzuchu mamy nie czeka biernie przez 9 miesięcy na poród, ale wykonuje wiele czynności i uczy się mnóstwa rzeczy, które posłużą mu w przyszłym życiu poza jej brzuchem.

 

 

Polecamy także:

Zjadanie łożyska po porodzie – kolejny trend? O co w tym chodzi?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *