Na czym polega unieruchomienie plemników i czy jest bezpieczne? W jaki sposób poprawić jakość komórek jajowych? Na pytania Czytelniczek odpowiada Ekspert Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta, Agata Woźniak. Cykl „Zapytaj Eksperta” możliwy jest dzięki wsparciu firmy Ferring Pharmaceuticals.
Czy ICSI/unieruchomienie plemnika są bezpieczne? Na czym to dokładnie polega?
Docytoplazmatyczna iniekcja plemnika (ICSI – Intracytoplasmic Sperm Injection) to wprowadzanie unieruchomionego plemnika bezpośrednio do wnętrza komórki jajowej (oocytu). Procedura przeprowadzana jest za pomocą mikroigieł przymocowanych do mikromanipulatorów. Metoda ta od wielu lat stosowana jest z powodzeniem na całym świecie. Udowodniono, że prawidłowo wykonana procedura zwiększa szansę na zapłodnienie w porównaniu z klasyczną metodą IVF (umieszczeniem komórek jajowych w specjalnym podłożu wraz z odpowiednim stężeniem ruchomych plemników).
Unieruchomienie plemnika następuje poprzez złamanie w odpowiednim miejscu jego witki i jest niezbędnym warunkiem prawidłowego zapłodnienia. Jest to metoda bezpieczna i prawidłowo wykonana, nie wpływa na potencjał rozwojowy powstających zarodków.
W moim przypadku duża liczba komórek jajowych nie rozwija się i nie staje się zarodkami. Dlaczego tak jest? Co mogę zrobić, żeby poprawić jakość moich komórek?
Przedstawione w Pani pytaniu informacje są dość ogólne i brakuje szczegółowych informacji, aby udzielić wyczerpującej odpowiedzi.
Aby zapłodnienie komórki było możliwe, musi ona znajdować się w odpowiednim stadium dojrzałości. Jeśli uzyskiwane w wyniku stymulacji komórki nie są dojrzałe, to warto porozmawiać z lekarzem na temat przebiegu stymulacji i ewentualnych modyfikacji zastosowanego leczenia. Zaburzenia dojrzewania komórek jajowych mogą wymagać zastosowania dostosowanego do sytuacji klinicznej postępowania dodatkowego.
Jeśli natomiast problem powstaje już po zastosowaniu procedury zapłodnienia, przyczyny mogą leżeć zarówno po stronie jakości komórek jajowych (ich materiału genetycznego, zaplecza energetycznego czy jakości cytoplazmy), jak i po stronie plemników. W tym wypadku wskazane byłoby przeanalizowanie parametrów nasienia oraz wszelkich danych dotyczących rozwoju powstających zarodków. Na tej podstawie lekarz może dobrać odpowiednie procedury i leczenie, by zwiększyć szanse na uzyskanie prawidłowych zarodków.
Agata Woźniak – Invicta Gdańsk. Starszy asystent laboratorium in vitro. Embriolog z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Magister analityki medycznej (posiada uprawnienia diagnosty laboratoryjnego), absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Certyfikowany embriolog kliniczny (Senior Clinical Embryologist) ESHRE i PTMRiE.
Partner strategiczny: Ferring Pharmaceuticals
Zapraszamy na media społecznościowe Ferring Pharmaceuticals: profil na Instagramie oraz na Facebooku.
Dodaj komentarz