zwolnienie lekarskie w ciazy nieplodnirazem

Zwolnienie lekarskie w ciąży. Kiedy i jak ciężarna może skorzystać z L4?

Jesteś w ciąży i pracujesz? Zastanawiasz się, czy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego? Jeśli nie wiesz, w jakich sytuacjach ci ono przysługuje oraz jak i kiedy z niego skorzystać, koniecznie przeczytaj ten artykuł. 

Ciąża to nie choroba, jednak również kobiety ciężarne mogą korzystać ze zwolnienia lekarskiego. Zdarza się, że u wielu kobiet przebieg ciąży już od samego początku jest wymagający, a nierzadko również związany z realnym zagrożeniem dla życia dziecka. Oczywiście w wielu przypadkach kobiety ciężarne mimo odmiennego stanu czują się dobrze, dlatego też nie muszą rezygnować z pracy zawodowej.

9 miesięcy to jednak długi czas i w każdej chwili może zdarzyć się tak, że zwolnienie lekarskie w ciąży będzie konieczne. Jego przyczyną może być zwykłe przeziębienie lub dłuższa nieobecność w pracy z powodu nagłych komplikacji lub pogorszenia się stanu zdrowia. Jakie są wtedy warunki otrzymania L4 w ciąży?

CZYTAJ TEŻ >>> Standardy opieki okołoporodowej w Polsce. Na co może liczyć rodząca?

Zwolnienie lekarskie w ciąży – komu przysługuje zasiłek chorobowy?

Zwolnienie lekarskie w ciąży otrzymają te kobiety, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Podlegają mu np. ciężarne pracujące w ramach umowy o pracę (niezależnie od czasu na jaki umowa została zawarta).

Z kolei, jeśli kobieta w ciąży prowadzi własną działalność gospodarczą lub pracuje w ramach umowy-zlecenia to warunkiem otrzymania zasiłku chorobowego jest dobrowolne, dodatkowe opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe, które przy tych umowach nie jest obowiązkowe.

Prawo do skorzystania z zasiłku chorobowego przysługuje po 90 dniach od zgłoszenia się do ubezpieczenia i opłacaniu składek.

Warto jednak podkreślić, że zwolnienie lekarskie w ciąży przysługuje kobietom, które są chore i stwarza to ryzyko dla zdrowia lub życia matki lub gdy istnieje ryzyko zagrażające dziecku. Jeśli zostanie wystawione tzw. L4 dla ciężarnej, to należy liczyć się z tym, że ZUS może zdecydować się na kontrolę takiego pracownika przebywającego na zwolnieniu oraz sprawdzić, czy przestrzegasz zaleceń lekarza np. gdy wymagają one leżenia. Czasami zdarza się i tak, że ciężarna może zostać wezwana na komisję lekarską – to rzadkie, jednak należy brać pod uwagę taką możliwość. 

Jak długo możesz być na zwolnieniu lekarskim?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może obejmować 270 dni, czyli okres całej ciąży. Przechodząc na tzw. L4, pierwsze 33 dni zwolnienia opłaca ciężarnej pracodawca, następnie robi to Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Ciężarna będąca na zasiłku chorobowym otrzymuje 100% podstawy wymiaru zasiłku, czyli inaczej niż w przypadku standardowego zwolnienia lekarskiego, podczas którego wypłacane jest 80% podstawy. 

Podstawa zasiłku wynika z wyliczenia średniej zarobków z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających moment przejścia na zwolnienie lekarskie w ciąży oraz wszelkich dodatków (premii, nagród itp.), od których były odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe. Do tego okresu wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a poprzednie okresy bierze się pod uwagę tylko, jeśli były one spowodowane tą samą chorobą i przerwa pomiędzy okresami niezdolności do pracy nie przekroczyła 60 dni.

Warto podkreślić, że podstawa zasiłku chorobowego w ciąży nie może być niższa od minimalnej kwoty wynagrodzenia.

Zwolnienie lekarskie w ciąży – formalności

Pracodawca nie może zwolnić pracownicy zatrudnionej na umowę o pracę. Jeśli jesteś zatrudniona na czas określony dłuższy niż 1 miesiąc i umowa kończy Ci się po upływie 3. miesiąca ciąży to jest ona automatycznie przedłużana do dnia porodu.

W przypadku zatrudnienia na okres próbny krótszy niż 1 miesiąc lub umowy na zastępstwo, umowy te w chwili wygaśnięcia nie są przedłużane.

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie, kobieta w ciąży musi udać się do ginekologa lub lekarza rodzinnego. Po otrzymaniu go, należy dostarczyć je pracodawcy w ciągu 7 dni od daty wystawienia – można to zrobić zarówno osobiście, jak również telefonicznie bądź mailowo. W niektórych firmach wymagane jest oprócz zwolnienia także zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę. 


Tekst powstał we współpracy z Familie.pl – portalem dla rodziców tworzonym przez rodziców. A w nim m.in. szczegółowy opis ciąży – tydzień po tygodniu, fazy porodu – przełam swój strach i nie bój się pytać oraz specjalne forum dla rodziców dające rozwiązania wielu problemów. A także: eksperci – lekarze, prawnicy i wielu innych za darmo udzielających porad dla rodziców. 


Polecamy także:

Dylematy ciężarnej: Z kim rodzić i czy partner powinien być przy porodzie?

 

Komentarze: 2

Witam.ja pracuje na umowę zlecenie.zaszlam w ciążę .wykorxystalam juz maximum chorobowego.czy mogę wziąć l4 na ciążę?

Witam Ja mam takie pyt jestem w ciazy pierwsze zwolnienie dostalam na 2 tyg ale juz te drugie na 5 tyg zwolnienia.Moja lekarz ginekolog przyjmuje tylko we wtorki a akurat 4 tyg wypada 1 maja wiec lekarz wypisala mi na 5 tyg?czy tak moze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *