pytania o niepłodność

Ekspert Invicty odpowiada na pytania: diagnostyka preimplantacyjna, jakość zarodków a wiek pary, azoospermia

Specjalistka z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta, embriolog Agata Woźniak odpowiada na pytania Czytelniczek serwisu plodnosc.pl. Sprawdź, na czym polega diagnostyka preimplantacyjna, czy wiek pary ma duże znaczenie dla jakości zarodków oraz co jest ważniejsze: ruchliwość, żywotność czy budowa plemników. Cykl „Zapytaj Eksperta” możliwy jest dzięki wsparciu firmy Ferring Pharmaceuticals. 

Na czym polega diagnostyka preimplantacyjna – czy jest konieczna w przypadku podejścia do in vitro? Co się dzieje z zarodkami, które udało się uzyskać, ale są obciążone genetycznie lub mają inne wady?

Agaty Woźniak, embriolog: Diagnostyka preimplantacyjna jest procedurą, która pomaga określić status genetyczny zarodków i tym samym przeprowadzić transfery do macicy tylko tych zarodków, u których nie stwierdzono wad. Po zapłodnieniu metodą in vitro zarodki rozwijają się na specjalnym podłożu, następnie wykonywana jest biopsja zarodka. Certyfikowani embriolodzy pobierają kilka komórek zarodka a w laboratorium zostaje przeprowadzona odpowiednia diagnostyka preimplantacyjna. Cały proces jest w pełni bezpieczny dla zarodków. 

Badanie zarodków szczególnie rekomendujemy pacjentom, którzy są nosicielami chorób o podłożu genetycznym, jak również pacjentom, u których wiek stanowi czynnik mogący niekorzystnie wpływać na rozwój zarodków. Nie jest to procedura konieczna przy zapłodnieniu in vitro, jednakże znacząco zwiększa szansę na uzyskanie zdrowej ciąży. W trakcie konsultacji z lekarzem genetykiem pacjenci omawiają wskazania do diagnostyki, przebieg procedury oraz podejmują decyzję dotyczącą dalszych losów zarodków obciążonych genetycznie.

Czy jakość zarodków uzyskanych w procedurze in vitro zależy od wieku pary? Oboje z mężem mamy po 40 lat – czy mamy szansę na uzyskanie zarodków dobrej jakości? Co to znaczy dobra jakość – proszę o wyjaśnienie klasyfikacji zarodków i podpowiedź, które są najlepsze. Czy możemy coś zrobić, by poprawić jeszcze jakość naszych komórek rozrodczych? Za miesiąc, dwa chcemy podejść do in vitro.

Agaty Woźniak, embriolog: Jakość komórek rozrodczych zależy od wielu czynników, wśród których wiek (szczególnie w przypadku kobiet) odgrywa znaczną rolę.  Należy jednak pamiętać, że szanse na uzyskanie komórek rozrodczych dobrej jakości są kwestią indywidualną, zależną również od ogólnej kondycji organizmu, chorób współistniejących i reakcji organizmu na stymulację. W celu oszacowania szans powodzenia w procedurze in vitro należy zgłosić się do lekarza, aby określić poziom rezerwy jajnikowej (w przypadku kobiety) oraz parametrów nasienia (w przypadku mężczyzny). Laboratorium in vitro dysponuje metodami, które wspomagają selekcję najlepszych gamet oraz rozwój zarodków. Wszystkie wskazania do zastosowania konkretnych działań powinny zostać podjęte na podstawie wywiadu lekarskiego.

Kwestia klasyfikacji zarodków jest skomplikowana, ponieważ obecnie przyjętych jest kilka metod oceniania zarodków i poszczególne kliniki mogą stosować inne nazewnictwo. Podstawowe cechy jakie ocenia się w trakcie rozwoju zarodka to: prawidłowość zapłodnienia, tempo rozwoju oraz morfologia komórek tworzących zarodek. Szczegóły warto omówić z embriologiem z kliniki, w której podejmą Państwo leczenie.

Czy zdarza się, że nawet przy bardzo słabych wynikach nasienia udaje się znaleźć kilka plemników zdolnych do zapłodnienia? Jakie wyniki dają nadzieję na to i jakie parametry są tu najważniejsze: ruchliwość, ilość czy budowa? Czy przy azoospermii to całkowity brak plemników czy jednak jakieś pojedyncze mogą się zleźć pod okiem embriologa?

Agaty Woźniak, embriolog: Plemniki oceniane są pod kątem ilości, ruchliwości, budowy i żywotności. W przypadku gdy w preparacie obecne są pojedyncze plemniki, ostateczne parametry, które mają wpływ na możliwość ich użycia do zapłodnienia to prawidłowa budowa główki oraz żywotność. Brak żywych plemników zmusza do zaprzestania procedury in vitro. Znacznie pogorszone parametry nasienia wpływają niekorzystnie na odsetek zapłodnień i rozwój zarodków, ale nie wykluczają zupełnie szansy na uzyskanie zarodka do transferu. Jeśli w badaniu ogólnym nasienia nie stwierdza się plemników, lekarz może zaproponować wykonanie biopsji jądra/najądrzy. Zachęcam do konsultacji z andrologiem w celu omówienia wszystkich możliwych opcji leczenia.

 


Agata Woźniak – Invicta Gdańsk. Starszy asystent laboratorium in vitro. Embriolog z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Magister analityki medycznej (posiada uprawnienia diagnosty laboratoryjnego), absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Certyfikowany embriolog kliniczny (Senior Clinical Embryologist) ESHRE i PTMRiE.

 

 

Partner strategiczny: Ferring Pharmaceuticals

Zapraszamy na media społecznościowe Ferring Pharmaceuticals: profil na Instagramie oraz na Facebooku

 

POLECAMY TAKŻE:

Ciąża przy mięśniakach macicy, dawka kwasu foliowego przy PCOS i ciąża biochemiczna – sprawdź porady lekarza

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *